Danko už nechce, aby si z neho uťahovali. Zriadi štátnu tlačovú radu

  • Politici si vytvárajú nástroj na šikanovanie médií
  • Tí chcú presadiť inštitút práva na odpoveď aj pre politikov
  • Ak sa tak nestane, médiám budú hroziť mastné pokuty
dunk
fb:Zomri
  • Politici si vytvárajú nástroj na šikanovanie médií
  • Tí chcú presadiť inštitút práva na odpoveď aj pre politikov
  • Ak sa tak nestane, médiám budú hroziť mastné pokuty

Poslanci chcú po novom umožniť politikom využívať právo na odpoveď. V návrhu novely tlačového zákona sa objavilo ustanovenie, ktoré budú môcť urazení politici využiť na svoje promo a reagovať budú môcť aj na zverejnené, pravdivé tvrdenia.

zákone sa píše: „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; právo na opravu týmto nie je dotknuté.“

Za nedodržanie tohto ustanovenia by hrozila médiám pokuta od 1660 do 4980 eur.

Ak napríklad noviny uverejnia o odsúdenom zločincovi článok s informáciou o jeho zločine a o tom, že zaň bol odsúdený, bude môcť odsúdený zločinec využiť právo na odpoveď, lebo bude mať pocit, že sa informácia týka jeho cti, hoci pôjde o pravdivú informáciu.

 „Sme presvedčení, že nie je dôvod, aby sa právo na odpoveď uplatňovalo aj vo vzťahu k skutkovým tvrdeniam, ktoré sú pravdivé, úplné a neskreslené. Je úlohou médií práve takéto informácie prinášať, a preto nesmú byť formou povinnosti uverejniť odpoveď trestané za to, že sa takáto informácia nebude niekomu páčiť,“ píše sa v hromadnej pripomienke proti novele tlačového zákona.


Podľa súčasného znenia zákona si dotknutá osoba môže vybrať, či uplatní právo na odpoveď, alebo právo na opravu, ktoré sa týka zverejnenia výlučne nepravdivých informácií.

Zmeny však idú ešte hlbšie priamo do útrob pilierov slobody slova. Šéf parlamentu Andrej Danko chce totižto právo na odpoveď rozšíriť aj na komentáre a glosy a v SNS zvažujú aj vznik štátnej tlačovej rady. Táto rada by mala výkonné právomoci a dozerala by nad novinármi printových médií. Informoval o tom portál omediach.com. Ak sa na túto situáciu pozrieme s nadhľadom, ľahko sa môže stať, že na Slovensku už čoskoro budú povolené výlučne chválospevy na rigoróznu prácu vodcu Danka.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech