Čína nahradí 67-tisíc taxíkov elektromobilmi

  • Majú pomôcť v boji proti smogu, ktorý trápi hlavné mesto.
street-1721451_1920
pixabay.com
  • Majú pomôcť v boji proti smogu, ktorý trápi hlavné mesto.

Počas decembra bolo ovzdušie v Pekingu tak veľmi znečistené, že kvôli zníženej viditeľnosti museli byť na medzinárodnom letisku v meste zrušené stovky letov. V snahe znížiť úroveň smogu, ktorou je mesto tak známe, Čína oznámila plán nahradiť 67 000 taxíkov elektromobilmi a bude vyžadovať, aby boli všetky nové taxíky poháňané elektrinou. Prechod na elektromobily má prevádzkovateľov taxislužieb stáť 9 miliárd juanov (1,2 miliardy eur).

foto: foter.com

Elektromobily v Číne stoja približne 19 000 eur, čo je dvakrát toľko, než klasické autá so spaľovacím motorom. Okrem vysokej cenovky za elektrické vozidlá, ďalšou výzvou pre taxislužby, ktoré chcú elektrifikovať svoju flotilu, je nedostatok nabíjacích staníc v Pekingu. Keď mesto v roku 2014 pridalo do svojej flotily 200 elektrických taxíkov, vodiči čakali v radoch pri nabíjacích staniciach údajne až šesť hodín.

Čína v roku 2014 vďaka jej „vojne proti znečisteniu“ síce zlepšila kvalitu ovzdušia, ale podľa Greenpeace je smog opäť na vzostupe kvôli zvýšenej priemyselnej výrobe v oceliarskom srdci Číny južne od Pekingu. Meniace sa vzory vetra odfúkli znečistenie ovzdušia na sever a ťažký smog sa usadil v regióne Jingjinji (Peking-Tianjin-Che-pej).

foto: foter.com

Čína tiež nedávno oznámila, že jej domáce železnice sa do roku 2020 rozšíria o takmer 30 000 kilometrov, pričom jedna tretina z nich bude tvoriť vysokorýchlostná železnica. Podľa novín China Economic Daily, „Čína do roku 2020 vybuduje komplexný moderný dopravný systém, ktorý bude bezpečný, pohodlný, efektívny a zelený.“

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech