Eduard Penkala bol Slovák, ktorý ako prvý na svete vyrobil mechanické pero

  • Každý ho už držal v ruke.
pencover
  • Každý ho už držal v ruke.

18. apríla 1871 sa v Liptovskom Mikuláši narodil Eduard Penkala, vďaka ktorému mohli ľudia prestať používať husie perá s atramentom. Hoci väčšinu svojho života strávil v Chorvátsku, Liptáci naňho môžu byť právom hrdí. Eduard Penkala  má na konte viac ako 70 vynálezov. Jeden z nich je obzvlášť unikátny. Penkalovi sa podarilo zmodernizovať celý svet, ale aj tak sa vie o tomto jeho čine len veľmi málo Slovákov.

pen2

Väčšinu svojho voľného času trávil nad rôznymi vynálezmi. V roku 1906 sa mu oficiálne podarilo patentovať systém automatickej ceruzky, ktorá bola v tom čase absolútne revolučnou novinkou. Neskôr sa Penkala stretol s bratmi Mosterovcami, s ktorými založili spoločnosť na výrobu písacích pier, ktorej názov bol „PEN.“ Názov bol utvorený z prvých troch písmen Penkalovho meno, no nie každí vie, že korene tohto vynálezu a aj názvu siahajú na územie Slovenska. Továreň na výrobu mechanických pier každým rokom narastala, až sa zaradila medzi tie najväčšie v Európe. Spoločnosť funguje dodnes, avšak pod menom TOZ.

ppp
Automatická ceruzka a pero sa postupom času stali všade vyhľadávaným hitom, či už na domácom alebo zahraničnom trhu. Nastala niečo ako penkalománia a tento život zjednodušujúci vynález sa rozšíril po celom svete. V roku 1900 sa mu po mnohých rokoch v mechanike podarilo zostrojiť prvé chorvátske dvojmiestne lietadlo, ktoré odpilotoval prvý chorvátsky pilot Dragutin Novák. Medzi jeho ďalšie úspešné výrobky a zariadenia patrí aj termofor, železničné brzdy alebo anóda batérie.

pen1
Stojí aj za zrodom spoločnosti s názvom Elevator Chemical Manufacturing Company, ktorá sa špecializovala na výrobu chemikálií rôzneho druhu, pečatiaceho vosku alebo takzvanú „Radium Vínovicu“ – bol to patentovaný liek, ktorý sa využíval pri liečbe reumatizmu. O Penkalovej genialite a zručnosti nebolo nikdy pochýb, zdá sa však, že ľudia za posledných päťdesiat rokov zabudli, že bol priekopníkom vo vývoji písacích potrieb a doplnkov v dvadsiatom storočí. Môžeme bez výčitiek povedať, že Penkala sa podieľal na vývoji európskej civilizácie.

zdroj:penkala.net zdroj obrázkov a titulnej fotografie:croatianhistory.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech