Dobrý CEO nikdy nie je zaneprázdnený

  • Ako sa sústrediť na samotné podnikanie a nebyť zaneprázdnený podnikaním?
mitchell-harper-founder-peoplespark-highres
  • Ako sa sústrediť na samotné podnikanie a nebyť zaneprázdnený podnikaním?

„V momente, keď zostavíte tím vedúcich manažérov, budete mať toľko voľného času, že nebudete vedieť čo s ním!“ povedal jeden z našich investorov v období, kedy sme predali 20 miliónov akcií typu B v Bigcommerce a napadlo nás „No jasné! Okrem práce sa na nič iné nesústredíme a to sa len tak ľahko nezmení“.

1335858531067

 

V tom čase náš top manažment pozostával z mojej osoby, Eddieho a Roba – súčasných CFO a COO. Medzi rokmi 2012 a 2014 sme usilovne pracovali na vytvorení vedúceho tímu v Bigcommerce. Zhodli sme sa na pozíciách, ktoré sme potrebovali obsadiť ako prvé – roly, ktoré nám mali pomôcť pokračovať v raste. Ako prvý bolo potrebné poriešiť inžiniersky tím. Nasledovali obchodníci, marketing, podpora, PR a business development a napokon corporate development.

Na obsadení vedúcich manažérskych pozícií sme spolupracovali s viacerými skvelými HR firmami a zároveň využili našich investorov, vďaka čomu sa nám podarilo zlepšiť PR stratégiu a vyhrať ocenenia pre „najlepšie miesto na prácu“.

bigcommerce-offic

 

Podarilo sa nám vyskladať skvelý tím z úžasne talentovaných ľudí zo spoločností ako Google, Salesforce, Paypal a Twitter. Predchádzalo tomu pár zakopnutí, no po určitom čase začali všetci títo manažéri budovať svoju stratégiu a my našu dôveru v nich. Už sme sa nebáli ponechať na nich rozhodovanie o dôležitých veciach.

Pamätám si výrok Jacka Dorseyho: „Skvelí CEO sú editori, nie spisovatelia“. A ak začnete ‚písať‘ viac ako ‚editovať‘, potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou prijali zlú osobu.

Vašou úlohou v pozícii vedúceho pracovníka je totiž editovanie, nie písanie. Je v poriadku občas to prehodiť, ale keď začnete písať príliš často, problém je vo vašom tíme. Preto je potrebné si to zakaždým na začiatku ujasniť.

bigcommerce-team

 

Vy nemáte odvádzať prácu za svojich ľudí, máte ich mentorovať. Oni by mali s vami zdieľať svoje rozhodnutia a strategické návrhy, nie vy ich vytvárať pre nich. Keď som začínal delegovať úlohy svojmu tímu, v hlave mi znel tento výrok. A ako sa ukázalo, náš investor mal pravdu. Keď začnete budovať svoju spoločnosť a prijímať ľudí múdrejších ako vy sám, spočiatku to vyznie síce hrozivo, no v konečnom dôsledku je to oslobodzujúce. V tomto momente trávite podnikaním menej času a viac ho investujete do úvah o biznise ako takom. To znamená, že máte čas budovať stratégiu vašej spoločnosti a pomáhať chytať veľké ryby.

To je zaneprázdnenosť, o ktorú by ste sa mali usilovať.

bigcommerce1

 

Keď som začiatkom minulého roka odišiel od Bigcommerce a vytvoril novú manažérsku platformu PeopleSpark, zamyslel som sa nad časom stráveným na mojom predošlom pôsobisku. Vtedy som  konečne pochopil, čo investor myslel tým, že budem menej zaneprázdnený.

Dobrí CEO sú prvé roky pohltení podnikaním. Máte sedem rôznych rolí. Jeden deň odpovedáte na otázky zákazníkov, na druhý sedíte na pohovore s budúcim riaditeľom marketingu. Toto momentálne prežívam so svojou spoločnosťou PeopleSpark a musím povedať, že je to vzrušujúce.

Untitled-design-59

 

Keď začnete meniť svoj miniatúrny start-up na veľkú spoločnosť, vašou prioritou číslo jeden sa stane obklopiť sa úžasnými lídrami, ktorí vedia spraviť danú prácu lepšie ako vy.

Začnete viac prikyvovať dohodám, veriť svojmu tímu a myslieť si „wow, aký úžasný tím sa mi podarilo zostaviť!“. Začnete viac delegovať, menej sa pýtať a svoju spoločnosť vnímať s nadhľadom. A práve takto sa stanete menej zaneprázdnení podnikaním a začnete sa sústreďovať na podnikanie ako také. To je totiž skutočným poslaním CEO.

bg-company

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK