Chorvátsko príjme euro, budú si musieť Slováci priplatiť?

  • Chorváti oficiálne vyhlásili, že do roku 2024 príjmu euro
  • Na to, aké zmeny v súvislosti s novou menou čakajú slovenských dovolenkárov, sme sa pýtali finančného analytika Michala Lehutu
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Chorváti oficiálne vyhlásili, že do roku 2024 príjmu euro
  • Na to, aké zmeny v súvislosti s novou menou čakajú slovenských dovolenkárov, sme sa pýtali finančného analytika Michala Lehutu

Chorvátsko minulý týždeň oznámilo oficiálny termín prijatia eura, do eurozóny chce krajina vstúpiť do roku 2024, informovala o tom agentúra TASR.

Jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií sa tak pre Slovákov stane ešte o čosi prístupnejšia. Mnohých určite poteší fakt, že dlhé rady v zmenárňach môžu vymeniť za pokojnú dovolenku s eurami vo vačku. Niektorí sa však obávajú toho, čo nová mena v Chorvátsku prinesie a či sa dovolenka v Chorvátsku nepredraží.

Hoci sa ti môže zdať, že na Slovensku ceny po prijatí eura rástli, nie je tomu celkom tak, vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska. Podľa nej sa ceny v našej krajine tesne od vstupu do eurozóny zvýšili o 0,15 %.

zdroj: Unsplash

„Ani dlhodobo po zavedení eura ceny na Slovensku oveľa rýchlejšie nerástli: priemerná inflácia v eurozóne od januára 2009 dosahuje 1,3%, na Slovensku 1,5%,“ vysvetľuje pre Startitup finančný analytik VÚB Michal Lehuta. Mierny nárast cien súvisí aj s hospodárskym rozvojom krajiny a do určitej miery je sprevádzaný aj rastom príjmov obyvateľstva.

Inflácia teda môže spôsobiť rast cien, no nedotkne sa až tak služieb, aké môžu využívať napríklad turisti. Dotkne sa skôr takých, ktoré vplývajú priamo život domácich. Podľa Lehutu to môžu byť kaderníctva či holičstvá, zubári či zubárky, opravári a podobne.

Čo toto všetko teda znamená pre slovenských dovolenkárov, ktorí sa aj po roku 2024 chystajú navštíviť takzvané slovenské more?

Ceny dovoleniek môžu byť nižšie

„Nepredpokladáme žiadne citeľné zdraženie dovoleniek v Chorvátsku, aj keď euro môže o niečo zvýšiť atraktívnosť tejto destinácie v očiach európskych turistov. Chorvátska cenová úroveň je už aj dnes celkom vysoká (podobná tej na Slovensku či v Čechách), čo môže prostredníctvom konkurencie iných destinácií brzdiť chúťky miestnych po účtovaní ešte vyšších cien,hovorí.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

V konečnom dôsledku ťa môže dovolenka v Chorvátsku vyjsť ešte lacnejšie, keďže odpadajú poplatky za výmenu mien, ako aj náklady takzvaného kurzového rizika.

Podľa portálu Budget Your Trip ťa momentálne priemerný dovolenkový deň v Chorvátsku vrátane jedla a ubytovania vyjde na 69 eur a týždňová letná dovolenka vychádza na 482 eur bez dopravy. Pre porovnanie, priemerný deň v Taliansku stojí turistov asi 123 eur a dovolenkový týždeň dokonca 858 eur.

Zdroj: NBS, Budget Your Trip

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech