Diaľničná známka v cene pokuty: Poslanec prišiel s prevratným „2 v 1“ návrhom

  • Okrem pokuty by si si známku už kupovať nemusel
  • Poslanec Taraba považuje výšku sankcie za neprimeranú
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/DPA/Christoph Soeder TASR/Štefan Puškáš
  • Okrem pokuty by si si známku už kupovať nemusel
  • Poslanec Taraba považuje výšku sankcie za neprimeranú

Možno si sa aj ty raz ocitol v situácii, kedy si žil v domnienke, že tvoja diaľničná známka je určite v platnosti, a tak si veselo jazdil po diaľnici, bez akéhokoľvek zlého pocitu. Až kým ti domov nepríde obálka, v ktorej od teba „vymáhajú“ nemalé peniaze za to, že si jazdil po spoplatnených úsekoch bez diaľničnej známky.  

Pokuta, ktorú za takýto prešľap dostaneš, je 150 eur. To teda ani z ďaleka nie je nízka suma. Slovensko je však milosrdné, a tak, ak pokutu uhradíš do 15 dní odo dňa doručenia obálky k tebe domov, štátu zaplatíš „len“ 100 eur, pričom potom si zakúpiš diaľničnú známku, ročnú, ktorá stojí 60 eur.

Ako informoval portál Fontech, náš systém má ešte jeden zásadný problém. Ak vodičovi nepríde pokuta v mesiaci, kedy jazdil po diaľnici bez diaľničnej známky, na druhý mesiac mu môže prísť ďalšia pokuta v rovnakej výške. Kríze diaľničných známok a pokút za „zábudlivosť“ môže byť koniec.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba v predloženej novele zákona o diaľničnej známke totiž navrhuje, aby sa možnosť úhrady diaľničnej známky rozšírila o formu zaplatenia pokuty za použitie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest bez zaplatenia známky.

Vodičovi alebo prevádzkovateľovi motorového vozidla by po úhrade pokuty doručili potvrdenie o zaplatení diaľničnej známky s platnosťou 365 dní. Pokutou by bola súčasne uhradená aj diaľničná známka a odstránilo by sa súbežné platenie pokuty a známky v prípade porušenia pravidiel pri využívaní spoplatnených úsekov.

Dva v jednom

Zaplatená pokuta má byť podľa návrhu príjmom správcu výberu úhrady diaľničnej známky, teda Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS), a to vo výške určenej nariadením vlády pre diaľničnú známku s platnosťou 365 dní, zvyšok by bol príjmom štátneho rozpočtu. Zmeny v zákone o diaľničnej známke by po prípadnom schválení mali byť účinné 15. dňom od vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.

„Návrh zákona sleduje zníženie finančnej zaťaženosti vodičov a prevádzkovateľov vozidiel, ktorí sa dopustili porušenia povinnosti vykonať úhradu diaľničnej známky za použitie vymedzených úsekov ciest,“ napísal v dôvodovej správe Taraba.

Máme za to, že v mnohých prípadoch tieto subjekty dopustili porušenia povinnosti z nedbanlivosti, napr. zabudli vykonať úhradu za prepadnutú diaľničnú známku a pod.,“ uvádza ďalej.

„Podľa súčasne platnej legislatívy musí vodič alebo prevádzkovateľ vozidla uhradiť najskôr pokutu a následne uhradiť poplatok za diaľničnú známku. Štátu tak tieto subjekty zaplatia za použitie diaľnice dvakrát, prvýkrát zaplatením pokuty a následne zaplatením úhrady za diaľničnú známku. V porovnaní s výškou úhrady za diaľničnú známku považujeme výšku sankcie, ktorá môže byť vodičovi alebo prevádzkovateľovi vozidla uložená za neprimeranú, upozornil v dôvodovej správe Tomáš Taraba.

Ako dodal, úpravu zákona o diaľničnej známke navrhuje aj pre súčasné neustále zdražovanie.

Zdroje: SITA, Fontech, NR SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá