Elektrovlaky v Holandsku sú odteraz poháňané len vďaka veternej energii

  • Všetky osobné elektrovlaky, ktoré jazdia v Holandsku, sú odteraz poháňané iba veternou energiou.
collage
instagram.com/instagram.com
  • Všetky osobné elektrovlaky, ktoré jazdia v Holandsku, sú odteraz poháňané iba veternou energiou.

Vyzerá to tak, že Holandsko započalo novú éru zelenej dopravy. Holandská železničná spoločnosť NS totiž oznámila až rok pred plánovaným termínom, že všetky jej elektrovlaky jazdia od 1. januára 2017 výlučne na veternú energiu. Zástancovia obnoviteľnej energie veria, že úspech elektrovlakov poháňaných veternou energiou postupne inšpiruje aj ďalšie železničné projekty po celom svete.

zdroj: instagram.com

Holandská vláda na konci roka 2015 oznámila, že do roku 2018 chce poháňať všetky elektrovlaky výlučne veternou energiou. Realita však predčila všetky očakávania a na veternú energiu jazdilo už v roku 2016 až 75 % elektrovlakov.

zdroj: instagram.com

Holandské elektrovlaky prepravujú denne až 600 000 cestujúcich a spotrebujú až 1,2 miliárd kWh elektrickej energie ročne, čo sa rovná zhruba spotrebe všetkých domácností v Amsterdame. Prechod na obnoviteľný zdroj energie má teda obrovský význam na uhlíkovú stopu, ktorá sa v posledných rokoch aj vďaka takýmto projektom zmenšuje. Elektrina, ktorá poháňa holandské vlaky, pochádza z veterných elektrární, ktoré sa nachádzajú v Holandsku, Belgicku a Fínsku. Mnohé z nich boli postavené len nedávno, ešte pred plánovaným termínom dokončenia a aj vďaka tomu je možné zásobovať všetky elektrovlaky veternou energiou ešte pred rokom 2018.

zdroj článku: inhabitat.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech