Drony od Amazonu dostali červenú

  • Amazonu spravili škrt cez rozpočet práve americký zákonodárci, ktorím sa bezhlavé lietanie dronov zdalo nakoniec príliš nebezpečné.
image_1424214098.jpeg
  • Amazonu spravili škrt cez rozpočet práve americký zákonodárci, ktorím sa bezhlavé lietanie dronov zdalo nakoniec príliš nebezpečné.

Potom ako na Bielom dome pristal dron, sa v USA spustila veľká diskusia o tom, či by mali mať aj drony svoju vlastnú právnu reguláciu. Takáto debata nehrala do kariet jednej z najväčších firiem sveta Amazonu, ktorý zverejnil svoje úmysly v blízkej budúcnosti roznášať balíčky práve prostredníctvom dronov. Teraz to vyzerá tak, že lietajúca dronová donáška dostala červenú.

Americký FAA (Federal Aviation Administration) v novom návrhu zákona prikazuje pilotom, aby lietali so svojimi dronmi len na viditeľnú vzdialenosť. Návrh zákona obsahuje aj odsek, ktorý zakazuje lietať s dronmi nad ľuďmi, čo zásadne vylučuje prerelety nad obývanými oblasťami. 

 

 

FAA teraz konzultuje navrhnuté zákonne riešenie s verejnosťou tvrdiac, že nechcú brzdiť tento rozvíjajúci sa segment. Samozrejme sa pritom prihliada hlavne na bezpečnosť vzdušného priestoru, ktorý by sa stal relatívne nebezpečným miestom, ako náhle by sa v ňom premávali malé lietajúce mašinky. 

 

Drony od Amazonu

Amazon začal testovať drony na rýchlu donášku začiatkom roku 2013, takto by sa donáškový čas mal skrátiť pod 30 minút. Zatiaľ môže Amazon testovať túto službu iba v uzavretých priestoroch, čo je samozrejme nevyhovujúce a tlačí na FAA, aby dovolil testovanie aj v outdoore. Výsledkom je momentálne presný opak. Amazon prízvukuje FAA, že takto ohrozuje kľúčové pracovné miesta a brzdí takto celý vývoj jedného segmentu v USA. Celkom zaujímavý argument :). Určite bude zaujímavé ako Amazon hodlá bezpečnosť prevádzky týchto dronov. Hneď ako padne prvý dron niekomu na hlavu, budú riešiť úplne iné problémy.

FAA nastavuje aj minimálne podmienky prevádzky dronov ako výšku a rýchlosť dronov, vek pilota (min. 17 rokov) a pilotné skúšky pod záštitou FAA.

Amazon nie je jedinou spoločnosťou koketujúcou s touto myšlienkou. V Číne začala testovať Alibaba dronovú donášku a tak isto má prvé pokusy za sebou aj nemecká DHL-ka.

 

Zdroj:cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech