Elektronický odpad je čoraz väčšou hrozbou a dôkazom je aj táto infografika

  • Ako sa postupom rokov mení trh elektroniky, tak sa aj zvyšuje elektronický odpad, takzvaný e-odpad.
An employee arranges discarded computers at a newly opened electronic waste recycling factory in Wuhan
  • Ako sa postupom rokov mení trh elektroniky, tak sa aj zvyšuje elektronický odpad, takzvaný e-odpad.

Postupne a čoraz rýchlejšie sa znižuje životnosť všetkých elektronických prístrojov, čo vytvára vo svete tony e-odpadu. Ako príklad si môžeme uviesť USA, kde sa v roku 2005 vyprodukovali 2 milióny ton odpadu a v roku 2012 až 9 miliónov, čo je skutočne alarmujúca zmena za 7 rokov. Celkovo sa vo svete ročne vytvorí cez 60 miliónov ton e-odpadu, ktorý je väčšinou spálený alebo roztriedený na „lepšie a horšie materiály“.

Piled up discarded keyboards lie in waiting in an area where much of the world's electronic-waste _ from cell phone chargers to mainframe computers _ ends up in Nanyang, Guiyu and other small towns like it in eastern China, Thursday March 16, 2006. Workers, many of them poorly paid migrants strip, smash and melt down circuit boards, mainly to extract the copper and other precious metals inside.The business has created massive pollution from leaded glass and other toxic materials. Such pollution could be mitigated by moves to recycle and properly dispose of so-called electronic waste that are gaining ground in the West. A European Union law requires manufacturers to recycle junk electronics free of charge, although policies in the United States are fragmented in different areas.

foto: elizabethdalziel.photoshelter.com

Najhoršia ilegálna skládka sa nachádza v Ghane (Agbogbloshie), na mieste ktoré bolo ešte pred pár rokmi predmestie hlavného mesta Accra. Dnes je to najväčšia skládka e-odpadu na svete, kde každoročne iba Ghana prispieva cca 130 tisíc tonami e-odpadu. Veľká časť odpadu patrí USA, Číne a Indii, ktoré exportujú približne 220 000 ton e-odpadu ročne. Keď si to jednoducho spočítame, iba v Accre sa nazbiera ročne 350 tisíc ton elektronického odpadu.

Okrem extrémneho znečistenia pôdy v tejto oblasti, viac ako 200 tisíc ľudí je v priamom ohrození ilegálnou skládkou v Agbogbloshie. Potom ako sa odpad uskladní na tomto mieste, stovky detí, väčšinou mladšie ako 10 rokov, ručne triedia tento odpad na použiteľné a nepoužiteľné kovy. Zvyšné tony odpadu sa spália, čo vytvára okrem pôdnej enviromentálnej hrozby aj riziko v ovzduší. Tieto akcie vytvárajú u ľudí problémy s dýchaním, vykašliavanie krvi a migrény, ktoré sú všetky spojené s kovmi vo vzduchu a vode.

Agbogbloshie_mciaglo001

foto: earthwatchmedia.org

Túto situáciu sa už snažilo riešiť viacero organizácií, keďže je skutočne alarmujúca  a nielen v Accre ale aj v celom svete. OSN vytvoria napríklad ciele udržateľného rozvoja, ktoré zahŕňajú viaceré faktory znečisťovania e-odpadom. Najdôležitejšími sú zdravie ľudí, udržiavanie prírody v lepšom stave, čistá voda pre všetkých, a rozumný konzum a produkcia. K týmto cieľom sa prikláňa aj Greenpeace a spoločne sa snažia nájsť cesty aby niečo ako v Agbogbloshie bolo iba minulosťou.

Keď sa nad tým úprimne zamyslím, napríklad množstvo telefónov, ktoré človek za život využíva je úplne šialené. Je to len tým, že chceme ísť s módou alebo technikou a pokročiť ako ľudstvo alebo aj tým, že sme na to proste už naučení? Keď si predstavím svoje detstvo, až tak veľa rôznej elektroniky som nemala, pretože jej veľa ani nebolo. Ale tým ako je elektronika stále dostupnejšia a žiadanejšia od malička, myslím že tony elektronického odpadu budú len pribúdať.

infografika

foto: inhabitat.com

zdroj:inhabitat.com zdroj titulnej fotografie:newsweek.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá