Doctor Who ti za 3 minúty vysvetlí teóriu relativity

  • Existuje vôbec niekto lepší?
tardis
foter.com/pixabay.com
  • Existuje vôbec niekto lepší?

V marci si svet pripomenul 138 rokov od narodenia Alberta Einsteina. Slávneho fyzika pozná snáď každý, ale koľko z nás rozumie jeho práci natoľko, aby ju vedel vysvetliť ostatným? Ale neboj sa, teóriu relativity ti v skratke vysvetlí 10-ty Doktor Who, David Tennant. Veď práve on je pán času, takže by tomu mal rozumieť. Stačí si pustiť video, započúvať sa do jeho škótskeho prízvuku a hneď lepšie pochopíš o čo ide. A ak náhodou nerozumieš dosť po anglicky, stačí čítať ďalej.

Video vzniklo ešte v roku 2015 pri 100. výročí vzniku Einsteinovej teórie relativity, ktorá zmenila svet. Einstein v závideniahodnom veku len 26 rokov prišiel s teóriou, ktorá zjednodušila fyziku vďaka tomu, že čas a priestor berie ako jednu vec, všetkým známu ako časopriestor. Ale to bol len začiatok. Počas ďalších 10-tich rokov sa Einstein rozhodol pozrieť na vysvetlenie gravitácie, s ktorým prišiel Isaac Newton a vytvoril svoju vlastnú teóriu.

Veľmi zjednodušená Einsteinova teória relativity znie: hmota spôsobuje zakrivenie časopriestoru. Znie to jednoducho, ale ak tomu pochopíš, pomôže to vysvetliť veľa javov, ktoré sa dejú vo vesmíre. Napríklad gravitáciu. Všetky veci sa normálne pohybujú tou najľahšou cestou cez časopriestor. Ale veľmi hmotné objekty časopriestor zakrivujú a preto majú ostatné tendenciu približovať sa k nim. To poznáme ako gravitáciu.

foto: commons.wikimedia.org

Zakrivený priestor síce znie ako čisté sci-fi, ale ako Tennant vysvetľuje, vedci dokázali odmerať zakrivenie svetla z hviezd, ktoré prechádza zakriveným priestorom okolo Slnka. A zakrivený čas znie ešte šialenejšie, no aj ten sa dá dokázať. Ak zoberieš presné hodiny na vrchol veľmi vysokej budovy, budú bežať o maličký kúsok rýchlejšie než na zemi. Ako sa hýbeš smerom od stredu našej planéty, začína byť časopriestor čoraz menej zakrivený, čo je tiež jeden z dôvodov prečo je pre nás tak ťažké dostať sa do vesmíru.

Asi najpôsobivejším zo všetkého je fakt, že teória relativity nám povedala, že vesmír niekedy vznikol. A všetko čo dnes vidíme sa rozpína z niečoho s veľmi veľkou teplotou a hustotou, čo existovalo pred 13,8 miliardami rokov. Po viac ako 100 rokov teória relativity odoláva všetkým pokusom o jej spochybnenie. To sa však v budúcnosti môže zmeniť. Stále je v nej pár trhlín, ktoré treba zaplniť.

foto: commons.wikimedia.org

Vedci zistili, že vesmír sa rozpína rýchlejšie, než Einsteinova teória relativity predpokladala. Na vysvetlenie toho prišli s konceptmi skrytej energie a temnej hmoty, ktoré vraj tvoria až 95% vesmíru. No ani jednu z nich sa nám nepodarilo zachytiť a to vedcom nedá spať. Stále vyvíjajú pokročilejšie nástroje, aby mohli teóriu relativity testovať znova a znova.

Či už prejde všetkými testmi bez mihnutia oka, alebo niekde stroskotá, aj tak bude dôvod na oslavu, pretože sa stále blížime k porozumeniu toho, ako funguje vesmír.

foto: foter.com

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech