Dôležitý príspevok sa zvyšuje na sumu čistej minimálnej mzdy. Časť Slovákov si od júla výrazne polepší

  • Štát bude vyplácať už len štyri druhy týchto dávok
  • Výška príspevku sa bude odvíjať od počtu opatrovaných osôb
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Markus Spiske, Unsplash/Josh Appel
  • Štát bude vyplácať už len štyri druhy týchto dávok
  • Výška príspevku sa bude odvíjať od počtu opatrovaných osôb

Ak opatruješ a staráš sa o svojho blízkeho, od júla tohto roka ti porastie príspevok na opatrovanie. Okrem toho bude aj vyššia hodinová sadzba za osobnú asistenciu.

Zvýšenie opatrovateľského príspevku najviac pocítia opatrovatelia na dôchodku. Ďalším plusom v príspevku je, že sa nebude krátiť, vyplýva to z návrhu nariadenia vlády.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR týmto nadväzuje na minuloročnú novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP), tá nadobudla účinnosť už v januári 2023. Rezort práce predložil návrh do pripomienkového konania.

V súčasnosti sa podľa portálu Finsider vypláca sedem druhov príspevkov, po novom to bude ináč. Štát bude vyplácať len štyri druhy týchto dávok. Výška príspevku sa bude odvíjať od počtu opatrovaných osôb a náležite aj od toho, či opatrovateľ poberá alebo nepoberá dôchodok.

Ako informuje portál Pravda, príspevok pre opatrovateľov v produktívnom veku, ktorí opatrujú jedného človeka s ťažkým zdravotným postihnutím by sa mal zvýšiť o viac ako 43 eur, teda na 569 eur mesačne. Pri tomto čísle ide o tohtoročnú sumu čistej minimálnej mzdy.

„U opatrovateľa v produktívnom veku pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa peňažný príspevok na opatrovanie navrhuje zvýšiť na sumu 569,00 eura mesačne, t. j. na sumu čistej minimálnej mzdy pre rok 2023. Ak takéto opatrovanie vykonáva opatrovateľ poberajúci niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok, výška peňažného príspevku na opatrovanie sa zvyšuje na 426,75 eura mesačne, t. j. na výšku 75 % peňažného príspevku poskytovanom opatrovateľovi v tzv. produktívnom veku,“ uviedol rezort práce v dôvodovej správe.

Dve hlavné zmeny

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider, Slov-lex, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá