Chyby v názvoch domén, ktorým sa treba vyhnúť

  • Výber názvu domény pre podnikanie je vzrušujúci a zároveň desivý. Chceš urobiť to správne rozhodnutie, ale tiež ostať otvorený novým možnostiam v budúcnosti. Je ľahké si myslieť, že tou správnou voľbou je www.tvojbiznis.sk. Existuje však kopa chýb pri výbere názvu domény, na ktoré by si si mal dať pozor.
6a00d8341c4f9453ef01a73dafb230970d
  • Výber názvu domény pre podnikanie je vzrušujúci a zároveň desivý. Chceš urobiť to správne rozhodnutie, ale tiež ostať otvorený novým možnostiam v budúcnosti. Je ľahké si myslieť, že tou správnou voľbou je www.tvojbiznis.sk. Existuje však kopa chýb pri výbere názvu domény, na ktoré by si si mal dať pozor.

Uponáhľanie rozhodnutia o názve

Pre podnikanie s najväčšou pravdepodobnosťou nebude najlepšie ak si kúpiš prvý názov domény, ktorý ti príde na rozum. Je vysoká šanca, že to neskôr budeš ľutovať. Namiesto toho si vypracuj zoznam názvov a starostlivo analyzuj každý z nich.

verisign-final-hed-2014

Ignorovanie názvu ak je už zabratý

Aj keď je ideálny názov už zabratý, zváž kontaktovanie majiteľa, aby si zistil, či je na predaj. Ak je, pravdepodobne dokážeš vyjednať prijateľnú cenu a správny názov domény pomôže tvojmu biznisu.

 

Možné konflikty s registrovanými značkami

Ak budeš mať názov domény, ktorý je v priamom rozpore s nejakou zapísanou ochrannou známkou, môže to skončiť až súdom. Pokiaľ budeš uznaný vinným, s najväčšou pravdepodobnosťou budeš musieť zaplatiť odškodné, vďaka ktorému skončíš skôr, ako si začal.

 Hosting-company-works-hard-to-protect-you

nazovmojejdomenyjestrasnedlhy.sk

Zle sa čítajú, zle sa diktujú, zle sa píšu…. Dlhé názvy nemá nikto rád. Hlavne keď sa jedná o domény.  Čím dlhší je názov tvojej domény, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ľudia adresu zabudnú alebo pri jej písaní urobia chybu. Okrem toho pri dlhom názve býva problém zmestiť ho na vizitky alebo boky nákladných automobilov atď.

 

Ignorovanie rôznych variácií názvu

Keď sa tvoja firma stane známou, niektorí ľudia sa nepochybne budú snažiť využiť tvoj úspech. Budú registrovať rôzne varianty názvu tvojej domény a parazitovať na ľuďoch, ktorí budú chcieť ísť na tvoju webstránku, ale pomýlia sa v adrese. Zváž preto aj registrovanie podobných názvov, napríklad ak je názov tvojej domény bar8.sk, zaregistruj si aj barosem.sk a podobne.

bundle

Používanie pomlčiek a čísel

Tvoja doména by mala byť jedno slovo alebo jedna skupina slov. Bez pomlčiek a čísel. Je ťažké nadiktovať niekomu doménové meno, ktoré obsahuje pomlčky alebo čísla. Keď niekto počuje takúto doménu je ťažké rozoznať, či je požadovaná pomlčka, a či sú čísla zapísané ako slová alebo číslice.

Radšej sa drž písmen A-Z a ostatné znaky nechaj tak, bez ohľadu na to, ako sú lákavé.

 

Získanie domény, ktorá sa nezhoduje s menom tvojho biznisu, produktu alebo služby

Na začiatku podnikania si príliš veľa ľudí povie: „o názov domény sa budem starať neskôr,“ a potom uviaznu so zlou doménou, pretože nič podobné názvu ich firmy nie je k dispozícii. Ak začínaš s podnikaním, venuj pri výbere obchodného mena aj pár minút doméne a over si dostupnosť tej, ktorá sa ti najviac hodí. Ušetríš si tým kopec starostí, ktoré by sa objavili neskôr a svoju doménu môžeš mať na všetkých sprievodných materiáloch hneď od začiatku.

Overiť doménu

webglobe

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech