Do domov Slovákov sa tlačia chlpaté príšery. Obrovský pavúk je desivý, ale útočiť nechce

  • V príbytkoch Slovákov sa vyskytujú už niekoľko rokov
  • Počas týchto týždňov sa pária
  • Môžu byť veľké ako peňaženka či ľudská dlaň
pavúk strehúň škvrnitý slovensko
Ilustračný obrázok, Facebook/reprofoto/Marcela Skaličanová, Marek Sopko - Impresie
  • V príbytkoch Slovákov sa vyskytujú už niekoľko rokov
  • Počas týchto týždňov sa pária
  • Môžu byť veľké ako peňaženka či ľudská dlaň

Sú síce plaché, no pokiaľ ťa uhryznú, môžu ti spôsobiť značné zdravotné problémy. Veľký chlpatý pavúk, známy tiež ako strehúň škvrnitý, môže byť veľký ako peňaženka a vyskytuje sa najmä na juhozápade Slovenska. 

O jeho výskyte v domoch a záhradách informoval portál tvnoviny.sk, pričom v týchto týždňoch sa strehúň pári. Ide však o vzácny artikel, ktorý je v aktuálnom Červenom zozname kriticky ohrozených druhov pavúkov označený ako chránený „vymierajúci druh“, uvádza Donau Auen.

Tu pomôže iba spáliť dom až do základov, hovoria Slováci

„Dnes som sa prvýkrát u nás na záhrade a vlastne aj prvýkrát v živote stretla s týmto fešákom, ale rešpekt pred ním, fakt je obrovský,“ napísala na sociálnej sieti Marcela z Lužianok. 

„Bolo to prvýkrát, čo sme ho videli. Učil sa plávať u nás v bazéne, ale nešlo mu to, tak som ho zachránila. Potom sme ho chceli nabrať naspäť do vedierka a dať niekam na bezpečné miesto, ale strehúň predviedol asi polmetrový skok,“ opísala v komentári pod príspevkom.

„Človek si ide len tak po chodbe a zrazu nájde na stene toto. Tu pomôže len spáliť dom až do základov. Prepínam a končím,“ napísal na sociálnej sieti Marek, ktorý sa stretol so 7-centimetrovým strehúňom.

Na Slovensku nie je ničím výnimočným

Základné sfarbenie tela strehúňa je šedej až čiernej farby so svetlými prúžkami v strednej časti hlavohrude. Jeho hlavu tvoria dve veľké a šesť malých očí. Veľké oči slúžia ako zrakové zmysly a pomáhajú pavúkovi pri love, malé oči pravdepodobne rozoznávajú iba svetlo a tmu.

Strehúň škvrnitý má veľmi zaujímavé oči, ktoré sú usporiadané v troch radoch. Na čele sú v jednom rade štyri oči, nad ktorými má na rozhraní čela a temena dve veľké oči. Posledný pár očí je na temene hlavy zreteľne viditeľný zvrchu, čo pavúkovi umožňuje dokonalý rozhľad na všetky strany. Žije aj pri Dunaji, kde si v hrádzach buduje zemné obydlia, píše Poľovníctvo & Rybárstvo.

Na juhozápade Slovenska nejde o žiaden výnimočný objav, pričom v okrese Nitra a Levice sa vyskytujú pravidelne. Ide o „hanblivý“ typ pavúka, ale strehúň od človeka skôr utečie, akoby mal na človeka zaútočiť.

Má silné hryzadlá, ktoré vie podľa potreby prepojiť s jedovými žľazami. Pavúk je síce schopný spôsobiť človeku zranenie, no jeho dávka a koncentrácia jedu však nemôže vážne ublížiť. Na lov sa vydáva v noci, keď si nájde výhodné miesto a striehne na okolitý hmyz, ktorý loví skokom a omráči pohryznutím plným jedu. 

Zdroje: tvnoviny.sk, Donau Auen, Facebook/Marcela Skaličanová, Facebook/Marek Sopko - Impresie, Poľovníctvo & Rybárstvo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá