Európa je „zamorená“ rádioaktívnymi diviakmi. Vedci varujú, že hodnoty rádioaktivity v mäse porastú

  • Nová štúdia odhalila, že za rádioaktívnymi diviakmi nemusí stáť Černobyľ
  • Príčinou sú testy jadrových zbraní z minulého storočia
diviaky
TASR/DPA, Oliver Berg
  • Nová štúdia odhalila, že za rádioaktívnymi diviakmi nemusí stáť Černobyľ
  • Príčinou sú testy jadrových zbraní z minulého storočia

Fakt, že po starom kontinente behá množstvo rádioaktívnych diviakov, je už dobre známy. Odborníci, ale aj verejnosť si doteraz mysleli, že dôvodom je nehoda v jadrovej elektrárni v Černobyle. K jadrovej katastrofe došlo v roku 1986, pričom rádioaktívny mrak zasiahol viaceré krajiny Európy vrátane Slovenska, Česka, Nemecka či Rakúska.

Na prekvapenie vedcov Černobyľ nebol hlavným vinníkom kontaminácie diviakov, v ktorých telách sa stále drží rádioaktívny izotop známy ako cézium-137. Vinník bol prekvapivejší, a sú ním testy jadrových zbraní z obdobia Studenej vojny.

Vedcov táto záhada trápila celé roky, pretože si nevedeli vysvetliť, prečo úroveň kontaminácie po Černobyle neklesá, ale ostáva naďalej vysoká. U ostatných voľno žijúcich zvierat, akými sú jelene alebo srnce levely rádioaktívneho izotopu klesali.

Záhadu rozlúštila až spoločná štúdia vedcov z Viedenskej technickej univerzity a Leibnizovej univerzity v Hannoveri. Experti testovali 48 vzoriek diviačieho mäsa, pričom sa zamerali na pôvod radiácie, ktorá vo väčšine prípadov presahovala povolené hodnoty Európskou úniou. Svoju prácu uverejnili v odbornom periodiku s názvom Environmental Science and Technology.

Testy jadrových zbraní sú zodpovedné za 10 až 68 % kontaminácie

Vzorky z diviačej zvery pochádzajú z viacerých regiónov z Bavorska, ktoré leží pri hraniciach s Českom a Rakúskom. Ďalej ich vedci skúmali pomocou detektora gama žiarenia, ktoré nameralo hladiny cézia.

Rádioaktívne cézium je výsledkom výbuchu jadrových zbraní a výroby jadrovej energie. Jeho izotopové zloženie sa líši podľa zdroja pôvodu. Cézium-137 sa spája s testovaním jadrových zbraní. Cézium-135 sa spája s jadrovými reaktormi. Pri výpočte pomeru izotopov cézia vo vzorkách zistili, že testovanie jadrových zbraní bolo zodpovedné za 10 až 68 percent kontaminácie.

„Myseľ mi explodovala, keď som si uvedomil, aký dôležitý je tento zdroj rádioaktívnej kontaminácie vo všeobecnosti,“ povedal Georg Steinhauser, rádiochemik z Viedenskej technickej univerzity a autor novej štúdie pre denník Washington Post.

20201115_diviaky_bien_03741401
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Vedec uviedol, že väčšina ľudí si neuvedomuje, že ich jedlo môže byť kontaminované testami jadrových zbraní, ktoré prebehli pred vyše 60 rokmi.

Až 88 % vzoriek pritom prekračuje limity, ktoré nemecké regulačné orgány uvádzajú pre rádioaktívne cézium v potravinách.

Steinhauser uviedol, že aj keby nedošlo k jadrovej nehode v Černobyle, testovanie jadrových zbraní by samo osebe stačilo na to, aby diviačie mäso prekračovalo povolené limity.

Vedec ale tvrdí, že konzumácia diviačieho mäsa je stále pomerne bezpečná. Človek by ho musel skonzumovať obrovské množstvo, aby sa prejavili negatívne účinky. Navyše mäso, ktoré sa dostáva v EÚ na oficiálny trh, musí byť kontrolované a testované.

Hodnoty ešte môžu stúpať, myslí si vedec 

Príčiny, prečo má diviačia zver v telách najväčšie množstvo rádioaktívnych izotopov, nie sú definitívne potvrdené. Vedci sa ale domnievajú, že sú za tým jelenie hľuzovky. Tie tvoria značnú časť diviačej potravy hlavne počas zimy, keď ju zver vyhrabáva, pretože z polí zmizne kukurica a ostatné plodiny.

Hladina cézia v telách diviakoch sa môže ešte zvýšiť, nie znížiť. Dôvodom je, že rádioaktívny izotop presakuje do pôdy veľmi pomaly, niekedy ide o jeden milimeter za rok.

Hľuzovky, ktoré sa nachádzajú medzi 20 a 40 centimetrami pod povrchom, už absorbovali „staršie“ cézium spred šiestich desaťročí. Mladšie cézium z Černobyľu sa do takej hĺbky ešte nedostalo alebo sa dostáva až teraz.

„Existuje šanca, že úrovne skutočne pôjdu hore namiesto toho, aby klesali, ako všetci predpokladali,“ dodáva vedec.

Zdroje: Environmental Science and Technology, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá