FOSALI®: LED dizajnová budúcnosť zo Slovenska

  • Designové lustre a svietidlá vyrobené iba z optických vlákien a pomocou LED technológie, to je FOSALI®. Inovatívny design v kombinácii s optickými vláknami a LED technológiou umožňujú designérom navrhovať nové a moderné svietidlá, ktoré zapadajú do architektúry interiéru.
image_1417379971.jpeg
  • Designové lustre a svietidlá vyrobené iba z optických vlákien a pomocou LED technológie, to je FOSALI®. Inovatívny design v kombinácii s optickými vláknami a LED technológiou umožňujú designérom navrhovať nové a moderné svietidlá, ktoré zapadajú do architektúry interiéru.

Spoločnosť tiež poskytuje aj spoluprácu pri profesionálnom osvetľovaní, pre ktoré dodáva širokú škálu optických vlákien použiteľných či už v interiéry alebo exteriéry. Všetky lustre a svietidlá sú vyrábané s dôrazom na získanie čo najlepšieho dojmu z technológie optických vlákien. Viac o FOSALI® nám už ale prezradila v rozhovore Marianna Slivková.

 

 

Ahoj, na Slovensku ste ešte pomerne neznámi, môžeš nám v skratke predstaviť FOSALI®?

Áno, máš pravdu, ešte nás tu nepoznajú, no určite to plánujeme zmeniť :) FOSALI® je značka dizajnových svietidiel, ktoré sú unikátne jednak originálnymi dizajnami a jednak materiálmi, ktoré používame na ich výrobu. Ide o optické vlákna, ktoré nám umožňujú okrem návrhu tých najodvážnejších tvarov, aj viesť svetlo, čo znamená že dokážeme priviesť svetlo aj napr. 5m ďaleko od základne lustra… No, a v spojení s našimi vlastnými LED zdrojmi, ktoré sme vyvinuli práve pre tieto účely, ponúkame veľmi ojedinelý koncept svietidiel, ktoré okrem iného aj vyzerajú fantasticky.

 

Môžeš nám predstaviť ľudí, ktorí spolupracujú na tomto projekte ? 

Je nás viac, keďže tento unikátny brandname vzniká za pomoci našej súčasnej firmy, ktorá sa špecializuje na LED osvetlenie. Náš tím tvoria technici, grafici, konzultanti a dizajny sú schvalované aj s externými profesistami. No a v neposlednom rade som to ja a môj brat Jozef, s ktorým túto našu víziu premieňame v realitu dňom, nocou i počas víkendov.

 

 

Takže teraz už k produktu, čomu sa vlastne venujete? 

Ak to mám zhrnúť do jednej vety, tak navrhujeme a vyrábame dizajnové lustre, ktoré sú určené najmä do veľkolepých priestorov ako sú vstupné recepcie, predsiene, dominantné schodište či domy s vysokým podhľadom. Podotknem ešte, že sú určené na doplnkové tzv. dekoračné osvetlenie priestorov, kde je potrebné zabezpečiť dostatočné osvetlenie na pohyb osôb, navodenie atmosféry alebo kde ide o ťažko dostupné a neservisovateľné priestory. Na výrobu svietidiel používame optické vlákna a samozrejme LED iluminátory (zdroje svetla) vlastnej výroby. A okrem toho komplexne zastrešíme aj osvetlenie komplexných projektov od návrhu až po samotnú inštaláciu, ak si to investor žiada.

 

Kedy vás napadla táto myšlienka a kedy ste sa jej začali venovať? 

Myšlienka veľkolepých, dizajnovo zaujímavých a moderných lustrov nás trápila už dlhé roky. Je to najmä tým, že trh je zahltený nudnými, typizovanými svietidlami, ktoré sú väčšinou príliš nevýrazné a príliš konzervatívne do takýchto krásnych priestorov. Chceli sme priniesť na trh niečo úplne nové, zaujímavé a niečo čo sa stane súčasťou interiéru. A takto vznikla v apríli tohto roku značka FOSALI®.

 

Aké boli vaše začiatky? 

Ťažké. Mali sme víziu, no nemali sme dostatok času a už vôbec nie financií. Vedeli sme, že musíme s produktom na globálny trh a tak sme sa rozhodli zúčastniť najväčšej výstavy osvetlenia vo Frankfurte. Rozhodnutie zúčastniť padlo iba mesiac pred výstavou, čo znamenalo samozrejme obmedzený čas na prípravu ako aj financie. Kompletný katalóg, webová stránka, nové dizajny svietidiel, samotná príprava stánku ako aj prototypy svietidiel vznikli behom necelého mesiaca. Toto všetko sme jeden večer naložili do nášho auta, na druhý deň vykladali a stavali vo Frankfurte. Po 2 hodinách spánku sme sa v deň otvorenia postavili do stánku a vtedy sme si potvrdili, že sme to naozaj trafili – naše svietidlá priťahovali ľudí ako magnet a hrnuli sa k nám dizajnéri a architekti z celého sveta. Bol to veľmi príjemný pocit.

 

 

Na čom momentálne pracujete? 

Na finále :) V súčasnosti sa pripravujeme na výstavu v Miláne v apríli 2015, na ktorej chceme predstaviť pár nových dizajnov a hlavne naplno spustiť promotion tejto krásnej značky. Simultánne riešime aj nákup zariadení na a výrobné priestory na sériovú výrobu, aby sme boli schopní zabezpečiť plánované výrobné kapacity.

 

V čom si myslíte, že ste inovatívni a čo nové viete ponúknuť? 

No, myslím si, že sme inovatívni snáď vo všetkých smeroch. Či sú to unikátne a moderné dizajny svietidiel, alebo netradičné osvetľovacie technológie, ktoré používame, sklené ovesy vlastných dizajnov či dokonca aj také veci ako Google biznis prostredie, ktoré nám neuveriteľne zefektívňuje prácu.

 

Aké sú vaše plány do budúcnosti? 

Môj okamžitý plán je vyspať sa (alebo len moje zbožné želanie?:) ) Plány máme samozrejme dostať značku FOSALI® do povedomia v čo najkratšom čase a rozbehnúť spoluprácu s globálnymi hráčmi a tým pádom aj prvé systematizované výrobné série. Tie ďalšie plány si zatiaľ nechám pre seba, máme kopu nápadov, dizajnov a inovácií, vďaka ktorým budeme napredovať.

 

Kde sa vidíte o 5 rokov? 

Nemáme víziu, s bratom sme si istí, že sa to aj stane – FOSALI® bude globálnym lídrom na trhu s vysoko dizajnovým a zážitkovým osvetlením. Náš produkt poznáme, máme s ním už aj reálne predaje a máme jasne stanovenú stratégiu. V spojení s naším drivom a chuťou posúvať firmu ďalej musíme už len uspieť.

 

 

Startup FOSALI® sa tento víkend zučastnil aj na ocenovaní najlepších slovenských startupov pre rok 2014 StartupAwards, kde získal dokonca prvenstvo vo svojej kategórii Design. K výhre samozrejme gratulujeme a prajeme ešte veľa úspechov do budúcnosti :)

 

 

 

 

 Foto: hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK