Doktor antivaxer skončil kvôli statusom na sociálnej sieti. Štát ho promptne zbavil lekárskej licencie

  • V Izraeli dnes súd rozhodol o odbratí licencie doktorovi menom Aryeh Avni
  • Aryeh Avni je známy svojimi kontroverznými tvrdeniami o vakcínach
  • Súd jeho výroky označil ako skutočné nebezpečenstvo pre verejné zdravie
Vakcína ujo
SITA/AP, Danny Lawson
  • V Izraeli dnes súd rozhodol o odbratí licencie doktorovi menom Aryeh Avni
  • Aryeh Avni je známy svojimi kontroverznými tvrdeniami o vakcínach
  • Súd jeho výroky označil ako skutočné nebezpečenstvo pre verejné zdravie

Napriek tomu, že dáta z Izraela svedčia o tom, že vakcína je naozaj efektívna, nájdu sa ľudia, ktorí účinnosť vakcín spochybňujú aj naďalej. Antivaxerov možno častokrát hľadať aj v lekárskych kruhoch. Izraelská vláda však silu slova neberie na ľahkú váhu. Odmietavý postoj k vakcínam stál izraelského doktora, respektíve už bývalého doktora, licenciu. 

Ako informuje Jerusalem Post, súd v Izraeli dnes zbavil doktora Aryeha Avniho lekárskej licencie. Rozhodujúci verdikt vyslovil sudca Amnon Strashnov. Je presvedčený o tom, že odmietavé názory lekára, respektíve ich verejné prezentovanie, sú v dnešnej dobe neprípustné. 

🙏 SKVELÉ SPRÁVY Z IZRAELA O ÚČINNOSTI VAKCÍN PROTI COVIDU 💉Izraelské ministerstvo zdravotníctva v uplynulých dňoch…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, February 23, 2021

Toto ide ďaleko nad rámec toho, čo je rozumné a prípustné v kontexte slobody prejavu, ktorá je dôležitou a chránenou hodnotou v každej demokratickej spoločnosti,“ uvádza sudca Strashnov. Kritizoval ho za útok na hodnotu vakcín a nerešpektovanie verejného zdravia. 

Doktor Aryeh Avni publikoval na sociálnych sieťach statusy, v ktorých spochybňoval účinnosť vakcín. V spoločnosti šíril antivaxerské nálady. „Jeho správanie predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre bezpečnosť a zdravie verejnosti,“ uzavrel sudca konania. 

Chce liečiť, no vakcíny odmieta

Aryeh Avni je v súčasnosti aj politický kandidát. Rozbieha svoju novozaloženú stranu, ktorá nesie názov„ Liečiť“. Pre Jerusalem Post sa vyjadril, že jeho strana je zložená z veľkého množstva odborníkov – vedcov, lekárov, biológov či neuropatológov. Otázne teda zostáva, ako táto politická strana ustojí kauzu svojho lídra. 

AKTUÁLNE: Izrael prišiel s prvou svetovou štúdiou o účinnosti vakcíny. Výsledky sú extrémne povzbudivé

Voči rozsudku sa Aryeh Avni ohradil. Rétorika jeho obhajoby je veľmi blízka tej, ktorú používajú aj niektorí naši vysokopostavení funkcionári. Tvrdí, že on sám antivaxerom nie je, no presadzuje politiku slobodného očkovania. Nesúhlasí s udeľovaním zelených pasov a tvrdí, že izraelská vláda reštrikciami porušuje základné ľudské práva. 

Izrael očkuje rýchlo 

Áno, aj v Izraeli sú antivaxeri, no pravdepodobne nie sú až tak hluční. Dôkazom môže byť aj to, že Izrael očkuje naozaj rýchlo. Ako informuje The Times of Israel, dnes je už v Izraeli po prvej dávke vakcinačnej látky 4,5 milióna obyvateľov, respektíve polovica obyvateľstva. Obe dávky vakcíny malo už 3,1 milióna obyvateľov. 

Vďaka rýchlej mobilizácii krajiny a rýchlemu tempu očkovania poznáme potrebné štatistiky o účinkoch vakcíny. Vakcína od spoločnosti Pfizer je podľa dát izraelskej spoločnosti Maccabi Healthcare Services účinná na 95%. Výskum sa uskutočnil na vzorke 602 000 zaočkovaných. Uvedená vzorka bola porovnávaná s kontrolnou skupinou neočkovaných Izraelčanov. 

Čaká nás čierna Veľká noc? Dáta bez pátosu zverejnili novú predpoveď, ktorá vyzerá hrozivo

Ako informuje denník The Times of Israel, z daného počtu sa nakazilo iba 608 ľudí, väčšina z nich hlási len ľahké príznaky ochorenia. Zo 608 nakazených bolo hospitalizovaných len 21. Ťažký priebeh ochorenia malo len 7 ľudí. Výbornou správou je, že po podaní vakcíny ani jeden človek, ktorý sa koronavírusom nakazil, nezomrel. Znamená to teda, že šanca na nakazenie je len 1: 1000. 

Pre porovnanie, Izrael počas celej pandémie zaznamenal oficiálne 738 209 prípadov nákazy koronavírusom, z toho je už viac ako 686-tisíc ľudí vyliečených a 5 470 ochoreniu podľahlo. Z porovnateľne väčšej očkovanej skupiny nezomrel nikto.

AKTUÁLNE: Na Slovensku zomrie každé tri hodiny pacient s COVIDom-19

Výsledných 95 % sa zhoduje s percentom účinnosti, ktorú vakcína od spoločnosti Pfizer dosiahla v klinickom testovaní. Vtedy boli z efektivity vakcín vedci ohromení, no neboli si istí,či sa to dá replikovať aj v skutočnom svete. V tomto momente sú ohromení ešte viac. Údaje od spoločnosti Maccabi Healthcare Services naznačujú, že vakcína by mohla byť naozaj efektívna na 95 %. 

Zdroje: Jerusalem Post, The Times of Israel 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech