Dnes už dizajnér nemusí vedieť programovať

  • Vďaka dizajnérom, ktorí vedeli aj programovať, už toho vo svete vzniklo naozaj veľa. Veď si len skúste zadať do googlu výraz „should designers learn to code“ a dostanete desiatky miliónov výsledkov.
JOSHUATREE1015-artistportrait
  • Vďaka dizajnérom, ktorí vedeli aj programovať, už toho vo svete vzniklo naozaj veľa. Veď si len skúste zadať do googlu výraz „should designers learn to code“ a dostanete desiatky miliónov výsledkov.

Aby som bol otvorený už od samého začiatku, nemôžem povedať, že by som s týmto tvrdením úplne nesúhlasil. Myslím si však, že tvrdenie „potrebujeme dizajnérov so znalosťami programovania“ skresľuje celkový význam.

 

Ako líder tímu produktového dizajnu, ktorý tak isto dokáže programovať (front aj back end) plne chápem hodnotu kombinovaného skill setu. Schopnosť vytvárať prototypy, konverzovať naprieč oboma disciplínami, rozumieť možnostiam čo sa dá a ladiť jednotlivé implementácie. Ale tak isto viem, kde ležia hranice všetkého. Nie som developer a nechcel by som, aby bol môj kód hlavným základom pre nejakú rastúcu aplikáciu.

 

 

Tvrdením, že dizajnéri by mali vedieť programovať vytvárame pocit, ktorý nás navádza tlačiť na požiadavky daného prostredia. Je čas byť trochu reálny. Dizajn a development (obe vo forme front a back endu) sú vysoko špecializované profesie. Každá si vyžaduje roky a nespočetné hodiny na jej ovládnutie. Očakávať, že sa niekto stane expertom vo viac ako jednej z nich je naozaj tvrdohlavé a hlúpe.

 

To čo skutočne potrebujeme sú: dizajnéri, ktorí dokážu navrhnúť pekelne dobré veci a developeri, ktorí dokážu vyvinúť pekelne dobré veci. A potrebujeme, aby pracovali spolu a efektívne.

 

Vyžaduje si to jeden kľúčový element: empatiu.

To čo by sme mali hovoriť je, že potrebujeme viac dizajnérov, ktorý vedia niečo o programovaní.

Dôvod prečo by dizajnéri mali vedieť o programovaní je ten istý, prečo by aj programátori mali vedieť niečo o dizajne. Nie stať sa dizajnérmi, ale byť voči nim empatickí. Byť schopní  hovoriť ich jazykom a rozumieť ich spôsobu práce a myšlienkovým pochodom. Ako sa hovorí, veďieť tak akurát na to, aby ste boli nebezpeční.

 

 

Práve toto je vec, ktorá otvára dvere tej správnej konverzácii a vedie ku skvele odvedenej práci. Kľúčové však je, že to neobmedzuje schopnosť ľudí stať sa pravými expertmi v tom, čo robia.

Keď niekto povie, že hľadá dizajnéra, ktorý vie programovať, akoby povedal, že hľadá švajčiarsky armádny nôž. Skrutkovač, nožnice, nôž, zubné špáradlo a pílku. Armádny nôž je fajn, problém však je, že aj keď urobí veľa, nič z toho nejak špeciálne dobre. Neuvidíte tesára, ktorý používa ten maličký skrutkovač a ani krajčírku, ktorá strihá s takými nožnicami. Švajčiarsky nožík  má nástroje, ktoré sú užitočné v úplne najzákladnejšej úrovni, ale nikdy nebude považovaný za skutočnú náhradu k reálnym nástrojom. Najhoršie na tom je, že práve vďaka tomu ako sa snaží robiť všetko, nie je to až taký skvelý nôž.

 

Profesionáli potrebujú špecializované nástroje. Rovnako profesionálny tím potrebuje špecializovaných členov.

 

Nechcem, aby moji dizajnéri márnili čas oboznamovaním sa s najnovšou verziou cross-browser CSS riešeniami alebo, aby sa učili ako používať javascript. Rovnako tak nechcem, aby sa developeri zdržiavali rozmýšľaním nad farebnou schémou.

 

 

Chcem, aby moji dizajnéri vedeli o posledných štandardoch mobilných rozhraní a najposlednejších usability best practices. Chcem, aby študovali používateľa a identifikovali ich potreby, a takisto od nich vyžadujem, aby sa sústredili na tú prácu, ktorá urobí náš produkt najlepším, aký môže byť. A áno, časť z toho znamená vedieť niečo o programovaní, takže môžu pracovať efektívne a byť empatickými členmi veľkého produktového tímu.

Musíme sa zbaviť tej idei, že dizajnéri by mali byť programátormi a programátori dizajnérmi.

 

Ak podporíte svoj tím v zameraní sa na ich silné stránky rovnako, ako na podporenie ich empatie voči ďalším členom tímu, potom nepotrebujete švajčiarsky nožík. Namiesto toho máte toolbox plný expertov, ktorý spolu pracujú lepšie.

image_1436264553

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech