Firmy čoraz viac znižujú nároky na svojich zamestnancov, nemajú totiž na výber

  • Je logické, že zamestnávateľ chce na pohovore prijať človeka, ktorý má najlepšie vedomosti a skúsenosti
  • V sučasnosti však mnohí musia ubrať so svojich nárokov, lebo jednoducho nemajú na výber
  • Kde hľadajú najviac ľudí?
Unsplash
  • Je logické, že zamestnávateľ chce na pohovore prijať človeka, ktorý má najlepšie vedomosti a skúsenosti
  • V sučasnosti však mnohí musia ubrať so svojich nárokov, lebo jednoducho nemajú na výber
  • Kde hľadajú najviac ľudí?

„Vďaka nízkej nezamestnanosti a faktu, že sa firmám ozýva na voľné pracovné miesta menej ľudí, vidíme, že firmy sa už v podstate naučili prijímať ľudí, ktorí  nemajú až tak veľa skúseností, ale vyzerajú šikovne a vyzerajú tak, že sa rýchlo učia a vedia sa prispôsobiť. Z tohto dôvodu vidíme často, že medzi chcenými uchádzačmi sú najmä sebavedomí ľudia, ktorí majú kritické myslenie, majú logické myslenie, všeobecný prehľad a vyznajú sa v základoch IT,“ uviedla pre Star­ti­tup PR ma­na­žérka spo­loč­nosti Pro­fe­sia Ni­kola Rich­te­rová.

Ako ďalej dodáva, vedia o mnohých príkladoch firiem, ktoré zlepšili prostredie, benefity a podmienky zamestnancov a to nielen kvôli tomu, aby zohnali novú ľudskú silu, ale aj kvôli tomu, aby si dokázali udržať súčasných. Mnoho zamestnávateľov, ktorí neboli ochotní zlepšiť podmienky sa museli zmieriť s tým, že sa im dnes ozývajú uchádzači bez skúseností, teda často nespĺňajú podmienky, aké zamestnávateľ žiadal v pracovnej ponuke,“ dodala.

Pomôže ti vysoká škola?

Mnohí vysokoškoláci síce po odchode zo školy robia čašníkov a iné profesie nesúvisiace s ich vzdelaním, ale vo všeobecnosti  vysoká škola ponúka lepšie výhliadky. „Vidíme priepastný rozdiel medzi platom zamestnanca s vysokou školou a platom zamestnanca bez nej. Údaje portálu Platy.sk ukazujú, že priemerný plat absolventa hneď po vstupe na trh práce je vyšší ako priemerný plat človeka so strednou školou s 5 ročnou praxou. Vysokoškolskí zamestnanec tak zarába v priemere lepšie ako stredoškolský zamestnanec počas celého života,“ vysvetlila Rich­te­rová.

Vysoká škola sa teda určite oplatí, ale nie hocijaká. Firmy „nemajú koho zamestnávať“ aj preto, že ľudia vo veľkej miere študujú nepotrebné odbory.

Kde hľadajú najviac ľudí?

Na portály Profesia.sk hľadajú zamestnávatelia  najčastejšie ľudí na pozície administratívny pracovník, robotník, operátor strojov a zariadení a obchodné pozície ako predavač, pokladník a podobne. Oproti tomu výrazne klesá záujem o remeselné pozície. Uchádzači o prácu sa vďaka väčšej ponuke hlásia na iné lepšie platené pozície.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá