Cudzinci už u nás nerobia len špinavú prácu, budú šéfovať Slovákom?

  • Cudzincom sa na Slovensku nevyhneme, medzi Slovákmi jednoducho nie je dosť potrebných pracovníkov
  • Najviac ich prichádza z kultúrne blízkych krajín
  • Cudzincom sa na Slovensku nevyhneme, medzi Slovákmi jednoducho nie je dosť potrebných pracovníkov
  • Najviac ich prichádza z kultúrne blízkych krajín

Za jeden či dva roky má byť každý druhý človek z novoprijatých zamestnancov na Slovesnku cudzinec. Pre Pravdu to povedala Jaroslava Rezlerová, konateľka personálnej agentúry Manpower. Vyplýva to z toho, že na Slovensku je už minimálna nezamestnanosť a firmy nevedia nájsť vhodných ľudí spomedzi našich „bratov a sestier.“ Podprobnosti nám priblížila PR manažérka spoločnosti Profesia, Nikola Richterová.

Ľudia z akých štátov chodia najčastejšie na Slovensko za prácou?

Údaje z ústredia práce nám potvrdzujú, že z tretích krajín je u nás najviac zamestnancov z Ukrajiny a Srbska. Nasleduje Vietnam, Bosna a Hercegovina, Kórejská republika a Macedónsko.

Idú cudzinci vyslovene za nízko kvalifikovanou prácou alebo si vedia nájsť aj lepšie prácu? 

Zaujímavosťou je, že v súvislosti s pracovníkmi z tretích krajín sa hovorí najmä o zamestnancoch vo výrobe. To však nie je úplne pravda. Na Slovensku máme napríklad najviac Ukrajincov. Je to tak, že najväčšia časť z nich pracuje na pozíciách operátorov, či montérov strojov. Na druhú stranu až 2-tisíc z približne 7-tisíc, ktorí tu pracujú, majú vysokoškolské vzdelanie a sú zamestnaní ako kvalifikovaní pracovníci.

Čo sa týka národností, ktoré majú u nás zastúpenie najmä zamestnancov vo výrobe, ide najmä o Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, či Macedónsko. Pracovníkov vo výrobe vidíme u nás aj z Vietnamu. Čo sa však týka tejto krajiny, vidíme tu tiež veľké množstvo zamestnancov v službách a obchode. Úplne iné je to zase v prípade Kórejskej republiky, kde vidíme zastúpenie najmä pri riadiacich zamestnancoch.

Kde cudzinci väčšinou pracujú?

Najviac zamestnancov z tretích krajín vidíme v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Nasleduje Trenčiansky, Nitriansky a Žilinský kraj. Najväčšie zastúpenie vidíme vždy v krajskom meste.

Nie pre nich problém získať povolenie na pobyt? Slovensko má totiž pre cudzincov dosť prísne podmienky. 

O problémoch s povolením sa hovorí často. My vnímame, že zamestnanci z tretích krajín majú problém nielen so samotnými krokmi k získaniu povolenia, ale bohužiaľ, aj s rozdielom úradníckeho jednania na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie. Veľakrát sme sa stretli so sťažovaním sa na náročnosť získať všetky potrebné informácie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá