Čierny november na Slovensku: V jednom regióne zomrelo až o 59% Slovákov viac ako po minulé roky

  • Počas novembra minulého roka zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov 5 842 osôb, čo je o takmer 36 percent viac
  • Výrazne pribudlo úmrtí vo vekovej skupine 65 rokov a starší 
  • Najvýraznejší prírastok zomretých bol v Trenčianskom a Prešovskom kraji a to o 59 percent
koronavirus
TASR/AP Photo, Petr David Josek, Pavel Golovkin
  • Počas novembra minulého roka zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov 5 842 osôb, čo je o takmer 36 percent viac
  • Výrazne pribudlo úmrtí vo vekovej skupine 65 rokov a starší 
  • Najvýraznejší prírastok zomretých bol v Trenčianskom a Prešovskom kraji a to o 59 percent

Pandémia koronavírusu už priniesla na Slovensku nadmerné úmrtia. Počas novembra minulého roka zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov 5 842 osôb, čo je o takmer 36 percent viac ako bol počet zomretých v priemere za jedenásty mesiac predošlých päť rokov (2015 až 2019, pozn. SITA).

V októbri 2020 zomrelo na Slovensku 5 277 osôb, čo bolo o 20 percent viac ako priemer októbrových dát za predošlých päť rokov.

V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) s tým, že od začiatku roka 2020 do konca novembra zomrelo v SR 51 276 osôb. To predstavuje o 1 600 až 3 900 osôb viac ako počas posledných piatich predošlých rokov za rovnaké obdobie. Reálne v súhrne narástol počet zomretých o necelých päť percent, pretože najmä od začiatku roka až do júna v krajine zomieralo mesačne menej ľudí ako je priemer predošlých piatich rokov (s výnimkou marca) a v júli, auguste či septembri to bolo len mierne viac.

V Nitre doniesli na cintorín chladiaci príves, nemajú kde ukladať mŕtvych

Výrazne pribudlo úmrtí vo vekovej skupine 65 rokov a starší 

„Údaje o zomretých za skončený mesiac Štatistický úrad SR zhromaždí a spracuje v priebehu dvoch mesiacov. Aby sme obmedzili a vyvrátili šírené nepravdivé hoaxy a dezinformácie zverejňujeme predbežné dáta za november v predstihu. Decembrové predbežné dáta budú dostupné začiatkom februára a definitívne údaje za celý referenčný rok 2020 v marci 2021,“ spresnila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Vyšší počet zomretých sa podľa predbežných dát prejavil len veľmi minimálne vo vekovej skupine do 64 rokov, ale výrazne vo vekovej skupine 65 rokov a starší, a to najmä od septembra 2020. V novembri bolo vo vekovej skupine seniorov (65+) o 47 percent viac zomretých ako v priemere za posledných päť rokov, v októbri to bolo o 27 percent a v septembri o osem percent. Dlhodobo ľudia vo veku 65+ tvoria približne tri štvrtiny každoročne zomierajúcich v SR.

Pribudlo viac vyliečených ako nových prípadov. COVIDu podľahlo 95 ďalších ľudí

Najvýraznejší prírastok zomretých bol v Trenčianskom a Prešovskom kraji

Z pohľadu regiónov sa situácia podstatne líšila najmä v októbri a novembri 2020. Niekoľko slovenských regiónov sa dostalo v novembri na úroveň o polovicu vyššiu ako za predošlé roky.

Najvýraznejší prírastok zomretých bol v novembri v Trenčianskom a Prešovskom kraji, a to o 59 percent, potom v Žilinskom a v Trnavskom kraji, kde počet zomretých prekonal priemer posledných piatich rokov o 44 percent, respektíve o 43 percent. V Košickom kraji to bol nárast v novembri o 30 percent oproti predošlým piatim rokom a v Banskobystrickom kraji o 25 percent. Na konci rebríčka rastu počtu zomretých bol Bratislavský kraj, v ktorom počet zomretých stúpol počas jedenásteho mesiaca minulého roka o deväť percent.

Štatistické dáta o zomretých spracúva ŠÚ SR z fyzicky doručených formulárov „List o obhliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí“, v ktorých sú poznačené základné informácie o zomretom vrátane príčin smrti. Formuláre poskytuje po skončení každého mesiaca približne tisíc matrík v SR, ktoré majú dáta o zomretých z takmer 3-tisíc miest a obcí SR.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá