Coworkingy nie sú len v Bratislave

  • V Bratislave ich je niekoľko. Len tak v rýchlosti mi napadajú štyri. Sú možnosťou pre malých podnikateľov, freelancerov a startupistov, ako zdieľať nápady, znižovať si náklady na prevádzku, brainstormovať či získať spätnú väzbu. Reč je o coworkingoch.
image_1399357028.jpeg
  • V Bratislave ich je niekoľko. Len tak v rýchlosti mi napadajú štyri. Sú možnosťou pre malých podnikateľov, freelancerov a startupistov, ako zdieľať nápady, znižovať si náklady na prevádzku, brainstormovať či získať spätnú väzbu. Reč je o coworkingoch.

 

Lenže freelanceri či iní drobní podnikatelia neexistujú iba v Bratislave. Nepotrebujú takíto ľudia priestory aj v iných mestách Slovenska? Určite áno. Aj preto vznikli coworkingového priestory napríklad v Žiline alebo Poprade.

 

 

VTP Žilina

Vedeko-technický park v Žiline bol otvorený ešte v časoch, kedy Slovensko o coworkingoch veľmi nechyrovalo – rok 2003. K dispozícii sú klasické kancelárske priestory od 10 m2 až po spojené kancelárie, ktoré majú cez 45 m2. Kto nepotrebuje niekam upratať svoj tím, môže využívať klasický open space, do ktorého sa zmestí osem ľudí. Kancelárie aj open space stoja 80 eur mesačne, pričom na open space môže začínajúci podnikateľ získať zľavu 20%.

Okrem samotných priestorov poskytuje VTP Žilina aj poradenstvo a podobné služby. Pomôžu vám s nájdením potenciálneho podnikateľského partnera, sprostredkujú zaujímavé kontakty či dajú mobilný paušál.

Pre začínajúceho podnikateľa z okolia Žiliny môže byť aj toto cesta. Veľkou výhodou VTP Žilina je fakt, že majú už dlhoročné skúsenosti s takýmto typom podpory. Jednu vec by som predsa vytkol, a to je web. Určite by si zaslúžil novú, modernú „fasádu“.

 

 

Kreativo

Coworking v Poprade s názvom Kreativo otvoril svoje brány len nedávno, začiatkom roku 2014. Na ich stránke sa okrem cenníka, priestorov a iných služieb dozviete aj to, čo vlastne ten coworking je, a prečo je dobrý – šetrí náklady, prináša zákazníkov, prehlbuje a vytvára sociálne väzby, a tak podobne.

Kreativo neponúka samostatné kancelárie tak ako VTP Žilina, no sú vám k dispozícii priestory ako meetingovka (aj s technikou) pre osem ľudí, lounge, kuchyňa a jeden open space.

Doteraz sa v priestoroch v centre Popradu uskutočnila jedna akcia, a síce workshop na tému Google účty a bezpečnosť na internete. Tím v Kreativo má v pláne určite aj ďalšie. Členovia coworkingu majú na akcie organizované Kreativom vstup zadarmo.

A teraz k tomu, čo vás zaujíma asi najviac – ceny. Tie sú nastavené na základe paušálov za počet dní, ktoré v danom mesiaci plánujete v priestoroch stráviť. Môžu to byť štyri dni, najviac však 20. Odstupňované sú po štyroch – 4, 8, 12, 16 alebo 20 dní. Za mesiac v priestoroch Kreativa zaplatíte 80 eur. Všetko je to už vrátane internetu, tlačiarne a občerstvenia.

  

V redakcii sa tešíme, že vznikajú coworkingy aj mimo hlavného mesta, keďže môžu priniesť nový vzduch medzi ľudí žijúcich v iných častiach Slovenska. Najmä teda pre tých, ktorí by si radi rozbehli niečo vlastné. Pevne verím, že tak vo VTP ako aj v Kreative budú mať vždy plno. 

 

zdroj: vtpzilina.sk, kreativo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK