5 vecí, ktoré robia najúspešnejší milionári a mal by si ich robiť aj ty. Luxusné auto nie je priorita

  • Vedel si o tom, že drvivá väčšina milionárov nevlastní luxusné auto?
  • Pokiaľ sa aj ty chceš prepracovať k miliónom, inšpiruj sa našimi piatimi tipmi zo života úspešných ľudí
peniaze
Unsplash/Austin Distel/Celyn Kang
  • Vedel si o tom, že drvivá väčšina milionárov nevlastní luxusné auto?
  • Pokiaľ sa aj ty chceš prepracovať k miliónom, inšpiruj sa našimi piatimi tipmi zo života úspešných ľudí

Každý aspoň raz v živote sníval o úspechu. Mnohí sa dokonca presvedčili na vlastnej koži o tom, že byť úspešný nie je jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Nie nadarmo platí, že bez práce nie sú koláče. Tu je však háčik – skôr, ako manuálnu prácu, máme namysli prácu „za kulisami“.

Veľká časť úspechu totiž pramení z tvojej vlastnej hlavy a toho, ako sa nastavíš. Dôležité je tiež stanoviť si zásady a pravidlá, ktoré ťa budú sprevádzať tvojim biznis svetom. O tom, že to funguje, nemusíš mať pochýb. Týchto 7 vecí, ktoré ti ponúkame, robia samotní milionári.

Neustále sa vzdelávaj

Pocit, keď poslednýkrát vyjdeš z dverí školy, je naozaj jedinečný. Veľa ľudí zároveň príde k myšlienke, že už je všetko to štúdium za nimi a odteraz budú len makať. Nie je to tak celkom pravda. Vedomosti ti nikdy nebudú na škodu a najlepšie ich získaš čítaním.

Ku svojej obľube čítať sa priznali aj svetovo známi milionári, ako napríklad Warren Buffet. Až 80 percent svojho voľného času trávi čítaním kníh a internet je plný jeho odporúčaní na publikácie, ktoré sa oplatí chytiť do ruky. Portál FS uviedol Warrenovo prehlásenie o tom, že každý by mal týždenne prečítať aspoň 500 strán.

Vo všeobecnosti nezáleží na tom, čo čítaš, pokiaľ to pre teba má nejakú hodnotu a niečo nové sa naučíš. Neznamená to, že musíš bežať do kníhkupectva, nakúpiť plnú tašku encyklopédií a týždeň sa neozývať rodine či známym. Popri práci môže byť náročné nájsť si čas na čítanie, ideálne je preto ísť do postele skôr a venovať sa sebavzdelávaniu aspoň hodinku pred spaním.

čitanie
zdroj: Unsplash/Joel Muniz

Pokiaľ boli pre teba knihy postrachom už počas štúdia, stav na televíziu, obzvlášť dokumenty. Snaž sa vybrať si tému, o ktorej toho veľa nevieš a popri sledovaní skús prepájať jednotlivé vedomosti z iných odvetví, v ktorých si znalý. Existuje väčšia pravdepodobnosť, že si nové fakty zapamätáš. 

Neboj sa viacerých zdrojov príjmu

Byť závislý na jednom zdroji príjmu môže byť obmedzujúce. Predstav si, že pôjdeš na týždeň na dovolenku do zahraničia a vrátiš sa s pomerne okresaným budgetom. Pre väčšinu to znamená, že najbližší mesiac-dva sa musí v niečom obmedziť a uskromniť, aby sa dostali na finančnú úroveň pred dovolenkou.

Pokiaľ však získavaš peniaze z viacerých zdrojov, podobný deficit takmer vôbec neucítiš. Ako na to? Tajomstvom je pasívny príjem. Veľa bohatých ľudí zarába peniaze z pôžičiek alebo prenajímania nejakej nehnuteľnosti. V dnešnej dobe sa oplatí investovať do bytu v lukratívnej časti mesta, ktorý môžeš prenajímať. Táto alternatíva bývania je obzvlášť populárna medzi študentmi.

Ďalším zdrojom príjmu môže byť prevádzkovanie webovej stránky. Spočiatku ale potrebuješ financie na rozbehnutie a dobrý marketing, no pokiaľ budeš úspešný, peniaze sa ti vrátia späť aj s bonusmi.

budget
zdroj: Unsplash/NORTHFOLK

Mesačný rozpočet je dôležitejší, než myslíš

Ak veríš, že vyhráš obrovský balík peňazí v športke, mal by si s tým prestať. Peniaze z neba len tak nepadajú a vedia to aj tí najbohatší ľudia sveta. Ideálne je preto vytvoriť si mesačný rozpočet a určiť, čo potrebuješ, čo chceš a koľko peňazí chceš mesačne minúť. Môže sa ti zdať, že je to bezvýznamné, no v skutočnosti týmto spôsobom vieš predísť zbytočným výdavkom.

Vytvorenie mesačného rozpočtu je jednoduché. Vopred ale potrebuješ vedieť, koľko v priemere za mesiac míňaš a za aké položky. Vo voľnom čase si teda sadni ku papieru, chyť do ruky pero a zamysli sa, čo si kúpil za posledné tri dni. Potreboval si to alebo to bolo len v akcii a ty si neodolal? Týmto postupom prídeš na to, čo je tvoja slabosť v oblasti míňania peňazí a jednoduchšie si tak stanovíš mesačný budget.

Pri vypracovaní plánu mesačného rozpočtu nezabúdaj ani na peniaze, ktoré ťa môžu zachrániť v nepredvídateľných situáciách. Ak sa ti teda pokazí práčka alebo sa rozhodneš zorganizovať oslavu, nebudeš sa musieť obávať narušenia budgetu.

Stanov si denné ciele

Stanovovanie denných cieľov nie je taktikou len bohatých ľudí, ale i všetkých úspešných. Nehovoríme o striktnom harmonograme, ktorému by si sa mal skôr vyhýbať. V opačnom prípade môžeš byť večer viac sklamaný, než potešený, pretože zistíš, koľko si toho nestihol. To je pomerne demotivujúce a môže to viesť k tomu, že sa na ceste za úspechom vzdáš už v začiatkoch. Najlepšie je teda inšpirovať sa praktikami milionárov a stanoviť si denné ciele.

goals
zdroj: Unsplash/Estée Janssens

Dôležitou vlastnosťou denných cieľov je ich krátkodobosť. Stanovovať si dlhé ciele nemusí byť také efektívne. Veľa ľudí má totiž tendenciu zabudnúť alebo úplne sa vzdať, pretože „to trvá veľmi dlho“. Denné ciele sú vhodnou alternatívou aj pre všetkých netrpezlivých ľudí, ktorí stále túžia po úspechu.

Ak si už mesiace hovoríš, že zájdeš k lekárovi či na úrad, pripoj do zoznamu denných cieľov a skutočne tam zájdi. Rovnako to platí aj v prípade, že sa už dlhodobo snažíš založiť business. Postupuj krok po kroku a nikam sa neponáhľaj, to je predsa podstata denných cieľov, ktoré by si mal splniť za 24 hodín, nie za mesiac či rok. Mysli na to aj v prípade zárobku. Nie je dôležité zarobiť milión v priebehu mesiaca, ale postupne sa dopracovávať ku svojmu cieľu. 

Rada na záver – stanovuj si len také ciele, ktoré v jeden deň skutočne dokážeš naplniť. Prehnané očakávania môžu byť aj v tomto prípade viac na škodu, než na úžitok. 

Netvár sa ako boháč

Určite si sa aj ty stretol s človekom, ktorý jednoznačne nemá hlboko do vrecka, no napriek tomu žije normálnym životom a nijako sa nenadraďuje nad ľudí, ktorí denne chodia do práce a manuálne makajú až do večera. Robí to tak aj väčšina filantropov, ktorí majú na kontách obrovské množstvá peňazí, napríklad Bill Gates, Mark Zuckerberg či Michael Bloomberg. Nevystatujú sa svojím majetkom a keby si väčšinu z nich stretol v uliciach mesta, ani by ti nenapadlo, že sú takí bohatí. 

Bill Gates
zdroj: TASR via AP/Anja Niedringhaus

Zaujímavý je aj poznatok Thomasa Stanleyho v jeho knihe „Stop Acting Rich“. Napísal, že v prípade najprestížnejších značiek automobilov sa približne 86 percent z nich stáva „hračkou“ pre nemilionárov. Väčšina majiteľov luxusných áut teda paradoxne nie sú milionári, ale ľudia, ktorí sa tak cítia.

Podľa Experian Automotive Researchers až 61 percent ľudí, ktorý zarábajú 150 000 alebo viac eur ročne si zriedka kupujú luxusné autá. Oveľa viac sa prikláňajú ku značkám ako Honda, Toyota či Ford. Milionári namiesto kúpy drahého auta investujú peniaze tam, odkiaľ sa im jedného dňa môžu vrátiť spolu s ďalšími bonusmi. Skús to aj ty a možno sa ti svet obráti o 180 stupňov. 

Článok bol pôvodne vydaný  22. júla 2020.

Zdroje: FS Blog, SCRIBD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá