Ešte stále si nezačal žiť viac eco-friendly, pretože si myslíš, že je to komplikované?

  • Možno si osoba, ktorej ekologické problémy a situácia našej planéty nie sú ľahostajné a aj by si chcel niečo zmeniť, ale nevieš ako. Keď počúvaš či čítaš o všetkých tých "zero waste" inšpiratívnych ľuďoch, máš pocit, že by si to nedokázal.
  • Možno si osoba, ktorej ekologické problémy a situácia našej planéty nie sú ľahostajné a aj by si chcel niečo zmeniť, ale nevieš ako. Keď počúvaš či čítaš o všetkých tých "zero waste" inšpiratívnych ľuďoch, máš pocit, že by si to nedokázal.

Hlavným dôvodom, prečo nedokážeš spraviť žiadne zmeny vo svojom životnom štýle, je často jednoducho fakt, že sa ti nechce niečoho vzdávať. Možno máš rád módu a nakupovanie, vychutnávaš si kávu so sebou a keď prídeš do obchodu, nevieš, ako nakupovať bez toho, aby si neprodukoval množstvo nového a zbytočného odpadu.

Ak si sa v tomto našiel, vedz, že sa to dá. Je naozaj pekné, že čoraz viac ľudom záleží na prírode a uvedomujú si, akú dôležitú úlohu hrajú v misii záchrany našej planéty. Pridať sa k nim môžeš bez toho, aby si musel robiť zmeny, kvôli ktorým sa budeš cítiť, že robíš niečo nasilu alebo si hippiesák. Nakoniec to prospeje aj tebe samému, budeš mať väčšiu radosť zo svojich činov a zbavíš sa výčitiek. Prinášame ti preto, zopár jednoduchých tipov, ako žiť viac eco-friedly, bez toho, aby ťa to obťažovalo. Práve naopak!

Sklenená fľaša

Neveríme, že ti neprekáža neustále si kupovať novú plastovú fľašu s vodou vždy, keď si niekde vonku a si smädný. Týmto činom hromadíš neobľúbený plast a ak sa aj občas snažíš využiť rovnakú plastovú fľašu viackrát, škodíš tým aj sebe. Ak si potrpíš na štýl, investuj do peknej dizajnovej sklenenej fľaše, ktorú budeš môcť používať, umývať a napĺňať vodou kedykoľvek budeš potrebovať.

Káva alebo jedlo so sebou?

Rád si vychutnávaš kávu so sebou z pojazdnej či inej obľúbenej kaviarne? Super. Čo keby si si vždy túto kávičku nechal urobiť do vlastného pohára? Veríme, že sa budeš cítiť ešte viac cool, keď ju budeš piť zo svojej milovanej šálky s dizajnom podľa tvojho výberu. Ak chceš polepšiť prírode a zároveň svojmu zdraviu, to isté môžeš urobiť, keď si budeš nabudúce naberať jedlo domov či do práce v niektorom zo svojich obľúbených bistier či  fast foodov. Zober si vlastnú misku či nádobu a nemusíš viac jesť z tých škodlivých plastových obalov.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: amazon.co.uk

Nakupovanie bez sáčkov a igelitiek

Ak si potrpíš na módne trendy, určite by si mal už teraz vlastniť nejakú plátenú tašku, ktorá sa hodí úplne ku všetkému a môžeš ju využiť pri nakupovaní potravín aj oblečenia. Dnes existuje obrovský výber týchto tašiek s originálnymi potlačami a v rôznych farbách. Každý si môže nájsť takú, ktorá podtrhne jeho štýl, prípadne vyjadrí názor. Okrem toho, nepotrebuješ vrecko na všetky potraviny – na ovocie, ako napríklad banány, ale aj na niektoré druhy zeleniny, si vystačíš aj bez neho. Stačí, ak ich položíš všetky na váhu a nálepku prilepíš na šupku jednej z nich.

Secondhandy, blšáky, bazáry, redizajn

Niečo pre módnych maniakov. Určite už máš toho v skrini dosť, polovicu z toho nenosíš, ale veľmi miluješ módu a nakupovanie. Ak nechceš byť tuctová ovečka a mať oblečenie z výkladov módnych reťazcov, v ktorom stretneš každú tretiu maniačku, skús troška originality a navštív sekáče. Je ich mnoho a ponúkajú veľa pokladov. Uvidíš, že radosť z dobrého nákupu v sekáči je omnoho väčšia. Originalita, dobrá cena a udržateľnosť v jednom.

Veci, ktoré nenosíš z dôvodu, že ťa jednoducho nebavia, predávaj na blšákoch a bazároch. Zarobíš a peniaze môžeš pokojne minúť tam. Zmierniš tak množstvo odpadu tým, že kúpiš niečo, čo niekto iný nechcel, ale tebe sa to páčilo. Ďalšou možnosťou je redizajn kúskov v tvojom šatníku alebo zmena spôsobu ich nosenia. Porozmýšľaj, inšpirácie je na internete naozaj veľa.

Požičaj si

Určite sa ti stáva, že sú udalosti, na ktoré akútne potrebuješ určitú vec, či už sú to šaty, kniha alebo nejaký spotrebič. Vieš, že napokon to bude len ďalšia položka, ktorá zaberie miesto. Požiadanie priateľky či známeho o pomoc a požičanie si danej veci ti určite ušetrí čas, peniaze aj energiu, ktoré by si inak minul pri hľadaní v obchodoch.

Jedz menej mäsa

Tento tip je takisto prospešný nielen pre našu planétu, ale aj pre teba a zvieratá. Určite si už počul o tom, aký dopad má chov poľnohospodárskych zvierat na Zem, nehovoriac o utrpení zvierat, ktoré sú súčasťou masovej výroby. Tá má negatívne dôsledky v akejkoľvek podobe a je iba odpoveďou na prehnaný konzum. No a čo sa týka vplyvu na tvoje zdravie, nebudeme ťa o ničom presviedčať. Môžme len povedať staré, ale pravdivé: „všetkého veľa škodí“.

Prírodná kozmetika

Každý chceme byť mladý, krásny a voňavý, to sa nedá poprieť. Preto často míňame peniaze na nové a nové produkty sľubujúce kadejaké zázraky s našou pleťou, hoci sme ešte neminuli tie staršie. Ale no tak. Buďme realistickí! Genetiku neovplyvníme, a niekedy je naozaj ťažké zistiť, čo z toho všetkého, čo dávame do tela, nám škodí. Skús radšej čisto prírodnú kozmetiku, oleje a maslá, ktoré sa navyše často predávajú v sklenených fľaštičkách a eko obaloch, zároeň často nie je treba ich testovať na zvieratách. Bez chemickej úpravy obsahujú hodnotné vitamíny, ako napríklad vitamín E, ktorý našej pleti a jej mladému vzhľadu len a len prospeje.

Ekologické cestovanie

Tak toto sa jednoznačne bude páčiť aj tvojej peňaženke. Necestuj sám v prázdnom aute, ale snaž sa ho naplniť inými ľuďmi, ktorí majú nasmerované približne tam, kam ty. Jednoduché a šetrné. Využívaj portály určené na dohadovanie spolujázd alebo mestskú hromadnú dopravu. Menej áut na cestách, ktoré sú efektívne využité, príroda určite ocení.

Samozrejme je omnoho viac možností a spôsobov, ako sa zapojiť do „hnutia za záchranu prírody“ alebo ako si ju vážiť a snažiť sa nepridávať jej na ťažkostiach, s ktorými zápasí. Vždy je však dôležité niekde začať a aj malá zmena v našich zvykoch je lepšia ako žiadna.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech