Extrémne rozdiely: Akú materskú majú matky na Slovensku a vo svete?

  • V Holandsku sa o čerstvú mamičku doma stará osobná sestra
  • Slovensko je na tom celkom dobre
  • V USA matka nedostane nič a ešte si zaplatí aj pôrod
materska-porovnanie
Unsplash
  • V Holandsku sa o čerstvú mamičku doma stará osobná sestra
  • Slovensko je na tom celkom dobre
  • V USA matka nedostane nič a ešte si zaplatí aj pôrod

Žena sa počas ranného materstva musí spoľahnuť na partnera a na štát. Každá krajina svojim ženám poskytuje iné benefity, pozrime sa teda, čo si môžu mamičky závidieť.

Holandsko má okrem najšťastnejších detí aj jedny z najspokojnejších matiek. Žena má 16 týždňov (štyri mesiace) po pôrode nárok na materskú dávku vo výške 100 % jej platu (priemerný plat Holanďanov vo veku 25-35 rokov je 2550 eur)

Neskôr sa vypláca prídavok na dieťa následovne:

  • 0–5 rokov: 191.65 za štvrť rok (47 eur mesačne)
  • 6–11 rokov: 71 za štvrť rok (58 eur mesačne)
  • 12–17 rokov: 273.78 eur (68 eur mesačne)

Ženy odchádzajú z nemocnice len pár hodín po pôrode. Zaujímavosťou je, že až 30 % žien tam rodí doma, kde majú menej stresu a príjemnejšiu atmosféru. Výnímočnosťou Holandska je osobná sestra, ktorá je žene po pôrode k dispozíci každý deň počas prvého týždňa. Chodí k nej domov, stará sa o zdravie jej aj dieťatka a okrem toho pomáha s bežnými prácami v domácnosti vrátane nákupov.

Partner má nárok na dva dni plne platenej otcovskej dovolenky, hoci môže byť predĺžená o ďalšie tri dni (neplatené) až na maximálne päť dní rodičovskej dovolenky. Do roku 2019 sa očakáva, že rodičovská dovolenka sa rozšíri na päť platených dní.

Fínsko je považované za krajinu s najlepším systémom v oblasti materstva. Každá tehotná žena dostane od štátu tzv. baby box s kompletnou výbavou pre bábätko, v ktorom je približne 50 rôznych vecí, ako napr. oblečenie, detská kozmetika, matrac, plachta, topánočky, uterák, plienky, hračka atď…

Fíni sa pýšia jednou z najnižších úmrtí novorodencov a pripisujú to aj týmto boxom. Tie zaviedla vláda už v roku 1930, kvôli vysokej úmrtnosti detí, avšak vtedy na ne mali nárok len chudobní. Dnes každá žena.Veci sú vo veľkej krabici, ktoré Fínky používajú aj ako postieľku.

Fínska matka dostáva 70 % svojho pôvodného platu (priemerný plat 3 300 eur) približne 4 mesiace. Na materskú dávku majú nárok aj študentky aj nezamestnané ženy, ktoré dostávajú minimálnu dávku.

Rusko je tiež veľmi sociálne. Materská predstavuje 100 % platu a môže ju poberať buď matka alebo iný príbuzný (otec, babička, dedeko), v prípade, že sa s mamou niečo stane. Rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca do 1 a pol roka dieťaťa potom činí 40% z platu ale nie viac ako 24 536 rubľov za mesiac (324 eur).

Slovenské mamičky prvý polrok dostávajú materskú vo výške 75% ich platu, čo vychádza z priemerného platu 753 eur (väčšina však menej). Študentky a ženy, ktoré nepracovali aspoň 9 mesiacov pred pôrodom materskú nedostanú. Po jej prečerpaní začne žena dostávať rodičovský príspevok 214,70 eur, ktorý sa  štandardne vypláca do 3 rokov veku dieťaťa. V prípade nepriaznivého zdravotného stavu až do 6 rokov veku dieťaťa. Slovenka dostane v nemocnici kufrík s brožúrkami, pár plienok a krémik.

Nie sme na tom zle. USA je jedinou industriálnou krajinou, ktorá ženám neposkytuje materskú dávku. Matka po pôrode s deťatom si tak môže zobrať neplatenú  „dovolenku“. Nádej na materský príspevok majú len matky v troch štátoch a to California (55% percent platu, len 6 týždňov), New Jersey (66% platu) a Rhode Islan (60 % platu).

A nie len, že nedostanú materskú. Nepoistená Američanka (väčšina) si ešte z vlastného vrecka zaplatí 9 332 eur za obyčajný pôrod alebo 13 907 za cisársky rez.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech