Ebola.com je na predaj – kto ju prvý dostane?

  • Nevadská spoločnosť Blue String Ventures predáva za 150.000 dolárov doménu Ebola.com. Je to vôbec legálne? Prinajmenšom to je morbídne.
image_1413411503.jpeg
  • Nevadská spoločnosť Blue String Ventures predáva za 150.000 dolárov doménu Ebola.com. Je to vôbec legálne? Prinajmenšom to je morbídne.

„Ebola.com by bola skvelou doménou pre farmaceutickú spoločnosť vyvíjajúca vakcínu na Ebolu, alebo pre firmu predávajúcej pandemické ochranné pomôcky, alebo dokonca pre zdravotnícke zariadenia, ktoré by túto stránku využívali na informačné/reklamné účely“, aspoň toto si myslí Jon Schultz – CEO Blue String Ventures.

 

Schultz kúpil túto doménu ešte v roku 2008 za slušných $13,500. V portfóliu má ešte ďalšie atraktívne domény ako BirdFlu.com, Fukushima.com alebo H1N1.com. Schultz je očividne vírusový fajnšmeker. Podľa jeho štatistík zadá denne 5.000 ľudí Ebola.com do svojho browsera, len aby sa pozreli, čo sa tu nachádza – prezradil Schultz pre Washington Post. „Každý deň dostávame ponuky na predaj. Mám dosť skúseností s domainovým biznisom a mám pocit, že $150.000 je opodstatnenou sumou“.

 

John Schultz

 

 

Prečo kupovať Ebola.com?

Väčšinu URL, ktoré obsahujú vo svojom názve nejaké ochorenie, vlastnia predovšetkým veľké farmaceutické spoločnosti. Napr. Johnson and Johson vlastní cancer.com. Neexistuje však dôvod, prečo by vlastníkom nemohla byť aj fyzická osoba. Rôzni bloggeri obviňujú Schultza, že profituje z nešťastia iných. Dokonca ho obviňujú zo cybersquattingu – kúpenie domény už známeho produktu alebo služby (ako pepsi.com) a následne ju ponúkať na predaj tejto spoločnosti za nehoráznu sumu.

Každopádne, Ebola nie je žiaden brand, takže môžeme Schultza nazvať akurát tak špekulantom. V každom možnom odvetví nájdeme podobných maníkov. To čo robia, nie je ale ilegálne – nazýva sa to len kapitalizmus.

 

Zdroj: washingtonpost.com, theverge.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech