Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca, ďalšie krajiny stiahli šaržu z obehu. Dôvodom sú obavy z trombózy

  • Dánsko oznámilo, že pozastavilo očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca
  • Krajina uviedla, že ide o dočasné pozastavenie a preventívne opatrenie v dôsledku správ o vážnej trombóze
  • Správy o pozastavení očkovania prichádzajú po tom, ako EMA poprela, že by vakcinácia a trombóza mali súvislosť
  • Problematickú šaržu vakcín stiahlo 5 krajín, na Slovensko sa nedostala 
astrazeneca vakcína
TASR/AP Photo/Frank Augstein
  • Dánsko oznámilo, že pozastavilo očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca
  • Krajina uviedla, že ide o dočasné pozastavenie a preventívne opatrenie v dôsledku správ o vážnej trombóze
  • Správy o pozastavení očkovania prichádzajú po tom, ako EMA poprela, že by vakcinácia a trombóza mali súvislosť
  • Problematickú šaržu vakcín stiahlo 5 krajín, na Slovensko sa nedostala 

Dánsko oznámilo, že pozastavilo očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. 

Krajina uviedla, že ide o dočasné pozastavenie a preventívne opatrenie v dôsledku správ o vážnej trombóze (krvné zrazeniny) u ľudí zaočkovaných touto očkovacou látkou, informuje CNBC.

„Na základe týchto skutočností začala Európska lieková agentúra vyšetrovanie vakcíny AstraZeneca. Jedna správa sa týka úmrtia v Dánsku. V súčasnosti nemožno dospieť k záveru, či existuje súvislosť medzi vakcínou a krvnými zrazeninami,“ cituje CNBC štvrtkové vyhlásenie Dánskeho zdravotného úradu. Nešpecifikovalo sa, koľko hlásení o krvných zrazeninách sa vyskytlo.

zdroj: SITA/AP Alessandra Tarantino

Zatiaľ ide o 14-dňové pozastavenie, ktoré má byť preventívnym opatrením počas vyšetrovania incidentov. „Je dôležité zdôrazniť, že sme sa neodhlásili z očkovania vakcínou AstraZeneca, ale že ju odkladáme. Existujú dôkazy o tom, že vakcína je bezpečná a účinná,“ uviedol Søren Brostrøm, riaditeľ Národnej rady pre zdravie v Dánsku.

Podľa informácií agentúry AFP sa k Dánsku pripojilo aj Nórsko, ktoré pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy. 

Briti podozrenie o prepojení medzi trombózou a vakcínami odmietajú. Podľa nich sa môžu krvné zrazeniny vyskytovať prirodzene a nebývajú ničím nezvyčajným ani pri nezaočkovanej populácii. Doteraz vo Veľkej Británii vyočkovali 11 miliónov dávok a neznamenali vyššie hlásenia o krvných zrazeninách ako sa by sa mohli vyskytnúť prirodzene. Informoval Reuters.

Hovorca britského ministra Borisa Johnsona požiadal ľudí, aby sa naďalej očkovali. „Informovali sme jasne, že (vakcína) je aj účinná, aj bezpečná..ľudia by sa mali dostaviť na očkovanie a mali by to urobiť s dôverou,“ povedal.

EMA trombózu a vakcínu nespája 

Správy o pozastavení očkovania prichádzajú len deň potom ako Európska lieková agentúra vydala vyhlásenie o prešetrovaní smrti zdravotníčky v Rakúsku. „V súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by očkovanie spôsobilo tieto stavy, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny,“ píše agentúra vo vyhlásení

Zabilo očkovanie sestričku v Rakúsku? Vyšetrovanie poskytlo jednoznačnú odpoveď

Výbor pre bezpečnosť (PRAC) agentúry EMA skúma tieto podozrenia a vyšetruje prípady hlásené pri šarži, ako aj všetky ostatné prípady tromboembolických príhod a ďalšie stavy súvisiace s krvnými zrazeninami hlásené po očkovaní.

„Doteraz dostupné informácie naznačujú, že počet tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyšší ako počet pozorovaný v bežnej populácii,“ vysvetľuje EMA vo vyhlásení.

Agentúra uvádza, že k 9. marcu 2021 bolo medzi 3 miliónmi ľudí očkovaných vakcínou COVID-19 AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore hlásených 22 prípadov tromboembolických príhod.

Šaržu stiahlo 5 krajín, na Slovensko sa nedostala 

Rakúska lieková agentúra ale preventívne stiahla z trhu šaržu vakcíny AstraZeneca. Urobila tak po tom, čo na následky viacnásobnej trombózy 10 dní po očkovaní zomrela spomínaná zdravotná sestra. Ďalšia bola hospitalizovaná s pľúcnou embóliou a v súčasnosti sa zotavuje.

Ako informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, na Slovensko daná šarža nebola dovezená. Podľa predbežných výsledkov nič nenasvedčuje tomu, že by prípady trombózy boli spôsobené očkovaním.

Trombóza nie je uvedená v možných nežiaducich účinkoch vakcíny a nepatrí medzi typické nežiaduce účinky vakcín. Predmetná šarža bola dovezená do 17 krajín v počte jeden milión očkovacích dávok.

zdroj: SITA/AP Alessandra Tarantino

Okrem Rakúska preventívne pozastavili očkovanie touto šaržou aj Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko, kde sa takisto koná podrobné prešetrovanie. „Aj keď nie je pravdepodobné, že by prípady boli spôsobené nekvalitou vakcíny, momentálne prebieha aj kontrola kvality dotknutej šarže,“ uviedla Jurkemíková.

ŠÚKL na Slovensku zatiaľ neeviduje hlásenia podozrení na trombembolické ochorenia ani iné vaskulárne ochorenia po vakcíne AstraZeneca.

Zdroje: CNBC, SITA, EMA, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá