Čína poslala k Taiwanu desiatky vojenských lietadiel. Ostrov sa pripravuje na cvičenia proti invázii

  • Čína vyslala vojenské lietadlá
  • Ide o provokáciu len dni pred plánovaným cvičením
chinacov
ilustračný obrázok, Jin Danhua/Xinhua via AP, File Unsplash/Yan Ke, Andrew Russian
  • Čína vyslala vojenské lietadlá
  • Ide o provokáciu len dni pred plánovaným cvičením

Situácia medzi Čínou a Taiwanom sa opäť vyostruje. Taiwanské ministerstvo obrany informovalo, že Čína uprostred stupňujúceho sa napätia demonštrovala svoju vojenskú silu a vyslala smerom na Taiwan značný počet bojových lietadiel vrátane stíhačiek a bombardérov. Čína konkrétne vyslala v čase od piatka 6:00 do soboty rána okolo Taiwanu 37 lietadiel a sedem námorných lodí.

Táto demonštrácia síl sa uskutočnila len niekoľko dní pred tým, ako na Taiwane majú prebehnúť vojenské cvičenia zamerané na posilnenie jeho obranných kapacít a na boj proti potenciálnej invázii.

Počas každoročného cvičenia Han Kuang, ktoré je naplánované na budúci týždeň, sa taiwanská armáda zapojí do cvičení bojovej pripravenosti, ktoré sú strategicky navrhnuté na odstrašenie akejkoľvek potenciálnej agresie, ako o tom informuje portál ABC News.

Súčasne sa uskutočnia každoročné cvičenia Wan’an. Ich cieľom je zvýšiť pripravenosť civilného obyvateľstva na prírodné katastrofy nácvikom evakuácie v prípade náletu.

Priebeh vojenskej operácie potvrdilo ministerstvo vo vyhlásení. Medzi bojovými lietadlami boli stíhačky J-10 a J-16 a bombardéry H-6, pričom 22 z nich prekročilo strednú líniu Taiwanského prielivu, teda neoficiálnu hranicu, ktorá sa považovala za nárazník medzi ostrovom a pevninou, alebo vstúpilo do identifikačnej zóny taiwanskej protivzdušnej obrany v blízkosti jej južnej časti.

Nekonečný konflikt

Taiwan a Čína sa rozdelili v roku 1949 po občianskej vojne a na pevnine si upevnila moc vládnuca komunistická strana. Ostrov nikdy nebol súčasťou Čínskej ľudovej republiky, ale Peking tvrdí, že sa Taiwan musí pripojiť k pevnine.

Za uplynulé roky Čína viackrát vyjadrila nespokojnosť s politickými aktivitami na Taiwane, ale aj jej podporou zo strany západných krajín, uvádza Deutsche Welle

Na druhej strane diplomatický poradca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona tvrdí, že Čína údajne dodáva Rusku vybavenie, ktoré by Moskva mohla použiť vo vojne na Ukrajine. V sobotu o tom napísala agentúra AFP, informuje TASR.

„Existujú náznaky, že (Čína) robí veci, pri ktorých by sme boli radšej, keby ich nerobila,“ povedal Macronov poradca Emmanuel Bonne ešte vo štvrtok na bezpečnostnej konferencii v americkom Aspene. Priblížil, že Peking má Moskve poskytovať istý „druh vojenského vybavenia“.

Dodávky zbraní

„Pokiaľ vieme, tak Rusku nedodávajú masívne vojenské kapacity,“ dodal. Zdroj agentúry AFP z prostredia francúzskej diplomacie povedal, že Bonne hovoril o „možných dodávkach technológií dvojakého využitia“, civilného i vojenského.

Západné krajiny viackrát vyzvali Peking, aby Moskve neposkytoval zbrane pre vedenie vojny na Ukrajine. Čína udržiava úzke vzťahy s Ruskom, avšak v konflikte na Ukrajine sa snaží zaujať neutrálnu pozíciu sprostredkovateľa medzi Moskvou a Kyjevom.

„Bol by som rád, keby Čína ukázala, že je (v konflikte na Ukrajine) dôveryhodným partnerom,“ povedal Bonne. Zároveň zdôraznil, že „zatiaľ nemá dôkazy“.

Skupina siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) a Európska únia (EÚ) vyzývajú Čínu, aby zo svojich teritoriálnych vôd vyhostila ropné tankery, ktoré údajne Severnej Kórei dodávajú sankcionované ropné produkty. Vyplýva to z listu, ktorý v piatok získala agentúra AFP, informuje TASR.

„Znovu opakujeme našu predchádzajúcu žiadosť, aby Čína plavidlá skontrolovala a našla dôkazy o nezákonnom pašovaní ropy, odmietla im poskytovať akékoľvek služby a nakoniec ich čo najrýchlejšie vyhostila zo svojich vôd,“ píše sa v liste obdržanom agentúrou.

Zdroje: TASR, Deutsche Welle, ABC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá