Európska krajina legalizuje konopu na rekreačné účely

  • Ďalšia z krajín aj napriek kritike opozície pristúpila k legalizácii konopy
  • Sú s tým však spojené viaceré obmedzenia
parlament vláda
Ilustračný obrázok, Unsplash/Marco Oriolesi
  • Ďalšia z krajín aj napriek kritike opozície pristúpila k legalizácii konopy
  • Sú s tým však spojené viaceré obmedzenia

V Nemecku došlo aj napriek kritike zo strany opozície a sudcov k schváleniu kontroverzného návrhu zákona. Ten umožňuje legalizáciu nákupu a držby malého množstva konopy na rekreačné účely.

Podľa návrhu zákona by tak osoby staršie ako 18 rokov mali mať možnosť pre vlastnú spotrebu vlastniť až 25 gramov a pestovať najviac tri rastliny konopy. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

S možnou legalizáciou sú však spojené prísne pravidlá

Konopa sa bude môcť pestovať a predávať v kluboch, ktoré môžu mať až 500 členov. Pre kluby a ich členov budú platiť prísne pravidlá. Rastlinou budú totiž môcť distribuovať iba svojim členom v množstve maximálne 50 gramov mesačne a v neutrálnom obale.

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach označil návrh zákona za „prelomový“ v postoji Nemecka k marihuane. Týmto spôsobom chce bojovať proti nelegálnej distribúcii tejto omamnej látky na čiernom trhu, znížiť kriminalitu súvisiacu s drogami a umožní to tiež jej bezpečnejšiu konzumáciu, uviedol Lauterbach.

Dodal pritom, že pre maloletých bude užívanie tejto drogy naďalej zakázané, a že vláda spustí informačnú kampaň o zdravotných rizikách jej užívania najmä pre mladých ľudí.

Návrh zákona musí schváliť dolná komora nemeckého spolkového parlamentu (Bundestag). Poslanci o ňom budú rokovať po letnej prestávke.

Takmer každý štvrtý Slovák si ju vyskúšal

Slovensko je v otázke legalizácie rastliny o pár stupienkov za Nemeckom, no skúseností s touto drogou majú Slováci na rozdávanie. Totiž aspoň raz v živote ju vyskúšala takmer štvrtina Slovákov. Najviac skúseností s jej užitím majú ľudia z Bratislavy (32,2 percenta).

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre ministerstvo zdravotníctva. Realizoval sa od 2. mája do 12. júna na vzorke 5031 respondentov vo veku od 15 do 64 rokov.

„Aspoň raz v živote vyskúšalo marihuanu 23,1 percenta respondentov, čo je nárast oproti roku 2019, keď skúsenosť s užitím uvádzalo 17 percent ľudí zúčastnených v prieskume. Medzi respondentmi vo veku od 15 do 35 rokov má skúsenosť s látkou až 34 percent. V priebehu posledných 12 mesiacov užilo marihuanu 5,4 percenta opýtaných a medzi respondentmi vo veku od 15 do 35 rokov ide o 10,2 percenta,“ spresnil rezort.

Ďalšími rozšírenými nelegálnymi drogami sú podľa neho aj extáza a pervitín. Prieskum ukázal, že extázu vyskúšalo aspoň raz v živote 4,9 percenta Slovákov. „Medzi respondentmi vo veku od 15 do 35 rokov má skúsenosť s extázou 8,3 percenta,“ doplnilo ministerstvo. Pervitín podľa prieskumu vyskúšali tri percentá respondentov, vo vekovej skupine od 15 do 35 rokov zase 4,5 percenta opýtaných.

Vedúca Národného monitorovacieho centra pre drogy Terézia Weinerová poukázala na to, že užívanie nelegálnych drog v porovnaní s rokom 2019 mierne narástlo.

„Vzostup môže byť zapríčinený i mierne odlišnou metodológiou, keď v súčasnom výskume mali respondenti možnosť väčšej anonymity pri odpovedaní,“ dodala.

Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že linky, ktoré ponúkajú pomoc pri drogovej závislosti, možno nájsť na stránke www.infodrogy.sk/stranka/urgentna-pomoc.

Progresívne Slovensko dlhodobo poukazuje na potrebu dekriminalizácie marihuany

V utorok 2. mája 2023 bol muž v Trnave odsúdený na 15 rokov odňatia slobody za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, držanie a obchodovanie s nimi. Okresný súd v Trnave tiež uložil mužovi trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa odvolal, prokurátor si ponechal lehotu na odvolanie, potvrdila pre TASR hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.

Muž podľa vlastných slov pestoval marihuanu na výrobu mastí, no bol odsúdený za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Toto nie je prvýkrát, čo tento prípad získal pozornosť verejnosti. Pôvodný rozsudok bol vlani zrušený krajským súdom.

Zdroje: archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá