Čína o závažnosti koronavírusu mlčala a radšej pre seba zhromažďovala lieky a zásoby, ukázala analýza

  • O nákaze informovali neskoro a nedostatočne aj WHO
  • Svoj minimálny export liekov a pomôcok pre svet zakrývali sprísnenými vývoznými pravidlami
APTOPIX_Virus_Outbreak_China750923700351 (1)
TASR,AP Photo/Andy Wong
  • O nákaze informovali neskoro a nedostatočne aj WHO
  • Svoj minimálny export liekov a pomôcok pre svet zakrývali sprísnenými vývoznými pravidlami

Analýzy ukázali, že odkedy Čína o koronavíruse v krajine hovorí momentálne ako o druhoradom probléme a znižuje jeho závažnosť, o svoje potravinové a medicínske zásoby sa dostatočne stará a stráži si ich. Informoval o tom včera portál cnbc.com.

Okrem toho, že znížili ich vývoz smerom von z krajiny, zvýšili aj dopyt po niektorých a ich následný import. 

Neinformovali dostatočne

Už dlhšie boli podozrenia smerované na Čínu, že závažnosť nákazy zastiera. Neskôr sa zistilo, že ochorenie COVID-19 bolo v krajine prítomné o mesiac dlhšie, než avizovali oficiálne zdroje. Rovnako sa postupne zvyšovali aj čísla počtu nakazených a zosnulých. Nie takých, ktorí k nákaze prišli v aktuálnom čase, skôr tých, ktorí sa nakazili, resp. umreli ešte skôr a neboli nikde evidovaní. 

Správa hovorí, že Čína odložila informovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o tom, že nový koronavírus je ničivou a rýchlo sa šíriacou nákazou takmer celý január. V tom čase sa snažila zásobovať zdravotníckymi potrebami, ktoré nakupovala zo zahraničia.

Tisícky urien

Podľa slov portálu cnbc.com, ktorý podrobnejšie rozoberal analýzu, sa o to pokúsili „popieraním vývozných obmedzení a nejasným a oneskoreným poskytovaním obchodných údajov“.

Údaje z John Hopkins University jasne potvrdzujú, že odkedy krajina zverejnila výskyt nákazy, podľa ich zdrojov k 31. decembru minulého roka, je počet prípadov a úmrtí nepomerne malý s inými krajinami, napríklad s USA, kde je výskyt najväčší na svete. 

Hoci Čína po náhlom náraste chorých okamžite vybudovala niekoľko nemocníc, uvalila na obyvateľov karanténne opatrenia a jednoducho začala konať, svet o údajoch, ktoré z krajiny vychádzali, pochyboval. Dôkazom boli aj tisíce urien, ktoré sa našli mimo pohrebných ústavov, uvádzajú správy z Pekingu. Téme sa podrobnejšie venoval americký týždenník Time.

Zdroje: time.com, cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech