Experti varujú pred novými vedľajšími účinkami vakcín. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 219
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 061
očkovanie
TASR/Roman Hanc
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 219
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 061

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 717, za predchádzajúci deň pribudlo 11 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 219 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 331 644, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 852 442 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 602 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 597.

Nové nežiadúce účinky

Špecialisti Európskej agentúry pre lieky (EMA) varovali, že niektoré vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu spôsobiť silné menštruačné krvácanie. Experti preto odporučili, aby tieto prejavy boli pridané na zoznam možných vedľajších účinkov vakcín. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

EMA v stanovisku uviedla, že prípady silného menštruačného krvácania boli hlásené po prvej, druhej a posilňovacej dávke očkovacej látky Comirnaty (konzorcia Pfizer/BioNTech) a vakcíny Spikevax (od firmy Moderna).

Po preskúmaní údajov experti dospeli k záveru, že „existuje prinajmenšom primeraná pravdepodobnosť, že výskyt silného menštruačného krvácania je v príčinnej súvislosti s týmito vakcínami“.

Odborníci preto odporučili, aby bola silná menštruácia pridaná do informácií k použitiu oboch týchto covidových vakcín využívajúcich technológiu mRNA. 

EMA ďalej uviedla, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že by menštruačné problémy nahlásené u niektorých ľudí mali nejaký vplyv na reprodukciu a plodnosť.

EMA v stanovisku zároveň zdôraznila, že výhody zaočkovania týmito vakcínami výrazne prevažujú nad rizikami. Po tom, ako sa objavili prvé správy o zmenách menštruačného cyklu u niektorých žien po očkovaní, boli na národnej aj európskej úrovni hlásené prípady silného menštruačného krvácania, píše AFP.

očkovanie, Pfizer, Covid
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liekov (ANSM) začala v júli získavať od žien informácie o menštruačných problémoch a svoje zistenia odovzdala Európskej agentúre pre lieky.

Väčšinou krátkodobé zmeny menštruačného cyklu sa objavili po očkovaní, no priame prepojenie s proticovidovými vakcínami sa dosiaľ nepotvrdilo. Väčšinou šlo o „nezávažné“ symptómy vrátane nepravidelných menštruácií alebo krvácania, ktoré bolo silnejšie alebo slabšie než zvyčajne.

Protest proti lockdownu

Stovky ľudí protestovali v tibetskej metropole Lhasa voči tvrdým proticovidovým opatreniam zavedeným čínskymi úradmi. Informovala o tom v piatok agentúra AFP, ktorá zdôraznila, že protesty v Tibete, nad ktorým Peking uplatňuje prísnu kontrolu, sú nezvyčajným javom.

Zábery z tohtotýždňového protestného pochodu v Lhase, kde už takmer tri mesiace platí lockdown, sa nakrátko objavili na čínskych sociálnych sieťach, odkiaľ však boli rýchlo stiahnuté.

Bolo na nich vidno stovky protestujúcich, podľa všetkého prevažne migrujúcich pracovníkov z radov väčšinového čínskeho etnika Chan.

Demonštranti v stredu kráčali ulicami v centre Lhasy a požadovali, aby sa mohli vrátiť do svojich domovov v iných častiach Číny, čo im znemožňuje platný lockdown.

Na jednom zo zverejnených videí bolo vidno, ako trasu pochodu zablokovali príslušníci poriadkovej polície. Jeden z miestnych činiteľov prostredníctvom megafónu vyzýval protestujúcich, aby sa rozišli.

Čína, Covid
zdroj: TASR/AP/Andy Wong

Demonštrácie sa v stredu zrejme konali aj v iných častiach Lhasy. Miestni užívatelia sociálnych sietí tvrdili, že úrady by voči nim zasiahli razantnejšie, ak by protestovali etnickí Tibeťania.

Podľa AFP išlo o najväčšie demonštrácie v Tibete od roku 2008, keď tam úrady násilne potlačili protesty proti sprísňujúcim sa represiám čínskych úradov proti väčšinovému tibetskému obyvateľstvu.

Na rozdiel od iných krajín Čína naďalej pokračuje v stratégii „nulovej tolerancie“ voči koronavírusu, pri ktorej sa lokálnymi lockdownami, ktoré postihujú milióny ľudí, snaží izolovať ohniská nákazy.

Covidové reštrikcie vyvolávajú nespokojnosť medzi obyvateľstvom a protesty proti nim sa konali už vo viacerých čínskych mestách vrátane najľudnatejšej mestskej aglomerácie Šanghaj. Ľudia sa okrem iného sťažujú na nedostatok potravín počas lockdownov a tiež na zlé podmienky v štátnych karanténnych centrách.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Zdroje: NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá