Elon Musk odhalil zopár detailov o svojom pláne kolonizovať Mars

  • A sú teda poriadne ambiciózne.
Elon Musk
  • A sú teda poriadne ambiciózne.

SpaceX si kladie za cieľ vyslať svoju prvú misiu na Mars v roku 2018, a potom poslať aspoň jednu misiu na Mars každé dva roky. Tieto nadchádzajúce misie budú pre “ustanovenie zásobovacej cesty na Mars,” povedal Musk pre Washington Post. Akékoľvek kolónie na červenej planéte budú potrebovať dodatočné zásoby dodané v priebehu času – ako je napríklad viac jedla či výmeny vybavenia.

mars-one-colony-astronauts-2

foto: space.com

Ale okno pre odoslanie nákladu na Mars sa otvára len každých 26 mesiacov, kedy sú Zem a Mars na svojich dráhach k sebe nabližšie. Musk povedal, že SpaceX plánuje vyslať misiu na Mars každé dva roky počas tohto okna, aby mohli vytvoriť spoľahlivú zásobovaciu trasu. “Môžete sa na to spoľahnúť. Bude sa to diať raz za 26 mesiacov. Rovnako pravidelne ako vlak opúšťa stanicu.”

Prvým krokom pre zavedenie tejto trasy bude misia Red Dragon. SpaceX plánuje v roku 2018 vypustiť aktualizovanú verziu svojej kozmickej lode Dragon k Marsu s cieľom otestovať spôsoby, ako pristáť s ťažkými predmetmi na povrchu planéty. Red Dragon má používať motory na palube pre jemné dosadnutie na povrch červenej planéty. Ak sa to podarí, kapsula by sa stala najväčším vozidlom, aké kedy pristálo na Marse. To znamená, že pre jeho dopravenie na Mars bude potrebovať veľmi silnú raketu. Riešením SpaceX je Falcon Heavy, oveľa väčšia a silnejšia verzia rakety Falcon 9. Falcon Heavy ešte neletel, ale spoločnosť sľubuje, že svoj debut absolvuje tento rok.

spacex-dragon-mars-landing

foto: space.com

Musk povedal, že v roku 2020 plánuje spoločnosť vyslať najmenej dve kozmické lode Dragon na dvoch raketách Falcon Heavy. Firmy a organizácie budú mať možnosť naložiť do týchto kapsúl veci na experimenty, ktoré chcú vyskúšať na Marse. Potom v roku 2022 SpaceX vyšle svoj tajomný Mars Colonial Transporter. To je vozidlo, ktoré bude pravdepodobne domovom budúcich astronautov na ich polročnej ceste k červenej planéte.

Ľudia majú cestovať na MCT prvýkrát v roku 2024, s pristátím naplánovaným na 2025. Prvá misia však nebude mať príliš veľa pasažierov “pretože keď sa niečo pokazí, chceme riskovať najmenší možný počet životov,” povedal Musk.

Stále vieme veľmi málo o MCT a ostatných plánoch kolonizácie Marsu. Pre túto chvíľu je ťažké skúmať Muskove plány, ale samotné dátumy sú dosť na to, aby sme mohli byť skeptickí. V podstate si SpaceX myslí, že môže poraziť NASA v dopravení ľudí na povrch Marsu (NASA plánuje dostať ľudí na Mars po roku 2030).

mars-colonial-a

foto: pics-about-space.com

To je neuveriteľne náročné pre spoločnosť vzhľadom na to, že doteraz ešte ani neletela do vesmíru s ľuďmi. SpaceX tiež doteraz ešte nepristál s kapsulou Dragon pomocou motorov na palube. A stále nevieme ako spoločnosť plánuje udržať ľudí v bezpečí počas cesty na Mars. Ako napríklad ochráni pasažierov pred žiarením z hlbokého vesmíru?

Snáď sa viac odpovedí dozvieme v septembri, kedy Musk plánuje odhaliť väčšinu podrobností o jeho pláne s kolonizáciou Marsu. Musk sľubuje, že ľudia nebudú sklamaní s tým, čo chce povedať. A berúc do úvahy, čo všetko už dokázal, sa myslím máme na čo tešiť. Napriek tomu sa zdá, že SpaceX má veľmi malý priestor pre omyly, ak chcú všetko dokázať podľa stanoveného plánu.

HAWTHORNE-CA-MAY 29: A view of inside the Dragon V2 manned capsule designed to carry astronauts after it was unveiled by SpaceX CEO Elon Musk during a news conference on May 29, 2014, in Hawthorne, California. The private spaceflight company has been flying unmanned capsules to the Space Station delivering cargo for the past two years. The Dragon V2 manned spacecraft will ferry up to seven astronauts to low-Earth orbit. (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

foto: vox.com

zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: wonderfulengineering.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech