Desiatky tisíc lekárov využili PN-ku. Spravili tak za veľmi krátke obdobie

  • Sociálna poisťovňa prijala za štyri mesiace od lekárov v elektronickej forme 62,1 tisíca práceneschopností
  • Obdržala ich v elektronickej forme ako ePN
Lekári v nemocnici a logo elektronickej PN
Ilustračný obrázok, Unsplash/@lcma1028, TASR/Jakub Kotian
  • Sociálna poisťovňa prijala za štyri mesiace od lekárov v elektronickej forme 62,1 tisíca práceneschopností
  • Obdržala ich v elektronickej forme ako ePN

Lekári na Slovensku neprechádzajú len krízou v súvislosti s pracovnými a platovými podmienkami. Zdá sa, že sa veľa z nich nevyhlo ani chorobe.

Sociálna poisťovňa prijala od začiatku júna do konca septembra tohto roka od lekárov 62,1 tisíca vypísaných práceneschopností v elektronickej forme ako ePN. Ďalších 220,2 tisíca dočasných pracovných neschopností lekári vystavili v papierovej forme.

Podiel elektronicky vystavených PN na celkovom počte „péeniek“ tak dosiahol 22 percent. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Dočasnú PN môžu lekári prvého kontaktu od začiatku júna tohto roka potvrdzovať elektronicky. Chorý občan po novom navštívi lekára, ktorý mu vystaví elektronickú PN a o všetko ostatné sa už postarajú úrady. Občan na PN už nemusí vypisovať žiadosť o nemocenskú dávku, keďže stačí vystavenie elektronickej PN.

Prvý rok fungovania elektronickej PN je však pre lekárov prvého kontaktu dobrovoľný. Povinnosť vystavovať elektronickú PN bude pre lekárov platiť až od budúceho roka.

Podceňovaní vládou

Všetky problémy v zdravotníctve by podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského mala riešiť samotná vláda. Zdôraznil, že problémy slovenského zdravotníctva sú vážne.

„Boli by sme radi, keby vláda prestala podceňovať výpovede 2 100 lekárov,“ povedal po pondelkovom rokovaní na Ministerstve zdravotníctva SR. Problémy v zdravotníctve sú podľa neho nadrezortné, a preto by s riešením situácie mala prísť vláda.

Šéf LOZ upozornil na to, že s premiérom Eduardom Hegerom sa zástupcovia lekárskych odborov stretli naposledy v auguste. Ako zdôraznil, vládu žiadali o riešenie problémov v zdravotníctve už pred rokom. Ak by mala LOZ podľa Visolajského podpísať memorandum, tak len s vládou.

„Čakáme od vlády, aby to začala riešiť,“ povedal. Slovenskí lekári sú podľa neho atakovaní ponukami zo zahraničia a vie o ďalších nahlásených výpovediach od lekárov. Tvrdí, že ani navrhované zvýšenie rozpočtu pre nemocnice nie je dostatočné.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková po rokovaní s predstaviteľmi LOZ uviedla, že jednou z hlavným tém rokovania bolo vzdelávanie.

„Dnes sa uskutočnilo na ministerstve rokovanie s dekanmi lekárskych fakúlt, hovorilo sa o podpísaní memoranda o spolupráci v rámci reformy vzdelávania,“ povedala.

Táto oblasť je podľa nej jednou z priorít ministerstva zdravotníctva. S LOZ si podľa nej zástupcovia ministerstva dovysvetlili kroky, ktoré ministerstvo v budúcnosti plánuje urobiť, týkajúce sa systémových zmien v zdravotníctve. Niektoré témy sa podľa nej prekrývali s požiadavkami LOZ.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Legitímne požiadavky

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje všetky požiadavky lekárov za legitímne. Pri návšteve v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici sa ich zároveň pýtala, ako vnímajú doterajšie kroky vlády.

„Lekári mi zdôrazňovali, že tu nejde len o platy. Očakávajú, že vláda im vyhovie aj v požiadavkách, ktoré sa týkajú dlhodobých problémov nášho zdravotníctva, ako napríklad zvýšenie kvality vzdelávania. Potrebujú však istotu, že nedostanú len ďalšie verbálne sľuby, ale formalizovaný záväzok vlády,“ uviedla hlava štátu na sociálnej sieti.

V Rooseveltovej nemocnici podala výpovede takmer tretina lekárov, najmä z dôležitých oddelení anesteziológie či chirurgie. Vedenie nemocnice je podľa Čaputovej v zložitej situácii, ale pre tento krok lekárov má pochopenie, rovnako tak si uvedomuje dlhodobo kritický stav slovenského zdravotníctva.

„Je však v ťažkej situácii udržať chod nemocnice pri obmedzenom počte lekárov a sestier a nemať pritom v rukách žiaden nástroj, akým to vie zvrátiť,“ napísala prezidentka a dodala, že ten majú v rukách ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo financií a vláda.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá