Dnes je neslávne známy „Deň slabej vôle“. Toto ti pomôže držať sa svojich novoročných predsavzatí

  • „Deň slabej vôle" je notoricky známy míľnik, kedy sa ľudia vzdávajú svojich predsavzatí
  • Čo stojí za týmto fenoménom a ako sa s ním môžeme vysporiadať?
žena jedlo mobil stres
Canva/nicoletaionescu
  • „Deň slabej vôle" je notoricky známy míľnik, kedy sa ľudia vzdávajú svojich predsavzatí
  • Čo stojí za týmto fenoménom a ako sa s ním môžeme vysporiadať?

Keď opadne prvotné nadšenie z novoročných predsavzatí, prichádza skutočná výzva v podobe tzv. „Quitter’s Day“ alebo „Dňa slabej vôle“. Tento deň, ktorý pripadá na druhý piatok v januári, predstavuje onen kritický moment, keď sa mnohí z nás vzdávajú svojich stanovených cieľov. Podľa odhadov tak tento rok vydrží väčšina ľudí so svojimi predsavzatiami len 12 dní.

Existuje vedecký pohľad, ktorý by nám mohol pomôcť pochopiť tento fenomén. Ako uvádza Enterpreneur, pri formovaní návykov zohráva kľúčovú úlohu náš mozog. Komplexná sieť neurotransmiterov, ktorá tvorí systém odmeňovania, reaguje na pozitívne posilnenie pri vykonávaní konkrétneho správania.

Avšak vytváranie nových nervových dráh vyžaduje neustále úsilie. V prípade novoročných predsavzatí pramení prvotná motivácia často z hlboko zakoreneného želania po zmene. V momente, keď sa počiatočná eufória nadobro vytratí, mozog sa postupne začne brániť odchýlkam od zavedených rutín, ktoré existovali ešte pred stanovením nových predsavzatí.

Nechci všetko hneď

Doktorka Katie Tryon, expertka na zmeny správania a riaditeľka zdravotnej stratégie v spoločnosti Vitality, zdôraznila, že ľudia často zlyhávajú preto, lebo „preceňujú svoju schopnosť dosiahnuť určité predsavzatia“. 

Niektorí ľudia sa môžu rozhodnúť prestať kvôli „fenoménu hyperbolického diskontovania“. Ide o tendenciu uprednostňovať okamžité odmeny pred tými, ktoré prídu v neskoršej budúcnosti, aj keď sú tieto okamžité odmeny menšie.

Výskum ukazuje, že existujú rôzne spôsoby, ako znížiť hyperbolické diskontovanie. Podľa The Decision Lab je jedným z nich takzvaný „future focus priming“. Ide o metódu, pri ktorej si vizualizuješ svoje budúce „ja“, teda to, ktorým sa chceš stať.

Expertka na správanie ďalej poznamenala, že možnou príčinou zlyhania môže byť aj zbytočný tlak na úspech, najmä preto, že nový rok je vnímaný ako nový začiatok. „Je dôležité neklásť si predsavzatia o polnoci na Silvestra a neočakávať splnenie cieľov v januári – to je nereálne a pravdepodobnejšie, že to vzdáte alebo sa budete cítiť vyčerpaní.“

Pomôcť môžu mikronávyky

Ako uvádza Medium, malé, konzistentné návyky môžu položiť základy pre trvalú zmenu. Mikronávyky sa možno zdajú na prvý pohľad bezvýznamné, ale pri ich pravidelnom vykonávaní povedú v priebehu času k významnej transformácií. Predstav si, že keď do svojej rutiny zaradíš len 10 minút čítania denne, za rok budeš mať prečítaných už vyše 60 kníh.

Výhoda mikronávykov spočíva v tom, že nevyžadujú drastické zmeny životného štýlu ani drahé vybavenie. Sú nenáročné na čas a energiu, prispôsobujú sa tvojim osobným preferenciám aj životnému štýlu, poskytujú pocit úspechu a motiváciu nevzdávať sa.

Ak sa rozhodneš pre stratégiu mikronávykov, najprv musíš identifikovať svoj cieľ. Môže to byť čokoľvek od zlepšenia spánku a životosprávy až po zlepšenie svojich pracovných schopností. Následne si vyber malú činnosť, ktorá je v súlade s tvojím cieľom, a urči si, koľko času jej budeš denne venovať.

Potom môžeš svoj mikronávyk zaradiť do už existujúcej rutiny pre jednoduchšiu implementáciu. Pomocou jednoduchej aplikácie alebo denníka sleduj svoj pokrok a uznaj svoje úspechy, bez ohľadu na to, aké malé sa môžu zdať.

Ber neúspech ako súčasť cesty

Ako cituje odborníka Standard: „Namiesto toho, aby sme 12. január označili za deň, keď sa vzdávame, môžeme ho nazvať dňom korekcie kurzu. Moment, ktorý nám umožňuje prehodnotiť naše ciele, aby sme sa uistili, že sú relevantné a dosiahnuteľné…“

„Pamätajte, že pokrok nie je vždy lineárny. Niektoré neúspechy sú nevyhnutné, ale nemusia znamenať porážku. Deň slabej vôle môže byť silným zlomovým bodom, šancou vrátiť sa na správnu cestu a vybudovať trvalý úspech.“

Život prináša rôzne výzvy a situácie. Jeden vynechaný tréning alebo malý prehrešok v diéte ťa nemusí vyviesť z rovnováhy. Dôležité je uznať chybu, poučiť sa z nej a znova sa sústrediť na svoje ciele.

Mysli na to, že úspech je viac o celkovej ceste než o konečnom cieli. S plánom a vytrvalosťou máš aj ty šancu prekonať ťažký deň a vytvoriť si rok plný zmysluplných úspechov.

Zdroje: Enterpreneur, The Decision Lab, Medium, Standard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá