Efektívna starodávna prax ti úplne reštartuje imunitu. Jej história siaha do 15. storočia

  • Starodávna technika ti nakopne imunitný systém
  • Jej história siaha až do dôb pred naším letopočtom
imunitný systém, stará pani cvičí
Archív Canva
  • Starodávna technika ti nakopne imunitný systém
  • Jej história siaha až do dôb pred naším letopočtom

V dnešnej dobe, kedy už máme lieky na veľkú časť chorôb, je čoraz modernejšie hľadať alternatívne spôsoby. Metódy z minulosti, starodávne recepty a „babičkine“ rady rýchlo rastú na popularite a niekedy sa zdá, že na každú „boľačku“ existuje nejaká bylinka.

Podľa odborníkov z celého sveta je však najviac efektívna starodávna technika, ktorá ťa ochráni aj pred najzákernejšími chorobami. Je ňou očkovanie. 

Je jednou z najefektívnejších a najstarších techník na zlepšenie zdravia a posilnenie imunity. Táto prax, hoci dnes už využíva moderné technológie, má svoje korene hlboko v histórii a siaha až do starovekých civilizácií. 

História očkovania

Prvé pokusy o imunizáciu sa datujú do starovekej Číny a Indie, kde sa používali primitívne metódy na ochranu pred kiahňami. Už vtedajším „lekárom“ došlo, že ľudia po prekonaní choroby získajú imunitu. To, čo je v dnešnej dobe bežnou praxou, sa snažili zaviesť už vtedy. Chýbali im však výdobytky modernej medicíny.

Najmenej od 15. storočia sa ľudia v rôznych častiach sveta snažili predchádzať chorobám tým, že sa zámerne vystavovali pravým kiahňam. Táto praktika, známa ako variolácia, mala za cieľ vyvolať miernu formu choroby a tým poskytnúť ochranu pred ťažšími priebehmi. Do určitej miery to zažívame aj dnes, keď deti naschvál nakazíme ovčími kiahňami, aby sa nimi nemuseli trápiť neskôr.

Niektoré zdroje naznačujú, že takéto praktiky sa existovali už okolo roku 200 pred naším letopočtom. Moderná prax očkovania začala v 18. storočí, keď anglický lekár Edward Jenner vyvinul prvú vakcínu proti pravým kiahňam.

Ako funguje očkovanie

Očkovanie funguje na princípe stimulácie imunitného systému. Vakcíny obsahujú oslabené alebo inaktivované formy patogénov, ktoré spôsobujú ochorenia. Tieto zložky nie sú schopné spôsobiť ochorenie, ale dostatočne stimulujú imunitný systém, aby vytvoril obranné mechanizmy proti skutočným patogénom.

Výsledkom je vytvorenie pamäťových buniek, ktoré rýchlo a efektívne reagujú na infekciu, ak sa človek neskôr stretne s patogénom. Zjednodušene však môžeme povedať, že svoj imunitný systém oklameš, že sa práve pobil s nejakou chorobou. Ak sa neskôr stretne s pravou infekciou, imunitný systém ju rýchlo rozpozná a zničí. 

Medzi hlavné prínosy očkovania patria:

  • Ochrana pred infekčnými chorobami: Očkovanie chráni jednotlivcov pred vážnymi ochoreniami, ako sú osýpky, mumps, ružienka, chrípka, hepatitída a mnoho ďalších.
  • Prevencia epidémií: Široko rozšírené očkovanie znižuje šírenie infekčných chorôb, čím predchádza vzniku epidémií a pandémií.
  • Ochrana zraniteľných skupín: Očkovanie prispieva k ochrane zraniteľných skupín, ako sú novorodenci, starší ľudia a osoby so oslabeným imunitným systémom, ktorí nemôžu byť očkovaní.
  • Ekonomické výhody: Prevencia chorôb prostredníctvom očkovania znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť, čo má pozitívny vplyv na ekonomiku.

Súčasné výzvy a budúcnosť očkovania

Ako uvádza portál ScienceAlert, popularita očkovania kvôli šíreniu dezinformácii v posledných rokoch klesá a choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním, sú stále bežné. V Spojených štátoch sú každoročne stovky tisíc dospelých hospitalizované a tisíce zomierajú na choroby ako chrípka alebo COVID-19.

Okrem toho každoročne desiatky tisíc dospelých ochorie na rakovinu spôsobenú infekciami, ktorým sa dá predchádzať vakcínami, ako je napríklad HPV. Mimochodom, na Slovensku VšZP zaviedla bezplatné očkovanie proti HPV vírusu pre deti vo veku 9 až 15 rokov. Zaočkovať deti tejto chorobe je teda jednoduchšie než kedykoľvek predtým. 

Vedci sa zhodujú, že očkovanie je jednou z najúčinnejších metód na ochranu zdravia a posilnenie imunity. V čase, keď čelíme novým zdravotným hrozbám, je dôležité, aby sme naďalej podporovali a využívali očkovanie na ochranu seba aj celej spoločnosti.

Zdroje: ScienceAlert, The Lancet, HomeEUROPEAN VACCINATION INFORMATION PORTAL, WHO, NHS, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá