Elon Musk hľadá dobrovoľníkov na prvú revolučnú operáciu: Na mozgový implantát čakajú tisícky ľudí

  • Mozgový implantát s názvom Neuralink vzbudil v spoločnosti enormné ovácie
  • Záujemcov o daný technologický zázrak je vskutku neúrekom
Elon Musk
Mozgový implantát Elona Muska sa pripravuje na svoju prvú klinickú skúšku, Reprofoto: Instagram/elonmuskxspac
  • Mozgový implantát s názvom Neuralink vzbudil v spoločnosti enormné ovácie
  • Záujemcov o daný technologický zázrak je vskutku neúrekom

Mozgový implantát Elona Muska s názvom Neuralink sa pripravuje na svoju prvú klinickú skúšku. Má slúžiť na nahradenie odstránenej časti lebky. Jeho základnou činnosťou bude čítanie a analyzovanie mozgovej aktivity osoby a bezdrôtové prenášanie týchto informácií do blízkeho notebooku alebo tabletu.

Podľa správy agentúry Bloomberg, ktorú napísal Ashlee Vance, spoločnosť hľadá dobrovoľníka ochotného podstúpiť procedúru, ktorá zahŕňa odstránenie časti lebky, aby sa im do mozgu vložila séria elektród a supertenkých drôtov.

Prekvapivo, napriek tomu, že ide o úplne nový medicínsky postup, ktorý zahŕňa zložitosti mozgu, sa tisíce ľudí chystajú získať implantát. Vhodným kandidátom na túto skúšku by mal byť dospelý do 40 rokov s ochrnutím všetkých štyroch končatín.

Portál Business Today uvádza, že ambície Neuralinku nie sú nič iné ako revolučné. Cieľom spoločnosti je previesť myšlienky človeka na rad príkazov, ktorým počítač rozumie. V podstate tak dokážu vytvoriť hybridy človeka a stroja. Ich účelom je sťahovať vedomosti, alebo nahrávať svoje myšlienky do úložiska a potenciálne aj do iných mozgov.

Napriek týmto vznešeným cieľom nie je cesta k tejto realizácii bez výziev. Zatiaľ čo tisíce potenciálnych pacientov prejavili obrovský záujem, Neuralink stále hľadá svojho prvého dobrovoľníka. 

Spoločnosť si stanovila ambiciózne ciele, a to vykonať v budúcom roku implementáciu 11 ľuďom a do roku 2030 viac ako 22 000 ľuďom.

Mozgový implantát ako revolučná technológia

V rámci pokusu by vybranému človeku vložili malý počítač Neuralink do časti mozgu, ktorá riadi ruky, zápästia a predlaktia. Očakáva sa, že chirurgická príprava a samotné otvorenie lebky zaberú niekoľko hodín, po ktorých bude nasledovať asi 25 minút na skutočnú implantáciu. 

Batéria zariadenia údajne vydrží niekoľko hodín a je možné ju nabíjať bezdrôtovo prostredníctvom vlastnej baseballovej čiapky. 

Neuralink však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa vydala na cestu technologickej revolúcie v spojitosti s človekom. Iné spoločnosti, ako napríklad Synchron a Onward, majú viac ako ročný náskok pri testovaní mozgových implantátov a súvisiacich technológií na ľuďoch.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk (@elonmuskxspac)

Aj keď táto technológia predstavuje veľkú nádej, vyžaduje si tiež dokonalosť a prísne testovanie, a to vzhľadom na vysoké stávky spojené s operáciou mozgu. 

Spomínaný technologický vynález však čelil závažnému obvineniu. Portál Wired tvrdil, že najmenej 12 mladých, predtým zdravých opíc, bolo usmrtených práve Neuralinkom kvôli problémom s implantátom spoločnosti. Musk aj spoločnosť tieto tvrdenia ale popreli.

Neuralink pre Bloomberg povedal, že urobil chyby počas prieskumných operácií, ale pripísal ich skôr ľudskej chybe ako problémom s jeho vybavením. 

Uviedla tiež, že najznepokojujúcejšie správy pochádzajú z jej prvých rokov, predtým, než postavila svoje vlastné testovacie zariadenie vo Fremonte v Kalifornii. Taktiež vynaložila veľké úsilie, aby tam zvieratám poskytla lepšie životné podmienky.

Aj napriek danej skutočnosti zaplavili spoločnosť žiadosti tisícok pacientov. Nedávno dostala od amerického zdravotného regulátora súhlas na vykonanie ďalších skúšok implantátov v roku 2024 bez ročného hodnotiaceho obdobia. 

Zdroje: Business Today, Neuralink, Bloomberg, Wired, YouTube/WION, Evening Standard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá