Detroit sa mení na cyklistické mesto, záujem vzrástol o 400%

  • Detroit nevyhradil peniaze pre stavbu diaľníc, ktoré sa tak dlhodobo riešia u nás. Oni investujú do cyklotrás.
the_dtw
pms.wikipedia.org
  • Detroit nevyhradil peniaze pre stavbu diaľníc, ktoré sa tak dlhodobo riešia u nás. Oni investujú do cyklotrás.

Mestu zjavne záleží na životnom prostredí a zdravom životnom štýle. Najnovšie naplánovali veľké investície do infraštruktúry pre cyklistov. Od roku 2006 mesto vytvorilo 170 míľ cyklotrás, a od roku 2000 vzrástlo požičiavanie bicyklov o 400 %, a toto číslo stále rastie. V súčasnosti patrí Detroit k mestám s najrýchlejším počtom nárastu cyklistov v USA.

pexels.com

Napriek tomu je to stále len 1 %populácie z mesta, ktoré sa prepravuje na bicykli. Pred Detroitom sú mestá ako Cambridge, Massachusetts, kde takmer 10 %obyvateľov dochádza na bicykli. No kultúrna a politická zmena podnecuje novú éru cykloturistiky.

Najväčšie mesto v štáte Michigan má už aj chránené cyklotrasy, plány sa však netýkajú len ciest, ale aj vzdelávania, politiky a zákonov na ochranu cyklistov.

pexels.com

Podobné nadšenie pre cyklistiku by mohlo prepuknúť aj na Slovensku. Naše cesty sú čoraz plnšie a zápchy v mestách stále horšie. V autách je často vidieť len jedného človeka, cestujúceho z práce. Ľudia u nás akosi spohodlneli, často sa stáva, že niekto neprejde bez auta ani pol kilometra do najbližšieho obchodu. Trocha iniciatívy z Detroitu by naša krajina mohla odpozorovať.

Na Slovensku je viacero cyklotrás, no najčastejšie len v horách. Problém nastáva, keby chcel niekto cestovať bicyklom napríklad do školy či práce na druhom konci mesta.

Zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech