Desivý krok Číny: Veľmoc môže čoskoro zaútočiť na Taiwan, varuje expert

  • Podľa expertov môže Čína prikročiť k desivému kroku
  • Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom sú roky napäté
Čínsky prezident a čínsky exteriér
TASR/AP, Unsplash/Nick Fewings
  • Podľa expertov môže Čína prikročiť k desivému kroku
  • Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom sú roky napäté

Zdá sa, že geopolitické napätie spôsobené ruskou inváziou na Ukrajine svetovým veľmociam nestačí a je tak možné, že sa staneme svedkami ďalšieho príbuzného scenára. Podľa amerických expertov tentokrát pôjde o Čínu a ostrovný Taiwan, teda o krajiny, medzi ktorými vzťahy škrípu už celé roky.

S ostrovným Taiwanom má ale kvalitné politické vzťahy práve Slovensko. Napriek tomu, že naše dve krajiny majú k sebe diplomaticky blízko, slovenskí politici nedávno v taiwanskom parlamente spôsobili poriadny diplomatický prešľap.

Čínska invázia už tento rok?

Americký admirál a šéf námorných operácií Mike Gilday prognózuje pre Taiwan krušné časy. Podľa experta by totiž Čína mohla obsadiť ostrov už tento rok. „Takto sa Číňania skrátka správajú,“ cituje portál NYpost vojenského funkcionára. Ten naráža na fakt, že možná invázia sa predpokladala spočiatku až o niekoľko rokov neskôr.

Gilday upozornil na čínsku tradíciu“, podľa ktorej naplnia všetky svoje vyhrážky vždy o niečo skôr.Takže keď hovoríme o ‚okne‘ 2027, podľa mňa to musí byť ‚okno‘ 2022 alebo možné ‚okno‘ v roku 2023,“ myslí si admirál.

Ako portál upozorňuje, katastrofické prognózy súvisia s tzv. „Davidsonovým oknom. Jedným z prvých amerických funkcionárov, ktorí Taiwanu namaľovali nie príliš optimistickú budúcnosť, bol vyslúžilý admirál Phil Davidson. Ten americkému kongresu oznámil svoju domnienku o možnej invázii na Taiwan.

Web upriamil pozornosť aj na slová čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý v minulosti hovoril o roku 2027 ako o roku, keď sa Čína postaví na čelo globálnych mocností a skončí tak „sto rokov poníženia“.

Gilday si ale myslí, že na základe pozorovaní situácie na Ukrajine či ohromného čínskeho pokroku sa tak vyhrážky môžu pretaviť do reality už čoskoro. Vzťahy medzi ostrovným Taiwanom a Pekingom sú totiž napäté už desaťročia. Čo pramení aj s autoritárskeho postoja Číny k Taiwanu. Veľmoc totiž ostrov považuje za svoje územie, a to napriek tomu, že sa Taiwan prezentuje ako nezávislá krajina s vlastnou autonómnou vládou.

Na poplach bijú aj ďalšie krajiny

Určité obavy z rozmáhajúcej sa Číny majú ale aj ďalšie známe krajiny. Austrália a Japonsko napríklad dnes podpísali bezpečnostný pakt, zahŕňajúci vzájomnú výmenu spravodajských informácií a prehĺbenie obrannej spolupráce. Iniciatíva vznikla práve s cieľom čeliť vojenskému vzostupu Číny. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Bezpečnostný pakt podpísal japonský premiér Fumio Kišida a austrálsky premiér Anthony Albanese v západoaustrálskom meste Perth. Predchádzajúca 15-ročná zmluva bola vypracovaná v čase, keď boli hlavnými problémami terorizmus a šírenie zbraní.

Podľa paktu budú ozbrojené sily oboch krajín spoločne organizovať cvičenia na severe Austrálie a „rozšíria a posilnia spoluprácu v oblasti obrany, zdieľania spravodajských informácií“ a mnohých ďalších oblastí, uviedli austrálski predstavitelia.

Albanese uviedol, že Spoločná deklarácia o bezpečnostnej spolupráci „vysiela silný signál o strategickom spojenectve“ oboch krajín. Podľa Kišidu je zmienený pakt zase odpoveďou na „stále drsnejšie strategické prostredie“, hoci nemenoval priamo Čínu alebo Severnú Kóreu, píše AFP.

Ako ďalej pripomína AFP, Austrália ani Japonsko nemajú také počty zahraničných spravodajských agentov a informátorov, ktoré sú potrebné na to, aby boli hlavnými hráčmi v rámci globálnych špionážnych operácií. Podľa experta Brycea Wakefielda na druhej strane majú obe krajiny nástroje na elektronické odpočúvanie a družice modernej techniky (high-tech), ktoré poskytujú neoceniteľné informácie o protivníkoch.

Keď sa slovenskí poslanci predvádzali v taiwanskom parlamente

Zaujímavým je aj súčasný vzťah Slovenska so samotným Taiwanom. Možno by si si na prvý pohľad povedal, čo stredoeurópska krajina môže mať spoločné s taiwanskou republikou, no práve vzťahy medzi krajinami diplomaticky umocňujú aj čerstvé poslanecké iniciatívy. Exposlanec národnej rady a súčasný štátny tajomník ministerstva zahraničia Andrej Stančík len nedávno na sociálnej sieti informoval o novovzniknutej skupine taiwansko-slovenského priateľstva. 

Slovensko-taiwanské priateľstvo budujeme ďalejAni nie mesiac po našej návšteve Taiwanu som dnes privítal delegáciu…

Posted by Andrej Stančík on Tuesday, July 5, 2022

Práve Stančík s Miroslavom Žiakom, ktorý už taktiež skončil ako zákonodarca v parlamente, navštívili Taiwan len pred niekoľkými mesiacmi. Neboli by to ale slovenskí politici, aby si okrem zážitkov z exotickej krajiny so sebou neodniesli aj poriadny diplomatický prešľap.

Niektoré známe tváre slovenskej politiky v júni tohto roku zavítali totiž počas pracovnej cesty na Taiwan. Delegáciu tak okrem Stančíka a Žiaka tvoril aj bratislavský župan Juraj Droba či saskár Peter Osuský.

Politici neváhali a navštívili aj lokálny parlament tzv. Legislatívny Jüan. S nadsázkou sa dá povedať, že určitou kurióznou tradíciou miestneho parlamentu sú fyzické šarvátky. A to medzi politickými tábormi „zelených“ a „modrých“.

Násilnosti medzi múrmi parlamentu prepukli aj pred necelým mesiacom a súviseli s bývalým prezidentom Čchen Šuej-Bianom.

Dvojica slovenských zákonodarcov, Andrej Stančík a Miroslav Žiak, tak neváhala a spolu s bratislavským županom Jurajom Drobom v parlamente zapózovali v bojových pózach referujúcich na lokálne parlamentné škriepky.

Slovenská delegácia sa objavila aj v reportáži televízie Formosa. Časť ohlasov slovenských „bitkárov“ hodnotila pozitívne a chápala iniciatívu ako vtip, no obzvlášť kriticky sa na boxerské pózy našich politikov pozerala časť taiwanskej opozície. Išlo najmä o pročínsku opozičnú stranu.

Portál Global Times opísal v článku návštevu slovenskej delegácie a nevynechal práve aj spomínané pózovanie. Web podotkol, že videá z pléna parlamentu zobrazujúce slovenských poslancov na internete vyvolali poriadny rozruch a pobúrili viacerých Taiwančanov.

Zdroje: NYpost, Fornosa, FB/AS, Global Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá