Do roku 2099 sa zásadne zmení náš svet. Futurológ úspešnosťou predpovedí šokuje vedcov aj bežných ľudí

  • Predpovedanie budúcnosti síce nepatrí medzi pracovnú náplň vedcov, no niektorí vám vedia predpovedať rok, v ktorom vznikne nová technológia či objav.
  • Možno sa aj vy pýtate, kedy sa roboty dostanú do našich domácností a budú pracovať za nás, alebo kedy budeme vedieť premôcť choroby, s ktorými si teraz nevieme poradiť.
  • Na mnohé z týchto otázok sa vedci snažia odpovedať a existujú na ne aj odpovede.
663968main_ksc_future-2
nasa.gov
  • Predpovedanie budúcnosti síce nepatrí medzi pracovnú náplň vedcov, no niektorí vám vedia predpovedať rok, v ktorom vznikne nová technológia či objav.
  • Možno sa aj vy pýtate, kedy sa roboty dostanú do našich domácností a budú pracovať za nás, alebo kedy budeme vedieť premôcť choroby, s ktorými si teraz nevieme poradiť.
  • Na mnohé z týchto otázok sa vedci snažia odpovedať a existujú na ne aj odpovede.

Ray Kurzweil, vynálezca, futurológ a zamestnanec spoločnosti Google, je známy svojimi vedeckými prognózami, ktoré sa vo väčšine prípadov stali skutočnosťou. Predpovedal rozpad Sovietskeho zväzu, výhru počítaču nad najlepšími šachistami na svete, či vzhľad digitálnych asistentov, ako je napríklad Siri.

Niektoré z predpovedí sa vám možno budú zdať neuveriteľné, no futurológ Ray Kurzweil robí chyby len zriedka. V roku 2010 vydal vyhlásenie o tom, že analyzoval všetky svoje predpovede, ktoré boli publikované v jeho troch knihách z rokov 1990, 1999 a 2005. Spolu sa tu nachádzalo 147 predpovedí, z ktorých bolo 115 úplne pravdivých, 12 všeobecne pravdivých, 17 čiastočne pravdivých a len 3 boli nepravdivé. Z toho vychádza, že Kurzweilove predpovede majú 86% úspešnosť. Prekvapivé je aj to, že Kurzweil svoje predpovede hneď datuje aj na presný rok.

2019

Už na rok 2019 je vydaná predpoveď, ktorá poteší väčšinu z nás. V tomto roku by malo ľudstvo poraziť choroby, ktoré zabíjajú takmer 95% ľudí v civilizovaných krajinách. Takisto by sa mal spomaliť aj proces starnutia, alebo dokonca by sa mal zvrátiť.

2020

O rok neskôr, v roku 2020, by mali počítače zmeniť svoj tvar a to dokonca až tak, že budú môcť byť súčasťou nášho oblečenia. Zaujímavosťou je aj to, že by mala vzniknúť nová „Svetová vláda“, ktorá bude reprezentovať celé ľudstvo. V tomto roku by mali vzniknúť aj „nové ľudské telá“, ktoré budú založené na nanotechnológiách. Reklamy by mali byť vysielané pre každú osobu individuálne prostredníctvom audio kanálov.

2025

Lietadlá a autá budú už kontrolované len počítačmi, takže nebudete potrebovať žiadneho vodiča či pilota. Tento rok bude takisto aj významným rokom pre nanotechnológiu, ktorá ľuďom pomôže pochopiť, ako funguje ľudský mozog.

2027

Pomocou počítačov bude ľudstvo schopné modelovať časti ľudského mozgu. Do konca tejto dekády sa vytvorí umelá inteligencia, ktorá bude porovnateľná s ľudským mozgom.

2029

V tomto roku prejde umelá inteligencia testom Turing, vďaka ktorému dokáže, že je schopná myslieť ako ľudská bytosť.  Do roku 2030 dosiahne virtuálna realita takú úroveň, že ju bude ťažké odlíšiť od fyzickej reality. Výroba nanotechnológií radikálne ovplyvní svetovú ekonomiku. Nanoroboty budú schopné preniknúť do buniek, ktoré nakŕmia telo a odstránia odpad, takže tradičné stravovacie postupy pomaly zaniknú.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: wikimedia.org

2030

V rokoch od 2030 do 2040 bude možné odovzdávať myšlienky. Ľudia budú žiť na internete a vo virtuálnej realite. Pomocou nanotechnológie, ktorá bude využívaná aj v mozgu, sa zvýšia senzorické schopnosti mozgu, vrátane pamäte. Ľudia budú schopní prepojiť sa telepaticky prostredníctvom bezdrôtových sietí. Takisto bude možné zmeniť aj ľudské osobnosti a spomienky. Rovnako sa objaví aj ďalšie „nové ľudské telo“. Nebude mať však klasický tvar tela. Ľudia budú schopní meniť prostredie vždy, kedy sa im to bude páčiť.

2040

Ľudia budú tráviť čoraz viac času vo virtuálnej realite. Matrix je príkladom virtuálneho sveta, o ktorom hovoríme. Nanoroboty budú využívané na vytvorenie akéhokoľvek tvaru či povrchu. Budete si môcť kúpiť počítač, ktorý bude niekoľko miliónkrát inteligentnejší, ako všetci ľudia. Príde aj to, čoho sa mnohí obávajú. Umelá inteligencia prekročí hranicu ľudskej inteligencie a stane sa tak najmúdrejšou formou života na Zemi. Práve toto zmení históriu ľudstva navždy. Vymieranie ľudstva však bude skoro nemožné, keďže medzi ľuďmi a strojmi nebude až taký veľký rozdiel.

Samsung's Virtual Reality MWC 2016 Press Conference

2045-2099

Svet sa zmení na jeden obrovský počítač. Ľudia, ktorí si chcú zachovať svoje prirodzené telá, budú žiť v špeciálnych rezervačných zónach.  Ľudstvo už nebude obmedzené rýchlosťou svetla a umelá inteligencia presunie svoj vplyv až za hranice Zeme, na celú slnečnú sústavu. Hviezdy, planéty a meteory budú schopné udržať život. A do roku 2099 budú roboty schopné vytvoriť počítače veľkosti planéty.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech