Dominika Svetíková z Exit model management: Úspešný model si môže za rok práce kupiť aj byt

  • Dominike Svetíkovej, modelingovej mužskej bookerke, sa v roku 2013 participovala na otvorení mužskej divízie v modelingovej agentúre Exit
  • Učia modelov, ako fungovať v modelingovom biznise
  • Prezradila nám, prečo v tomto svete nerozhoduje iba pekná tvár a telo
  • Prečo modelky zarábajú viac ako modeli?
  • O tom, koľko zarába najlepší model na Slovensku sa dočítaš v našom najnovšom rozhovore
svetikova_titulna
Archív Dominika Svetíková
  • Dominike Svetíkovej, modelingovej mužskej bookerke, sa v roku 2013 participovala na otvorení mužskej divízie v modelingovej agentúre Exit
  • Učia modelov, ako fungovať v modelingovom biznise
  • Prezradila nám, prečo v tomto svete nerozhoduje iba pekná tvár a telo
  • Prečo modelky zarábajú viac ako modeli?
  • O tom, koľko zarába najlepší model na Slovensku sa dočítaš v našom najnovšom rozhovore

Dominika, pracuješ ako manažérka modelov v modelingovej agentúre Exit. Ako si sa k takejto práci dostala a čo pre teba znamená?

Pred Exitom som dva roky pracovala v inej agentúre a odtiaľ som odišla. Pamätám si, že odkedy som prišla do tohto biznisu, práca v Exite bola vždy mojim cieľom. Raz som sa niekde v meste náhodne stretla s Andrejom Tarabom, majiteľom agentúry, sedeli sme so spoločnými známymi, rozoberali sme nejaké modelky a potom som si od neho vypýtala číslo. Zavolala som mu päť minút po tom, ako som zabuchla dvere v starej práci. 

Samozrejme, nebolo všetko hned také ľahké. V Exite nemali voľné miesto. Ja som Andrejovi teda raz do týždňa volala, či sa náhodou niečo nezmenilo. Medzitým sme sa pár krat stretli a rozmýšľali, čo by sa dalo okrem ženského bookingu robiť. Toto atakovanie z mojej strany trvalo asi 2-3 mesiace, nakoniec sme v januári 2013 otvorili mužskú divíziu.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Je pre teba práca bookera v Exite prácou snov?

Je to pre mňa práca, ktorú som si vybrala, dostala som ju a momentálne je to v mojom pracovnom živote priorita a stále ma baví. Treba si len hľadať stále nové ciele, robiť veci inak, aby to nebola rutina.

O koľko modelov sa momentálne staráš?

Približne o 20-30 chalanov, niektorým sme materská agentúra a niektorých, ktorí sú zo zahraničia, zastupujeme iba pre tento a okolitý trh.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

S akými najznámejšími ľuďmi si sa vďaka tvojej práci stretla? 

Je to rôzné, no vďaka tejto práci sa dostanete často do zákulisia prehliadok a tam je ich veľa. Gigi Hadid, Kendall Jenner, Naomi Campbell, Donatella Versace, Irina Shayk. Raz som na prehliadke Givenchy sedela vedľa Kris Jenner a zistila som to až po šou, keď bolo okolo nej milión fotografov. Ale pamätám si, keď som bola prvý krát na služobke v Miláne a vedľa nás v reštaurácii sedel Eros Ramazzotti, kvôli fotke s ním som ho sledovala až na WC.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Aké veci musí ovládať model na to, aby mohol fungovať v modelingovom biznise?

Povedala by som, že sa skôr musia učiť zo skúseností. Na začiatku sa ich snážime naučiť ako správne pózovať, chodiť, ako sa správať na foteniach, ako komunikovať s klientmi, ako sa obliekať a hlavne sa ich snažíme učiť profesionalite a dochvíľnosti, pretože to je to najdôležitejšie.

Taktiež musí vedieť nespanikáriť v krízových situáciach, ako napríklad, keď je niekde na fotení v zahraničí a ja mu oznámim, že neletí domov, ale na daľšie fotenie, na letisku zistí, že nemá boarding pass alebo niekde zmešká lietadlo. Tieto veci sa udiali za posledné dva dni a samozrejme, je to ťažké keď ste unavení, v zahraničí, sami, ale v takýchto chvíľach netreba spanikáriť, vždy sa všetko vyrieši. 

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Kontroluješ aj to, ako modeli, ktorých máš na starosti žijú a reprezentujú Exit mimo toho, keď pracujú?

Áno, samozrejme. Dá sa to veľmi ľahko kontrolovať cez Instagram. Keď sa dozvieme, že sa na našich modelov agentúra v zahraničí alebo niekto, s kým spolupracujeme sťažuje, tak to riešime. Mali sme tu už také situácie ako párty, alkohol a podobne. Ak si pridávajú nevhodné príspevky na Instagram, tak ich upozorníme a vysvetlíme im, že je to ich prezentácia. Väčšinou to každý pochopí, ale nedeje sa to až tak často.

Čo je najpodstatnejšie v dnešnom svete modelingu? Vyhráva pekná tvár a vysoké sebavedomie?

Nebudem hovoriť, že v tomto biznise nie je tvár a telo dôležité. Ale nehovorím, že model musí mať sixpack na bruchu a tvár Kena. Samozrejme, že musí mať súmerné telo a tvár, ale klienta veľakrát zaujíma aj akási nedokonalosť, ktorá robí toho človeka zaujímavejším a zapamätateľnejším. Veľmi podstatnou časťou je ovládanie anglického jazyka. Model by mal vedieť byť samostatný, mal by mať zmysel pre orientáciu, pretože väčšinou do zahraničia cestuje sám.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

No a samozrejme, musí byť dochvíľny, pretože meškanie sa veľakrát neospravedlňuje, pokiaľ na to nie je pádny dôvod. Je to veľmi komplexné. V modelingu je aj nejaká postupnosť. Na to, aby sa dostali medzi top ľudí a robili veľké kampane, musia uspieť aj na fashion weekoch, to je odrazový mostík. A aby som nezabudla, nie je to celé iba o povrchnosti. Najúspešnejšie modelky a modeli majú charizmu, osobnosť, nie sú to len prázdne vázy, ako si ľudia zvonku myslia. Dokonca, veľa z nich študuje na top školách.

Kto je najlepší model na Slovensku a koľko zarába?

Neviem, je to tažké povedať. Kebyže sa zrátajú najväčšie úspechy, tak je to určite stále Filip Hrivňák, náš model, ktorý je v top 50 najlepších modelov sveta. Bolo obdobie, keď bol v rebríčku prvý. Momentálne si však vybral inú cestu a modelingu sa veľmi venovať nechce. Na Slovensku máme veľa modelov, ktorí majú za sebou veľa úspechov a sú známi vo svete a nie sú iba z našej agentúry.

Čo sa týka platového ohodnotenia, ak model spraví titulku Vogue, je to zadarmo a pre neho to znamená prestíž. Za prehliadky platia veľké značky od 500 do 3000 eur a čo sa týka kampaní, je to od 2000 eur až po 150 000 eur za kampaň, no všetko to záleží od toho, aký level modela robí daný džob. Za rok práce si úspešný model môže kupiť napríklad aj byt.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Aký režim majú nastavený najlepší modeli? Čo môžu a čo nemôžu?

Musia byť nonstop vo forme. Keď sa stane, že zajtra dostanú zákazku na fotenie plaviek, musia byť schopní toto fotenie spraviť. Nevidím však na nich, že by sa veľmi trápili. Žijú zdravo, cvičia, presne tak, ako bežní ľudia. Nikto to nepreháňa a nie je dvakrát za deň v posilňovni alebo na prísnej diéte.

V dnešnej dobe sa rieši rozdiel medzi platom mužov a žien. Väčšinou je žena horšie ohodnotená za vykonávanie tej istej profesie. Ako je to v modelingu? Kto dostáva viac?

Ženy dostávajú viac, minimálne o 50 až 70%, pretože majú v tomto biznise väčšiu kúpnu silu a ženské oblečenie sa aj viac predáva, takže logicky, klient investuje viac. Mužský segment ide tak trošku do pozadia.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Ktorú vec dostávajú modeli v tomto biznise viac? Prestíž alebo peniaze?

Ak máš prestíž, tak máš časom aj peniaze. Určite chcú všetci oboje, ale nie všetci to môžu mať.

Do zákulisia modelingu vidíš pomerne dosť. Išla by si ty sama do modelingu?

Ak by som o modelingu vedela toľko, čo viem takto, z tej opačnej strany, tak áno, ale to nevie takmer nikto. Navyše, nevedela by som bojovať s tým, byť neustále v kondičke a odriekavať si veci, čím myslím jedlo. Vidím, ako s tým baby bojujú a mne stačí, že sa potrebujem udržiavať v reálnom živote a aj to je makačka. Ale samozrejme, cestovanie a ľahko zarobené peniaze, spoznávanie nových ľudí, skúsenosti, je tam viac plusov ako mínusov.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Venuješ sa popri Exitu aj iným projektom?

Pred rokom sme rozbehli s mojou kamarátkou Renátou Brunch by Doda & Kolachella. Raz za mesiac usporiadavame v Bratislave brunche. Je to taká zábavka. Mám pocit, že mám ešte veľa kapacity na učenie sa novým veciam a baví ma objavovať to.

Taktiež sa venujem kastingom, toto začalo, ako pomoc pre kamarátov, momentálne mám z toho daľší príjem a je to aj segment, ktorý ma veľmi baví a chcela by som sa v tom rozvíjať a posúvať. Pozícía sa volá casting director, mám na starosti dohadzovanie modelov na fotenia pre magazíny alebo iné projekty. Začala som spolupracovať s GQ Portugalsko, potom prišiel portugalsky Vogue a pár projektov som robila aj s Vogue Czechoslovakia.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Archív Dominika Svetíková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech