Progres čítania článku
Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované

„Éra globálneho otepľovania skončila. Prichádza éra globálneho varu,“ tvrdí šéf OSN

  • Tohtoročný júl sa dostane do povedomia nielen tejto generácie, ale aj tým ostatným
  • Je to totiž najteplejší mesiac v histórii Zeme
Klimatické zmeny, najteplejší mesiac v histórii
Klimatické zmeny, najteplejší mesiac v histórii, Archív Canva
  • Tohtoročný júl sa dostane do povedomia nielen tejto generácie, ale aj tým ostatným
  • Je to totiž najteplejší mesiac v histórii Zeme

To, čo sú to skutočné horúčavy, sme si my Európania mohli zažiť za ostatné týždne. Dňom, keď teplomery dosahovali takmer 48 °C, keď pred Koloseom omdlievali desiatky ľudí a keď sme nevedeli, čo môže priniesť nasledujúci deň, je, našťastie, nateraz koniec.

No tohtoročný júl sa určite zapíše do pamäti ľudí. Je to totiž najteplejší mesiac v histórii Zeme, informoval o tom spravodajský web CNN.

Najteplejšie za posledných 120-tisíc rokov

Tvrdia to vedci z dvoch globálnych agentúr – Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) a európskej Copernicus Climate Change Service. Podľa nich boli júlové horúčavy také extrémne, že je „prakticky isté“, že tento mesiac s veľkým náskokom prekoná všetky rekordy.

Podľa odborníkov bolo v júli najhorúcejšie trojtýždňové obdobie v histórii, a takmer určite za viac ako stotisíc rokov. Zvyčajne sú tieto rekordy, ktoré sledujú priemernú teplotu vzduchu na celom svete, prekonané o stotiny stupňa. Priemerná teplota prvých 23 júlových dní však bola 16,95 stupňa Celzia, čo je výrazne nad predchádzajúcim rekordom 16,63 stupňa Celzia z júla 2019, uvádza správa.

Údaje použité na sledovanie týchto záznamov siahajú až do roku 1940, ale mnohí vedci, vrátane tých z Copernicus, tvrdia, že je takmer isté, že tieto teploty sú najvyššie, aké planéta zažila za posledných 120-tisíc rokov, vzhľadom na to, čo vieme z tisícročných klimatických údajov získaných z prstencov stromov, koralových útesov a hlbokomorských sedimentov.

„Toto sú najvyššie teploty v histórii ľudstva,“ povedala Samantha Burgess, zástupkyňa riaditeľa v Copernicus.

Teplo má svoju daň

Ľudská daň z tepla je ukrutná. A nielen Európa si zažila svoje, ale aj USA, kde teplota v niektorých častiach stúpla na 50 °C – tie boli doteraz len v takzvanej Doline smrti v Kalifornii (tento rok sa tam teplota vyšplhala na 56,7 °C). V stredozemí, v Európe, zahynulo viac ako 40 ľudí len v dôsledku lesných požiarov, ktoré vznikli práve pre vysoké teploty. V Ázii si intenzívne horúčavy taktiež vyžiadali niekoľko životov.

Klimatické zmeny spôsobené človekom sú hlavnou hnacou silou mimoriadneho tepla, povedal Burgess. „Globálna teplota vzduchu je priamo úmerná koncentrácii skleníkových plynov v atmosfére,“ tvrdí.

Burgess taktiež uviedol, že príchod El Niño nemal doposiaľ príliš veľký vplyv na teploty, pretože je stále len vo vývojovej fáze. Ten bude hrať dôležitú úlohu až v budúcom roku, čo môže podľa neho znamenať aj to, že teploty pôjdu ešte vyššie.

Ešte v júni sme sa stretli so správou, ktorá hovorila, že práve jún bol najteplejším júnom v histórii. Následne prišla správa o najteplejšom dni v histórii. Podľa CNN, ktorý sa odvoláva na program Copernicus, sa 6. júla celosvetová priemerná teplota zvýšila na 17,08 °C, a tak prekonala predchádzajúci teplotný rekord 16,8 stupňa Celzia z augustu 2016. Od 3. júla bol každý jeden deň teplejší ako rekordy z roku 2016.

„Je siedmy mesiac roku 2023 a takmer každý mesiac v tomto roku bol v prvej päťke najteplejších v histórii,“ tvrdí Burgess a doplnil, že ak budú tieto trendy pokračovať aj na jeseň a cez zimu, rok 2023 bude pravdepodobne tým najteplejším rokom, aké tu kedy boli.

Trpia aj oceány

Teplo prišlo nielen na súš, ale aj do oceánov. Ich teploty sa pohybujú v rekordných úrovniach. Už v polovici mája dosiahli vysoké úrovne. To, čo vidíme práve teraz, sme ešte nevideli,“ tvrdí Burgess.

Tohtoročná vlna horúčav v severnej oblasti Atlantického oceána môže mať katastrofálne dôsledky pre populácie rýb. Pre mnoho ľudí sú dôležitou súčasťou stravy a poskytujú im živobytie, varovali vedci a organizácia Marine Conservation Society (MCS). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

V marci namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za uplynulé roky. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) toto oteplenie v porovnaní s dlhodobým priemerom klasifikuje ako „za extrémom“.

Oceány pohlcujú 90 percent prebytočného tepla produkovaného emisiami skleníkových plynov a neustále ich otepľuje klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou. Okrem toho podľa vedcov nastali prírodné javy, ktoré rekordne zvýšili teplotu vody v severnej časti Atlantického oceánu.

V dôsledku klimatickej zmeny sú vlny horúčav častejšie a extrémnejšie a pre niektoré morské živočíchy môžu byť rovnako zničujúce ako pre zvieratá na súši, varovali vedci.

„V poslednom desaťročí vlny horúčav narušili rybolov na celom svete. Ak v severnej oblasti Atlantického oceána bude naďalej horúce počasie, podobné katastrofy môžeme očakávať čoskoro,“ uviedol expert Christopher Free z Kalifornskej univerzity v USA.

Trenie rýb, ktoré žijú v oceáne medzi východným pobrežím Severnej Ameriky a Európou, závisí od chladnejších vôd.

MCS sa obáva, že vysoká teplota oceánov v kombinácii so zlým medzinárodným manažmentom povedie k zníženej populácii rýb, čo by pripravilo o prácu tisíce ľudí.

Odborník Craig Donlon, vedúci oddelenia povrchov Zeme Európskej vesmírnej agentúry (ESA), tohtoročný nárast teplôt v severnej oblasti Atlantického oceána označil za „strašidelnú situáciu“. Avšak dodal, že ekosystém sa prispôsobí: druhy rýb migrujúce na sever nahradia iné druhy prichádzajúce z juhu.

Rekord bude opäť prekonaný

Klimatická vedkyňa Kim Kobb varoval, že rekord teplôt, ktoré sme zažili toto leto bude opäť prekonaný. „Je desivé uvedomiť si, že v ďalšom desaťročí sa na tento rok bude s najväčšou pravdepodobnosťou pozerať ako na relatívne chladný rok,“ povedala.

Petteri Taalas, generálny tajomník WMO, povedal, že takéto extrémne počasie odhaľuje „tvrdú realitu klimatických zmien“.

„Potreba znížiť emisie skleníkových plynov je naliehavejšia než kedykoľvek predtým,“ uviedol vo vyhlásení. „Klimatické opatrenia nie sú luxus, ale nevyhnutnosť,“ dodal.

Éra globálneho varu

Ako informoval portál Echo24, ku globálnemu otepľovaniu sa a extrémnym horúčavám s avyjadril aj generálny tajomník OSN António Guterres. Ten vysvetlil, že „éra globálneho otepľovania skončila, teraz prichádza éra globálneho varu. Zmena klímy je tu. Je desivá. A to je len začiatok,“ prehlásil.

„Už teraz môžeme s úplnou istotou povedať, že sa bude jednať o najteplejší júl,“ uviedol lipský klimatológ Karsten Haustein.

Zdroje: CNN, SITA, TASR, Echo24, Twitter/Clown World 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom StartitUp PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Startitup PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom StartitUp PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok