Chorvátsko sa otvára svetu a toto je 5 jedinečných miest, kde si vieš za pár eur dokonale oddýchnuť

  • Chorvátsko otvorilo svoje hranice pre všetkých občanov EÚ
  • Letná dovolenka sa pre Slovákov stáva viac než reálnou
  • Na týchto chorvátskych miestach sa nebudeš musieť tlačiť v dave
  • Chorvátsko otvorilo svoje hranice pre všetkých občanov EÚ
  • Letná dovolenka sa pre Slovákov stáva viac než reálnou
  • Na týchto chorvátskych miestach sa nebudeš musieť tlačiť v dave

Rakúsko otvorilo 17. mája všetky hraničné priechody z rakúskej strany so Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Švajčiarskom, Nemeckom a Lichtenštajnskom.

Kontroly budú námatkové, preukázať sa musíš buď negatívnym testom na Covid-19 nie starším ako 4 dni, alebo podstúpiš 14 dňovú karanténu, informuje Ministerstvo zahraničných vecí SR. U nás sú veľké zmeny od stredy, všetko sa dočítaš v našom zhrnutí.

Slovinsko od 15. mája zrušilo povinnosť absolvovania 7-dňovej domácej karantény pri vstupe do krajiny pre občanov EÚ a osoby, ktoré neopustili EÚ pred viac ako 14 dňami.

Plánuj dovolenku

Srbsko od 13. mája povolilo vstup do krajiny cudzincom, teda aj Slovákom. Potrebuješ taktiež negatívny test na Covid-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín a o vstup do krajiny musíš predom požiadať srbskú vládu. Povinnú karanténu nemusíš ako občan EÚ podstúpiť ani po prílete do Portugalska.

Chorvátsko otvorilo svoje hranice pre všetky členské štáty. Na vstup do krajiny nebudeš potrebovať nič, iba potvrdenie rezervácie hotela či miesta v kempe. Pravidlá v súvislosti s koronavírusom sa neustále menia, teraz však už konečne k lepšiemu.

Ak ťa omrzelo sedieť na jednom mieste, môžeš si začať plánovať dovolenku. Najvyšší čas. Otázkou však ostáva, ako si nájsť to správne miesto, na ktorom sa vyhneš turistickej tlačenici, či to, ktoré destinácie ešte stále stoja za pozretie. Čo sa týka Chorvátska, vybrali sme pár tipov.

Gorski Kotar

Obrovská biodiverzita krajiny ti ponúka okrem dovolenky pri mori okúsiť aj krásu prírodných hôr vo vzdialenosti len pár kilometrov. Dôkazom je miesto Gorski Kotar, ktoré je vsadené v malebnej prírode medzi mestami Karlovac a Rijeka neďaleko slovinských hraníc. Až 63% horského povrchu pokrývajú zelené lesy, píše Croatian Week.

Pohoria dopĺňajú nádherné kaňony plné vodopádov a jazier, ako napr. Kamačnik či Diablova pasáž. Ako to už v horách býva, miesto je plné sprievodných aktivít. Odvážnejší môžu skúsiť rafitng a kajaking na neďalekej rieke Kupa či navštíviť jednu z najväčších jaskýň v Chorvátsku s názvom Lokvarka.

Možností na piknik, túry a prechádzky sa nachádzajú na celom území, a to aj v Národnom parku Risnjak, kde si môžeš tiež zajazdiť na koni. Ubytovanie v tejto lokalite si zoženieš priemerne za 30 eur.

zdroj: Wikimedia/Veseli.leptir

Paklenica

Necelých 300 km južne od Gorského Kataru sa na pobreží Chorvátska nachádza mesto Paklenica. Najčastejší dôvod návštevy tejto oblasti je horolezectvo v Národnom parku Paklenica. Hora je prístupná takmer pre všetkých lezcov, keďže tam nájdeš aj veľmi jednoduché cesty.

Pre výletníkov, ktorí sa o horolezectvo nezaujímajú, sú ako na dlani krásne kamenisté pláže plné vyplavených lastúr a malé lokálne bary. Paklenica je pomerne pokojné miesto vhodné na dlhé prechádzky v prírode a popíjanie vína na terase tvojho ubytovania.

Priemerná cena za noc je 30 eur, ak sa trochu potrápiš v hľadaní, vieš sa dostať na 15 eur na hlavu.

zdroj: Wikimedia/OndroGalinovic

Dubrovník

Historické mestečko vzdialené 350 km od Paklenice sa stalo pomerne navštevovanou destináciou. 

Patrí do zoznamu UNESCO, za svoj barokový vzhľad vďačí požiaru zo 17. storočia a mladých sem láka hlavne Game of Thrones, informuje The Crazy Tourist.

Od predstavenia Game of Thrones sa návštevníci hrnú do Dubrovníka pre jeho architektonické skvosty a aby si naživo obzreli „Kráľovské prístavisko“, ktoré mesto stelesňuje, a mnoho ďalších lokalít, na ktorých bol seriál natáčaný.

Aktivity sa tu točia viac-menej okolo centra mesta a jeho historických múrov, no chorvátska príroda by nemala ostať nepovšimnutá. Ak sa rozhodneš pre prenocovanie či celú dovolenku v tomto meste, rozhodne by si nemal zabudnúť navštíviť aj Elafitské ostrovy, renesančnú záhradu Trsteno Arboretum či Dubrovnícku katedrálu.

Priemerná cena ubytovania v tomto meste je 55 eur.

zdroj: Pixabay/Photos_kast

Korčula

Jednodňová zastávka v meste Korčula môže byť vítanou zmenou a spestrením tvojho výletu. Mesto je známe ako rodisko Marca Pola a cesta z Dubrovníka ti zaberie približne 2,5 hodiny. Zábavu si v ňom užijú hlavne fanúšikovia histórie, no aj prírody.

Ako vo väčšine chorvátskych miest, aj tu nájdeš dobré víno, nezabudni určite vyskúšať Grk a Posip. Korčula je plná veselých domácich a lokálneho jedla. Jednou z najväčších atrakcií je Katedrála sv. Marka, Mestské múzeum a Palác Arneri postavený v 15. storočí.

Má taktiež pekné pláže, no je vhodnejšia skôr ako zastávka na jednu noc medzi trasou z Dubrovníka do Lastova.

Priemerná cena ubytovania na noc je 60 eur.

zdroj: Pixabay/Zdravka1307

Ostrov Lastovo

14 km od Korčule sa nachádza tento malý raj. Vinice, lokálne jedno či karneval Poklad opradený pirátskymi legendami, ktorého sa zúčastňujú všetci obyvatelia.

Lastovo je málo navštevovaný ostrov, a to z neho robí ideálnu lokalitu, ak si chceš užiť pokoj a skutočnú atmosféru krajiny nepozmenenú turizmom, informuje Croatia Traveller.

Má vybudovanú infraštruktúru so Splitom a Dubrovníkom, cesta trajektom ti však zaberie približne 3 hodiny. Okolo neho sa nachádza 46 ostrovčekov, s ktorými tvorí chránený prírodný park Lastovo otočje. Ostrov má len jediný hotel Solitudo, no ubytuješ sa aj v apartmánoch Bruda či prostredníctvom Airbnb.

Na tomto ostrove sa musíš zabaviť sám. Nakoľko nie je turistickým miestom, nemá ani množstvo aktivít. Má však krásnu prírodu, 200 km vyznačených turistických trás a minimálne 16 pláží.

Užiť si môžeš teda objavovanie drsného reliéfu ostrova, šnorchlovanie a predovšetkým suché biele víno z tamojších viníc. Nakoľko je v tejto oblasti more číre, spoločnosť Ancora ti zabezpečí zábavu z potápania.

Za ubytovanie zaplatíš približne 50 eur, no pokiaľ si dáš námahu hľadať, nájdeš ubytovanie aj za 25 eur, no zážitok a čaro ostrova zotrvá pravdepodobne ešte veľmi dlho.

zdroj: Pixabay/FilipFilipovic
Zdroje: Croatian Week, The Crazy Tourist, Ministerstvo zahraničných vecí SR, Croatia Traveller

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech