Dátum, kedy dáme pandémii zbohom, sa blíži, vravia vedci. Pribudlo 88 nových úmrtí a viac ako 4 000 prípadov

  • Za včerajší deň pribudlo 4 021 nových prípadov
  • Počet úmrtí sa zvýšil o 88
predbežné výsledky prezidentských volieb
  • Za včerajší deň pribudlo 4 021 nových prípadov
  • Počet úmrtí sa zvýšil o 88

NCZI informuje, že za včerajší deň na Slovensku pribudlo 4 021 pozitívne testovaných formou RT-PCR testov. Vykonaných bolo 14 252 PCR testov a 23 922 antigénových testov.

Okrem infikovaných pribudlo aj 88 nových úmrtí. Celkový počet obetí koronavírusu je k včerajšiemu dňu na čísle 15 931.

Počet hospitalizovaných klesol o 23, v nemocniciach tak v súčasnosti leží 2 999 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 88 obetí ochorenia COVID-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 3 606 Slovákov. 

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji, kde potvrdili 683 prípadov. Nasleduje Žilinský kraj (604), Trnavský (576), Banskobystrický (465), Prešovský (429), Košický (428), Trenčiansky (427) a Nitriansky (409).

zdroj: SITA/AP, Hendrik Schmidt

V nemocniciach je 2 999 ľudí s ochorením COVID-19. Na JIS je 545 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 284 ľudí. Viac ako 83 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Prvú dávku vakcíny dostalo v piatok 3 606 ľudí, celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny tak stúpol na 2 717 423. Za uplynulý deň druhou dávkou zaočkovali 5 880 ľudí, plne zaočkovaných je tak 2 523 731 Slovákov. Tretiu dávku už dostalo celkovo 727 939 osôb, pričom za uplynulý deň sa preočkovalo 27 192 ľudí.

Kedy dáme koronavírusu zbohom?

Koronavírus sa stal súčasťou našich každodenných životov, ktoré vo veľkom ovplyvňuje. Mnohí sa pýtajú, kedy sa všetko vráti do normálu. Kým sa však dostaneme do tohto štádia, bude to ešte trvať pár rokov.

Myslia si to vedúci predstavitelia spoločnosti Pfizer. Ako informuje portál CNBC, koronavírus by sa mal podľa odborníkov premeniť na endemické ochorenie v roku 2024.

Na to, aby sa tieto predpoklady stali realitou, je však potrebné vytvoriť dostatočnú imunitu voči ochoreniu. Tá sa dá dosiahnuť iba jedným spôsobom, očkovaním.

zdroj: Unsplash/Fedotov

Návrat do normálu však bude závisieť aj od vývoja samotnej choroby a od distribúcie vakcín do krajín s nízkou zaočkovanosťou. Podľa zamestnanca spoločnosti Mikaela Dolstena je dôležitým faktorom aj vznik nových mutácií. Zároveň dodáva, že prechod koronavírusu k endemickému ochoreniu môže nastať v každej krajine individuálne.

„Na endemický model prejdú niektoré regióny už možno v budúcom roku, no niektoré budú aj naďalej bojovať s pandémiou,“ myslí si odborník. Tvrdenia odborníkov z firmy Pfizer prichádzajú v čase, kedy Spojené štáty opäť bojujú s delta variantom, ku ktorému sa pridal aj omikron. 

Podľa prezidentky skupiny Pfizer Biopharmaceuticals Group by sa malo zaužívať hromadenie zásob vakcín, no aj piluliek určených na liečenie koronavírusu.

Novavax dostal zelenú

Svetová zdravotnícka organizácia v piatok schválila núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyrába americká spoločnosť Novavax v spolupráci s Indickým sérovým inštitútom.  Informuje o tom tlačová agentúra SITA.

Otvorila tým cestu pre zaradenie prípravku do medzinárodného programu COVAX, ktorý sa pod záštitou Organizácie Spojených národov usiluje dostať vakcíny aj do chudobnejších krajín. Táto vakcína je deviatym liečivom, ktoré dostalo zelenú na núdzové použitie v boji proti pandémii koronavírusu.

pilulka, tabletka
zdroj: Unsplash/Myriam Zilles

Novavax a Serum Institute of India požiadali WHO o schválenie vakcíny už v septembri. Prípravok sa jednoduchšie skladuje a preváža ako niektoré iné vakcíny. Dlho sa očakáva, že táto očkovacia látka zohrá dôležitú úlohu vo zvýšení dodávok pre chudobné krajiny, ktoré nutne potrebujú vakcíny.

Novavax tento rok podpísal dohodu s očkovacou alianciou Gavi, že poskytne 350 miliónov dávok vakcín programu COVAX, ktorého cieľom je distribúcia vakcín do krajín s nízkymi a strednými príjmami. Väčšinu z týchto dávok vyrobí Serum Institute of India. Žiadosť o schválenie tejto vakcíny od novembra posudzuje aj Európska lieková agentúra.

Zdroje: NCZI, CNBC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá