Ecoship je ohromná zaoceánska loď, ktorá bojuje za ekologickejší svet

  • Peace Boat šíri myšlienky pokoja prostredníctvom vzdelávania
  • Ich loď Ecoship je jednou z najekologickejších lodí všetkých čias
  • Jej dizajn je inšpirovaný prírodou a v budúcnosti bude slúžiť aj na výskum
13497967_267459136951593_4677112152524907354_o
facebook.com
  • Peace Boat šíri myšlienky pokoja prostredníctvom vzdelávania
  • Ich loď Ecoship je jednou z najekologickejších lodí všetkých čias
  • Jej dizajn je inšpirovaný prírodou a v budúcnosti bude slúžiť aj na výskum

Peace Boat je svetová mimovládna organizácia založená v roku 1983 v Japonsku. Jej účelom je spájanie skupín, ktoré bojujú za pokoj vo svete, ľudské práva alebo ochranu životného prostredia. Ich najmodernejšia loď nesie názov Ecoship. Tá by mala poskytovať rôzne edukačné programy, hosťovať konferencie, cestovať po svete a vzdelávaním šíriť myšlienky pokoja. Na svoju prvú cestu by sa mala vydať už v roku 2020.

Uzavretý systém recyklácie vody, veľrybami inšpirovaný hydrodynamický trup a solárne plachty mimo iné robia z Ecoship jednu z najekologickejších zaoceánskych lodí na svete. Zaoceánske lode mávajú často výrazne negatívny environmentálny dopad. Priemerná loď vyprodukuje až 80 000 litrov odpadu každý deň.

Tento odpad je väčšinou len vyhadzovaný do mora. Peace Boat sa teda rozhodol prísť s alternatívou. Loď čerpá z obnoviteľných zdrojov energie, konkrétne z 10 veterných generátorov a 10 fotovoltaických plachiet. Cieľom je takmer nulová produkcia odpadu a uzavretý systém recyklácie vody.

Spoločnosť Oliver Design je zodpovedná za návrh, ktorý predstavuje loď schopnú uniesť 2000 pasažierov. Samozrejmosťou budú aj rastliny, ktorá sa budú rozprestierať po piatich palubách, absorbovať nadbytočnú vodu a zachytávať oxid uhličitý. Hnojené budú organickým odpadom, ktorý loď vyprodukuje. Vertikálne farmy poslúžia na produkciu zeleniny pre cestujúcich.

Výsledkom celého ekologického úsilia je zníženie produkcie oxidu-uhličitého o 30 percent v porovnaní s konkurenciou. Plavidlo vygeneruje 750 kilowattov zo slnečnej energie. Lodný motor dokáže bežať na skvapalnený zemný plyn alebo naftu. Okrem vzdelávania bude Ecoship slúžiť aj ako laboratórium na výskum oceánov, klímy a zelených technológii.

zdroj: ecoship-pb.com inhabitat.com peaceboat.org oliverdesign.es

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech