Európa čelí hrozbe z Afriky: Smrtiaca choroba zasiahla obľúbenú destináciu Slovákov

  • Nebezpečné ochorenie sa objavuje aj v Európe
  • Je však liečiteľné pomocou antibiotík
Žena v nemocničnom plášti si nasadzuje rúško.
Ilustračné foto, Freepik/@wirestock
  • Nebezpečné ochorenie sa objavuje aj v Európe
  • Je však liečiteľné pomocou antibiotík

V niektorých afrických krajinách dochádza k rozširovaniu nebezpečných baktérií. Epidémiu antraxu, ktorá infikovala približne 1 100 ľudí, hlási až päť štátov. Ako informuje portál tn.cz, toto rizikové ochorenie sa vyskytuje už aj v Európe, no našťastie ho možno liečiť antibiotikami.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že viac ako 1 100 prípadov s podozrením na antrax sa objavilo v piatich štátoch na východe a juhu Afriky. V dôsledku tohto ochorenia zomrelo dvadsať ľudí.

Baktéria dokáže v pôde prežiť aj 60 rokov

Juhoafrická Zambická republika hlási najvyšší nárast, ktorý predstavuje najrapídnejší vzostup počtu nakazených za posledných 12 rokov. Nebezpečnou baktériou sa nakazilo až 684 ľudí v deviatich z desiatich zambijských provincií a štyria ľudia zomreli.

Antrax predstavuje v tomto regióne sezónnu chorobu, ktorá častejšie napáda dobytok. Nakazený dobytok v mnohých prípadoch rýchlo umiera a farmárom sa ťažko identifikuje smrtiaca choroba. Baktéria navyše dokáže prežiť v pôde až 60 rokov, čo sťažuje zbavenie sa choroby.

Baktérie, ktoré spôsobujú chorobu, sa vyskytujú už len na niekoľkých málo miestach, vrátane Ugandy. Lekárov desí rýchlosť, s akou sa baktérie rozšírili na veľkej ploche.

Baktéria v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov

Antrax sa vyskytuje už aj na niekoľkých miestach v Európe. Napríklad minulý rok v lete baktéria vyhubila kravskú pastvinu v Chorvátsku a šesť ľudí skončilo v nemocnici. V Grécku predstavuje antrax chorobu, ktorá prežíva najmä medzi divokou zverou.

So zmenou klímy navyše hrozí častejšie výskyt epidémií antraxu a ich rozšírenie aj mimo Afriky alebo južnej Európy.

„Vzhľadom na to, že vidíme častejšie klimatické extrémy, môžeme v nasledujúcich rokoch očakávať stále väčšie a rýchlejšie šírenie antraxu,“ uviedla podľa portálu Telegraph profesorka biodiverzity a veterinárnej medicíny Taya Fordeová.

Na Európu útočí aj iné nebezpečné ochorenie

Nejde však o jediné nebezpečné ochorenie, ktoré preniklo do Európy. Ako sme ťa v našom článku informovali, suchý zápal pľúc prekročil hranice Európy. Je však aj blízko Slovenska. Nákaza sa totiž objavila v susednom Česku. Najviac nakazených aktuálne evidujú v hlavnom meste.

Lekárka Národného referenčného laboratória Helena Jiřincová uviedla, že v Česku túto infekciu detegujú v súvislosti s akýmkoľvek ochorením veľmi sporadicky. „A to ako v nemocničnej starostlivosti, tak aj v primárnej ambulantnej starostlivosti.“

choroba, kašeľ
zdroj: Unsplash/Towfiqu barbhuiya

Laboratóriá, ktoré sa s nákazou stretávajú najčastejšie, sú tie v pražskej Fakultnej nemocnici Motol a vo Fakultnej nemocnici Bulovka. Jiřincová však upozorňuje na to, že ide o nemocnice, ktoré majú veľkú spádovú oblasť. V priebehu ôsmich kalendárnych týždňov v týchto nemocniciach však neevidujú viac ako 20 záchytov.

Vírus v Česku je v porovnaní s tým v Číne menej agresívny. 

Znepokojujúce zábery z Číny

Suchý zápal pľúc do Európy prenikol ešte v novembri. Ako informuje portál ČT24, nárast prípadov zaznamenali napríklad vo Francúzsku. Išlo najmä o deti vo veku do 15 rokov. Problémy sa však objavili aj v Holandsku, kde v priebehu týždňa počet detí so zápalom pľúc stúpol na 80 zo 100-tisíc. Ide o trend, ktorý sa v krajine neobjavil už niekoľko desaťročí.

Nárast počtu prípadov súvisí so situáciou v Číne. V novembri čínska národná zdravotná komisia tvrdila, že počet hospitalizácií je spôsobený chrípkou a ďalšími patogénmi. Ukázalo sa však, že časť prípadov je spojená aj s Mycoplasma pneumoniae. Dobrou správou je, že nový neznámy vírus ani baktéria odhalené neboli.

Z Číny prichádzajú znepokojujúce zábery preplnených čakární v nemocniciach a pacientov, najmä detí, s pľúcnym zápalom. Niektorí rodičia s deťmi strávia v nemocniciach celý deň čakaním na ošetrenie.

Zdroje: tn.cz, WHO, Telegraph , Archív SIU, ČT24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá