Facebook ti ponúka kúsok tvojho súkromia vo funkcii tajných konverzácií

  • Facebook chce chrániť tvoje informácie pomocou samodeštrukčných správ.
fac
  • Facebook chce chrániť tvoje informácie pomocou samodeštrukčných správ.

Komunikačné nástroje založené na takzvanom end-to-end šifrovaní sú v poslednej dobe naozaj v móde.
Tento typ komunikácie umožňuje zdielať obsah len medzi dvoma vybranými stranami. Zariadenie, z ktorého je obsah odoslaný ho zašifruje a rozšifrovať ho dokáže len strana, s ktorou si nadviazal zabezpečené spojenie. Takýto spôsob komunikácie už využíva napríklad aj WhatsApp alebo Viber.

1a

V minulosti sa objavilo hneď niekoľko pochybností o tom, čo všetko Facebook naozaj robí so všetkými dátami, ktoré mu dobrovoľne poskytujeme. Aj preto sa Facebook rozhodol, dať nám aspoň kúsok súkromia v tomto obrovskom komunikačnom kolose. Na to, aby si si uchránil aspoň časť svojho súkromia, nepotrebuješ mať hneď titul z počítačového inžinierstva. Dôležitou informáciou je, že šifrovanie sa nezapne automaticky. Stačí ti len pár klikov a nastavíš si ho manuálne. Funkcia bude označená ako Secret Conversation alebo „tajná konverzácia“. Pri bežnej komunikácií bude šifrovanie vypnuté, a to z jednoduchého dôvodu. 1b

 

Aby mohol Facebook naďalej pracovať na umelej inteligencii, rozvíjať chatovacie boty a obohacovať komunikáciu užívateľov na základe kontextu, musí mať ku konverzáciám užívateľov prístup. Ak si však budeš vyslovene priať, aby Facebook k tvojmu správaniu prístup nemal, tvoje prosby budú vypočuté. Funkcia tajných konverzácií bude voliteľná už len preto, že mnoho z nás používa viac zariadení, čo je v rozpore s ich princípom. Tajná konverzácia bude dostupná k prečítaniu vždy len na jednom konkrétnom zariadení. Šifrované správy taktiež nebudú podporovať bohatý mediálny obsah ako sú GIF-ká, videá, možnosť posielania peňazí, tak ako je to v bežných správach v službe Messenger.

1c 1d

Uvedenému kroku zo strany Facebooku sa nie je čo čudovať, keďže Facebook určite nechce v ničom zaostávať za konkurenciou. Tajné správy už dlhší čas poskytuje iMessages, Wickr, Telegram, WhatsApp a ďalší. Vyzerá to tak, že Facebook nie je len mediálny gigant túžiaci odhaliť súkromie svojich užívateľov, ale poskytuje aj alternatívy, ktoré užívateľom naopak ponúknu silnú mieru zabezpečenia a súkromia, čomu sa môžeme len tešiť.

zdroj:iflscience.com zdroj obrázkov a titulnej fotografie:independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech