Európou sa šíri vírus, ktorý sa objavil aj na Slovensku. Počet nakazených stále stúpa

 • Európou sa šíri norovírus
 • Infekčné ochorenie poriadne potrápi ľudské telo
 • Vieme, ako sa pred ním brániť
Vedec a žena, čo sa drží za brucho
Ilustračné foto Archív Canva
 • Európou sa šíri norovírus
 • Infekčné ochorenie poriadne potrápi ľudské telo
 • Vieme, ako sa pred ním brániť

Európou sa šíri nebezpečný vírus, ktorý sme nedávno mali aj na Slovensku. Telo potrápi aj niekoľko týždňov a spôsobuje nepríjemné zdravotné problémy. Ide o chorobu zvanú norovírus, ktorý sa nedávno objavil aj v Bánovciach nad Bebravou. Nepríjemné gastrointestinálne ochorenie poriadne potrápi ľudské telo, vieme však, ako sa pred ním chrániť.

Rýchlym tempom sa šíri predovšetkým vo veľkej Británii, kde počet nakazených stúpa veľkou rýchlosťou. Ako informuje portál tvnoviny.sk, súčasný počet prípadov je o 75 percent vyšší, než je päťročný priemer pre toto ročné obdobie. Obyvatelia Británie sa musia chrániť pred možnou nákazou, no potrebné kroky pomôžu aj nám. 

Ako sa brániť norovírusu

Norovírus je vysoko nákazlivý vírus, ktorý spôsobuje gastrointestinálne problémy ako nevoľnosť, hnačka a zvracanie. Objaviť sa môže aj vysoká teplota a bolesť hlavy či končatín. Tu sú hlavné kroky, ako sa chrániť pred nákazou:

 • Vyhni sa kontaktu s chorými osobami: Nepribližuj sa k ľuďom, ktorí majú príznaky nákazy.
 • Hygiena rúk: Dôkladne a často si umývaj ruky mydlom a teplou vodou, najmä po použití toalety a pred jedlom.
 • Dezinfekcia povrchov: Pravidelne dezinfikuj povrchy, ktorých sa chorí mohli dotknúť.
 • Starostlivosť o domácnosť: Ak máš chorého človeka doma, vyhni sa spoločnému vareniu a používaj dezinfekčné prostriedky.
 • Pranie oblečenia: Pracie prostriedky a teplota vody aspoň 60 stupňov Celzia sú nevyhnutné na elimináciu vírusu z kontaminovaného oblečenia a posteľnej bielizne.

Norovírus na Slovensku

Pred niekoľkými týždňami v Bánovciach nad Bebravou vypukla mini-pandémia. Norovírusom v tom období trpelo viac než 500 ľudí. Nákaza sa šírila z výdajne stravy, majiteľ musel vykonať dezinfekciu celej prevádzky. 

„Pôvodcom nákazy je zariadenie spoločného stravovania, ide o veľkú vývarovňu, ktorá pripravuje približne 2 000 jedál. V inkriminovanej dobe to bolo približne 2 200 jedál a z tohto počtu máme približne 500 chorých,“ uviedla pred časom regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

RÚVZ Trenčín podľa nej vykonal štátny zdravotný dozor, ako i epidemiologické šetrenie, v rámci ktorého potvrdil, odkiaľ nákaza pochádza. „Zistili sme, aj na základe vyšetrenia dvoch zamestnancov, že ide pravdepodobne o norovírus. Zatiaľ nevieme vyvrátiť, či tam nie je ešte nejaká iná baktéria alebo mikroorganizmus,“ priblížila.

Odborníci v rámci štátneho zdravotného dozoru vykonali stery z prostredia a odobrali vzorky. „Pacienti mali ťažkosti ako zvracanie, hnačky, u pár prípadov sa vyskytla zvýšená teplota, celková slabosť, malátnosť, došlo tam i k dehydratácii. Neboli to ťažké stavy. Niektorí zamestnanci z firiem museli vyhľadať lekára,“ ozrejmila regionálna hygienička.

Nákaza sa rozšírila i do susedných okresov, išlo tak o nadregionálnu epidémiu. Prípady evidovali hygienici aj v okresoch Topoľčany, Partizánske, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá