Europoslanec Wiezik: Ak hlasovanie o obnove prírody neprejde, bude to doslova zlyhanie tejto inštitúcie

  • Startitup sa europoslanca Wiezika priamo v Štrasburgu pýtal na nové návrhy v pléne
  • Parlament tento týždeň hlasuje o viacerých kľúčových návrhoch
Michal Wiezik
Europoslanec Michal Wiezik, Startitup/Marco Németh
  • Startitup sa europoslanca Wiezika priamo v Štrasburgu pýtal na nové návrhy v pléne
  • Parlament tento týždeň hlasuje o viacerých kľúčových návrhoch

Európsky parlament v stredu hlasuje o zákone o obnove prírody, ktorá vyvolala roztržky medzi europoslancami. „Je to kľúčová záležitosť,“ komentuje hlasovanie europoslanec Wiezik, s ktorým sa Startitup priamo v Štrasburgu rozprával o nových návrhoch v pléne Europarlamentu.

„My sa tu hráme špinavé politické hry s reálnym živým systémom, ktorý je tam vonku a ktorému hrozí kolaps, a keď skolabuje živý systém, skolabuje naša spoločnosť,“ dopĺňa europoslanec v rozhovore

Okrem toho tento týždeň je na stole aj hlasovanie o Industrial Emissions Directive, čo je veľmi zjednodušene povedané smernica, ktorá má zabraňovať znečisteniu životného prostredia priemyselnými podnikmi. Európska komisia nedávno dodatočne navrhla zaradiť medzi producentov emisií aj poľnohospodárske veľkochovy, čo nahnevalo časť europoslancov aj poľnohospodárov.

„Myslím si, že vo vzťahu k ochrane ľudského zdravia, vo vzťahu k ochrane životného prostredia je to nevyhnutná pozícia, pretože opačná alternatíva je, že ignorujeme toto obrovské znečistenie a necháme našich obyvateľov a naše prostredie vystavených neregulovanému množstvu znečistenia,“ hovorí Wiezik z frakcie Renew Europe za stranu Progresívne Slovensko.

  • Čo je Industrial Emissions Directive
  • Aké stanovisko k nemu zaujal Európsky parlament
  • Kedy sa môžu očakávať konkrétne infraštrukturálne zmeny
  • Prečo vyvolal zákon o obnove prírody také roztržky
  • O čo ide v zákone a aký dopad by mal na Slovensko

Tento týždeň sa bude hlasovať o Industrial Emissions Directive. Farmári, členské štáty a časť europoslancov sú proti tomuto návrhu. Prečo ste ako tieňový spravodajca za to bojovali?

Je to úplne jednoduché. Poľnohospodárstvo vo vzťahu k znečisteniu prostredia metánom a čpavkom produkuje až 40 % objemu tohto znečistenia a v podstate celý ten objem je viazaný na chov hovädzieho dobytka. Súčasný systém legislatívy, ktorý máme v teréne, naozaj toto znečistenie vôbec nepokrýva.

Lepšie povedané, tri percentá sú pokryté fungujúcim systémom a myslím si, že aj z toho dôvodu Komisia rozhodla dať do návrhu zaradenie veľkochovov dobytka pod túto smernicu o priemyselnom znečistení.

Hranicu početnosti, na základe ktorej mali byť zahrnuté do tej smernice, stanovili na 150 dobytčích jednotiek, čo by umožnilo pokryť až 40 % znečistenia, o ktorom sme rozprávali. Takže takmer polovicu toho znečistenia, ktoré vôbec nepokrývame, by mohlo byť zrazu pokryté a prevádzky by vlastne boli povinné v rámci povoľovacieho procesu uplatňovať technológie, ktoré majú za cieľ znižovať toto znečistenie.

Myslím si, že vo vzťahu k ochrane ľudského zdravia, vo vzťahu k ochrane životného prostredia je to nevyhnutná pozícia, pretože opačná alternatíva je, že ignorujeme toto obrovské znečistenie a necháme našich obyvateľov a naše prostredie vystavené neregulovanému množstvu znečistenia, ktoré sa koncentruje vo veľkochovoch hovädzieho dobytka, ktoré sú stále častejšie a v podstate majú obrovskú konkurenciu aj voči malým a stredným chovateľom hovädzieho dobytka, ktorí im nemôžu konkurovať počtom a ktorí navyše zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v udržovaní krajiny.

Michal Wiezik
zdroj: Startitup/Marco Németh

Priemyselné veľkochovy sú priemyselné prevádzky, kde tie kravy v podstate ani nie sú vypustené vonku, pastva neprebieha, sú kŕmené umelo a prevádzky nemajú žiadnu povinnosť znečistenie nejakým spôsobom regulovať. To si myslím, že nebolo správne nastavenie. Preto sa snažíme nájsť spôsob, ako zahrnúť veľkochovy hovädzieho dobytka pod smernicu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá