Do Chorvátska či Prahy už budeš môcť poletieť aj z Tatier. Letisko má na tento rok veľké plány

  • Počet nasledujúcich plánovaných letov sa bude odvíjať od pandémie
  • Poprad však plánuje nielen Turecko, ale aj Prahu
Letisko
TASR/Oliver Ondráš
  • Počet nasledujúcich plánovaných letov sa bude odvíjať od pandémie
  • Poprad však plánuje nielen Turecko, ale aj Prahu

Letisko Poprad – Tatry sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov a patrí k najvyššie položeným letiskám pre prepravné lietadlá v strednej Európe. Situované je približne 200 metrov od diaľničného uzla, spájajúceho mesto Poprad s Vysokými a Nízkymi Tatrami.

Popradské letisko pôvodne vzniklo ako poľné letisko v roku 1938. Stalo sa tak v rámci obranných opatrení pred druhou svetovou vojnou. V roku 1943 už poskytovalo pravidelnú civilnú dopravu. Tá sa začala linkou Bratislava-Sliač-Poprad-Prešov. V januári 2014 bola uvedená do prevádzky nová odletová hala. V roku 2019 už letisko prepravilo približne 94 249 cestujúcich.

Letisko Poprad
zdroj: airport-poprad.sk

Prepojenie Poprad – Praha

Aj rok 2021 sa spája s potenciálnymi plánmi. Z Popradu by sa totiž v budúcnosti mohlo lietať aj do Bratislavy, Prahy, Nemecka, Grécka či Chorvátska. Letisko Poprad – Tatry rokuje nielen o obnovení letov a liniek, ktoré pandémia zastavila, no pripravuje aj niekoľko noviniek.

Máme záujem nielen o charterové lety, ale aj o lety počas celej sezóny. Chceme, aby fungovalo prepojenie Poprad – Praha. Toto spojenie máme s leteckým dopravcom podpísané, ale samozrejme, závisí to od toho, ako sa vyvinie covidová situácia,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ letiska Peter Dujava.

Môžeme sa pochváliť extrémnou raritou, letiskom na diaľnici. Aj toto máme na Slovensku

Do uváhy pripadá aj Benelux

Dujava načrtol aj aktívne rokovania s ruským prepravcom, jeho výsledkom by malo byť letecké spojenie Poprad – Bratislava. „Lietať by sa malo každý deň. To znamená ráno do Bratislavy a večer späť,“ priblížil. Zaujímavými linkami pre dovolenkujúcich i pracujúcich by podľa riaditeľa letiska mohli byť aj Berlín a Antverpy.

„Čo sa týka charterových letov, mala by byť funkčná turecká Antalya, máme tam asi trinásť letov za leto. Rokujeme s cestovnými kanceláriami. Otázka stojí na tom, ako sa vyvinie pandémia,“ skonštatoval. Ďalšie možné letecké spojenie sa týka troch chorvátskych miest, Dujava ich zatiaľ konkretizovať nechcel.

V tomto prípade by malo ísť o pravidelnú linku, ktorá by fungovala od mája do októbra. Letisko by zároveň chcelo nadviazať spojenie aj s krajinami Beneluxu.

Letisko Poprad
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Pandémia situáciu skomplikovala

Letisko Poprad – Tatry vlani zaznamenalo o 74 % menej cestujúcich oproti roku 2019, na príletoch a odletoch ich vybavilo približne 24-tisíc. Dôvodom boli protipandemické opatrenia v celej Európe spojené so zákazom civilných príletov či rušením letov zo strán leteckých spoločností.

Situácia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 úplne zastavila alebo čiastočne prerušila letecké spojenia Tatier s Londýnom, Rigou, Kyjevom, Tel Avivom. Nelietalo sa ani v lete do tureckej Antalye, bulharského Burgasu či Podgorice v Čiernej Hore.

Zdroj: letisko Poprad

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech