Poď darovať krv so CEOs Websupportu a Pixel Federation

 • Pomoc a obeta pre druhých nie sú aktuálne len počas Vianoc. Skupina aktívnych ľudí, podnikateľov a 3 študentov z Nexterie, ktorých navzájom spojil Dalibor Slávik, organizujú už po tretí raz v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR darovanie krvi. Humanitárna akcia s názvom Si môj typ sa uskutoční v utorok, 19.1.2016 v čase od 8.00 do 11.00 v Connect Coworking – coworkingovom a startupovom centre.
si moj typ_LCD_final
 • Pomoc a obeta pre druhých nie sú aktuálne len počas Vianoc. Skupina aktívnych ľudí, podnikateľov a 3 študentov z Nexterie, ktorých navzájom spojil Dalibor Slávik, organizujú už po tretí raz v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR darovanie krvi. Humanitárna akcia s názvom Si môj typ sa uskutoční v utorok, 19.1.2016 v čase od 8.00 do 11.00 v Connect Coworking – coworkingovom a startupovom centre.

Podujatie organizuje Dalibor Slávik zo spoločnosti Slávik & Stell, ľudia z Connectu a študenti Patrícia Žitňáková a Jakub Tomiš, ktorým je Dalibor mentorom v Nexteria Leadership programe. „Lepšie ako hovoriť ako sa šoféruje auto je sadnúť si zavolant a vyskúšať si to,“ hovorí Dalibor. „Je to naša úvodná spolupráca, kde sa viac spoznáme. Máme možnosť podieľať sa na niečom dobrom.

Ako to všetko začalo?

„Keď som išiel z darovania krvi tak ma pani Lizáková z Národnej Transfúznej Spoločnosti oslovila, či by sme nevedeli získať skupinu darcov. Zavolal som Gabike s nápadom darovania krvi v Connecte. Pani Lizáková podrobila miesto auditu, my sme našli termín a začali akciu promovať. Prvý ročník sme mali 31 darcov, z toho veľa prvodarcov. Mnoho ľudí príde darovať krv do Connectu, lebo v nemocnici, by sa báli. Druhý ročník bol podobný.“

10406903_800508850030950_5538473614627856389_n

Aký bude tento ročník?

Pre kampaň podujatia oslovili skupinu 15-tich ambasádorov, medzi inými hercov Judit Bardos, Dana Heribana a Sama Spišáka, reprezentantku vo freedivingu Katku Linczényiovú, moderátora Sajfu, ale aj riaditeľov spoločností a niekoľko podnikateľov úspešne pôsobiacich na Slovensku i v zahraničí. Do aktivity vkladajú svoje meno a tvár, pričom viacerí prispejú aj osobnou aktívnou účasťou na darovaní.

Pozornosť organizátorov smeruje predovšetkým k prvodarcom – v snahe tému darovania krvi spopularizovať medzi mladými ľuďmi, a tiež im ponúknuť možnosť zažiť úžasný pocit spolupatričnosti a svojim prispením pomáhať zachraňovať životy ľudí. Udeje sa to navyše v príjemnom a priateľskom prostredí. Nemocnice napriek takýmto aktivitám stále bojujú s nedostatkom krvi, a práve mladí ľudia v sebe pociťujú priestor aktívne sa spolupodieľať aj na pomoci druhým.

Prvých 50 darcov čakajú zdravé domáce raňajky, ktoré pripraví Žufaňa a po darovaní ich odvezie Uber taxi za ďalšími povinnosťami.
Organizátori dúfajú, že prilákajú minimálne o polovicu viac darcov ako minulé ročníky a boli by radi, keby sa darovanie stalo každoročnou tradíciu. Je to jedinečný spôsob, ako darovať krv: je tu sprievodný program, príjemné prostredie, komunita a mnohé ďalšie.

551495_800527420029093_2270135323306280560_n

 

Prečo darovať krv?

“Ľudia, nevedia, že na Slovensku je stále nedostatok krvi,” hovorí organizátorka Patrícia, „ tvojich 15 minút môže niekomu zachrániť život.”

„Nie je to len o tom, že darca pomôže. Čaká tu na neho sprievodný program, vystúpenia, prednášky, kde sa darcovia veľa dozvedia. Jednoducho príjemné ráno, kde budú mať ľudia možnosť pomôcť a zároveň sa niečo zaujímavé dozvedieť. Celá akcia by mala prebiehať v štýle pomoci druhým, zdravom životnom štýle, pohodovej hudbe a hlavne dobrej nálade.“

Jakub Tomiš, organizátor, pravidelný darca „Daroval som krv už 21x. Najprv som sa bál, teraz som rád, Ak nemáte čas na toto darovanie, tak darujte inokedy a pomôžte niekomu v núdzi.“

10922695_800508950030940_2154557980756502604_n

 

Spýtali sme sa pár ambasádorov krátke otázky.

 1. Prečo podporujete Darovanie krvi?
 2. Daroval ste už krv predtým?
 3. Čítate Startitup.sk?

 

Ján Cifra, CEO Websupport

 1. Darovanie krvi podporujem, pretože mám veľké šťastie na dobré zdravie a považujem za svoju povinnosť pomôcť tým, ktorí nemajú až také šťastie. Na tejto akcii sa nielen podarí dať dokopy hordu mladých donorov, ale zároveň sa mediálne dostane táto problematika do povedomia trocha širšie.
 2. Áno, nepravidelne, kvôli cestovaniu. Najčastejsie na Kramároch.
 3. Áno, príležitostne.

final_si moj typ_kubo_cifra_small

Lukáš Bakoš, Managing Director Maxman Consultants

 1. Odpoviem názvom jedného veľmi pekného filmu: „Musíme si pomáhať,“ a verím, že je veľa ľudí, ktorí pomáhať chcú (a nie len darovaním krvi).
 2. Vždy som sa chystal a vždy vznikla kopa „súrnejších a naliehavejších“ aktivít, ktoré sa na zozname dostali vyššie. Podporou tejto iniciatívy som konečne aj seba priviedol k tomu, že to miesto v kalendári, ktoré mám pre darovanie krvi v Connecte vyhradené už nič iné neuchmatne.
 3. Priznávam, že nie.

12484812_987049431376890_1987862132655686325_o

Šimon Šicko, CEO/Founder Pixel Federation

 1. Odpoveď je jednoduchá, lebo je to správna vec. Čo je viac ako zachrániť ľudský život alebo pomôcť tým, čo to potrebujú?
 2. Áno, bol som pravidelným darcom, žial po diagnostikovaní reumatického ochorenia už nemôžem.
 3. Samozrejme, že čítam.

si nas typ 1-01

Návštevníci sa počas čakania na odber môžu tešiť na prednášky:

Raw Daughter – Ako vplýva strava na nedostatok železa v krvi?

Šimon Šicko – Ako v Pixel Federation motivujeme k zdravému životnému štýlu?

Imunoglukan – Keď chceš darovať krv, musíš byť zdravý.

Dušan Plichta – Top 5 vylepšení životosprávy.

rsz_foto_final

Na obrázku organizačný tím aj s Marcelou Sareníkovou (Community Manager Connect Coworking), Monikou Kvakovou (grafika) a Erikou Májkovou (fotografka), ktoré vložili do projektu veľa energie a bez ktorých by tento projekt nefungoval.

Zdroje: Fotografie od Si môj typ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech