EASTCUBATOR pre východoslovenské startupy!

  • V Košiciach pred časom otvorili kreatívny priestor Eastcubator. Má stať domovom nádejných inovatívnych podnikateľov, ktorí sa rozhodli vziať svoj osud pevne do vlastných rúk.
image_1414760063.jpeg
  • V Košiciach pred časom otvorili kreatívny priestor Eastcubator. Má stať domovom nádejných inovatívnych podnikateľov, ktorí sa rozhodli vziať svoj osud pevne do vlastných rúk.

 

V roku 2012 vznikla v Košiciach myšlienka vytvorenia prvého Košického inkubátora pre inovatívnych podnikateľov. V rámci aktivít Startup Camp pre nadšencov kreatívneho podnikania sa vyčlenila skupinka ľudí, ktorí chceli pomôcť priniesť vhodnejšie podmienky a stabilné zázemie pre startupovú komunitu na východnom Slovensku. Tak sa zrodil na ulici Tajovského 1 prvý inkubátor na východe krajiny – EASTCUBATOR. V rámci tohto priestoru pracovalo na svojich nápadoch niekoľko tímov. Časť z nich sa rozpadla a tie úspešnejšie sa presunuli do Pražského inkubátora Wayra, čo znamenalo odmlku oficiálneho domova startupov na východe na takmer dva roky.

Po viac ako roku mladí chalani z projektu AZU- Aktivita zvyšuje úspech, ktorý je realizovaný Technickou Univerzitou v Košiciach, začali v rámci svojich aktivít koncom roka 2013 organizovať podujatia Hackathon. Záujem o celý deň na zadku a za monitorom bol pomerne veľký. Cieľom bolo zistiť potenciál mladých programátorov, otestovať ich vytrvalosť, kreativitu a nadšenie k práci. V rozmedzí októbra 2013 a marca 2014 sa uskutočnili 4 takéto akcie, ktoré ukázali, že mladých nadšencov a ľudí s nápadmi je v Košiciach viac ako dosť.

Aj preto sa organizátori rozhodli posunúť level náročnosti o čosi vyššie a v spolupráci s partnermi sa im v marci 2014 podarilo usporiadať v Košiciach aj Startup Weekend. Hlavným partnerom podujatia bola vtedy Technická Univerzita, ktorá poskytla priestory a plnú podporu pri organizácii podujatia. Významnými partnermi Startup Weekendu boli aj T-Systems Slovakia a audítorská spoločnosť KPMG Slovakia a mesto Košice. Na podujatí sa zúčastnilo 54 účastníkov, ktorí vytvorili 12 tímov a v priebehu 54 hodín vytvorili vynikajúcu atmosféru. Podarilo sa tak ukázať, že kreatívne podnikanie má svoj domov aj v metropole východu.

 

 

Vzhľadom na úspešnosť jednotlivých akcií začala samozvaná partička rozmýšľať nad tým, ako priniesť takéto prostredie a atmosféru do Košíc každý deň. Vďaka blízkej spolupráci so zakladateľmi pôvodnej myšlienky Eastcubatora začal projekt AZU rokovať o možnostiach obnovenia pôvodného startup centra.

V období od začiatku apríla do konca mája 2014 hľadali vhodné priestory, ktoré sa nakoniec podarilo nájsť na Radnici Starého mesta v Košiciach. V krásnej historickej budove na Hviezdoslavovej 7 sa na 4 mesiace  tretie poschodie naplnilo mladými dobrovoľníkmi, ktorí pomáhali vo voľnom čase realizovať opravy a vybudovať moderné, príjemné a kreatívne pracovné prostredie.

Základ tvorili sponzori, ktorí podporili Startup Weekend a tak sa podarilo vytvoriť priestor, ktorý prepája akademické znalosti Technickej Univerzity v Košiciach, nadšenie startupovej komunity, reputáciu mesta Košice a skúsenosti korporátnych partnerov ako T-Systems, KPMG.  Výraznou mierou pomohol aj Bratislavský kreatívny priestor The Spot, ktorý je pre Eastcubator niečo ako starším bratom.

 

Základom pri každom inkubátore je však jeho obsah. Ten je v Eastcubatore under construction. V spolupráci s partnermi sa už niekoľkokrát uskutočnili semináre a networkingové stretnutia a začiatkom decembra sa rozbieha 10 týždňový vzdelávací program „SatrtupLife“. Ten by mal začínajúceho startupistu uviesť do sveta podnikania od tvorby nápadu až po jeho uvedenie na trh.

 Obsadenie Eastcubatora sa postupne zvyšuje a podľa všetkého to vyzerá tak, že plná kapacita bude naplnená koncom roka. O jednotlivých startupov Vám budeme postupne prinášať čerstvé infošky.

Ak máte otázky alebo sa chcete prísť pozrieť na priestory pokojne kontaktujte chalanov na mailovej adrese [email protected] alebo na čísle 0905 775 520. Dúfame, že z Košického startup centra Vám budeme postupne prinášať nové a dobré správy.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech